fetita mea e dependenta de mine

fetita mea e dependenta de mine | Autor: oana_cali

Link direct la acest mesaj

fetita mea maya in ianuarie face 2 anisori nu se desparte de mine iar cand vine cineva strain in casa plange mereu nu accepta pe nimeni sau cand mergem noi in vizita la cineva tot la fel imi face parca e speriata sau cand ne intalnim pe strada cu cineva plange nu stiu ce sa fac a inceput sa ma sperie asa mi-a facut de mititica dar am crezut ca atunci cand mai creste nu o sa mai faca asa dar mai rau e nici cu tata nu sta daca nu sunt eu sta 5 minute apoi vine dupa mine nu stiu ce sa ii fac acum o sa vina sarbatorile o sa avem musafiri o sa plecam noi la mosi nu stiu cum o sa ma descurc cu ea puteti sa ma ajutai ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

zi mersi ca nu e dependenta de calculator, sau de tigari, are doar 2 ani, de ce altceva sa fie si ea mititica dependenta?
favorizarea unei legaturi de dependenta in prima parte a vietii copilului duce la instaurarea mai rapida a independentei. fimea mare la 1 an si 2 luni inca dormea (tot somnul adica, 2-3 ore) la pranz cu tzatza in gura. si a fost un copil extrem de dependent, a dormit numai cu noi in pat, ca sa ajunga acum la 5 ani jumate sa fie foarte independenta (se spala singura, se imbraca, doreste sa stea singura in camera sa se joace, se culca singura, a cerut patutul ei).
oare nu cumva tu nu ai avut dispozitia de a-i favoriza o dependenta extrema? sunt copii si copii, io am avut unul extrem, stiu cum e. la astia extrem de dependenti tre sa le umpli bateria.
expresia ta "MI-a facut" nu imi place.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paff spune:

Nici nu pot sa urmaresc ceea ce ai scris.Semne de punctuatie?Ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meb spune:

nemora are dreptate, experienta mea e similara cu a ei.
daca accepti un sfat, iti recomand sa o apropii cat mai mult pe fetita, sa o chemi la tine in cele cateva minute cat ea sta dezlipita de tine, sa o imbratisezi cat mai des, asa fara sa-ti ceara ea, sa-i propui sa o duci putin in brate cand ea nu-ti cere, sa ii spui ca o iubesti, ca se poarta ca o fetita mare si ca tu ai incredere in ea (la aproape 2 ani ea intelege foarte bine ce-i spui), sa o lauzi cat mai des, sa nu o critici niciodata (mai ales fata de alte persoane), sa-i arati ca ti-e dor de ea si ca-ti place sa stai cu ea. in acelas timp sa-i dai mici sarcini, ce poate ea sa faca sa faca, sa puna un servetel pe masa cand asezi masa, sa puna o jucarie la loc, sa inveleasca papusa, intelegi tu. si sa o lauzi mereu ca a facut lucrul singurica, bine si pana la capat, ca o fata mare, sa o iei in brate, sa-i spui ca esti mandra de ea, etc. in vizita stai cu ea in brate, fa un tur doua prin casa, arata-i da-i ce are voie sa ia, etc. asta ii va da incredere in sine, ii va ajuta sa fie independenta mai tarziu, cand va veni timpul, acum e prea micuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_cali spune:

si Maya tot cu noi doarme sper ca la 5 anisori sa fie independenta multumesc pt mesaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_cali spune:

pune ochelari si ai sa poti urmari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Este o zona mai dificila. Mergi cu ea cat mai mult in oras/parc vizite si incet incet se va deprinde. Insa daca va vedea sau simti la tine ca esti nesigura si nu ai grija ca au o intuitie copiii astia de speriat, se va acomoda mai greu. Probabil vede si la tine frica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_cali

pune ochelari si ai sa poti urmari


Asta nu-i atac la persoana?Daca cineva iti spune ceva pertinent,accepta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

E perfect normal la varsta asta.

In legatura cu punctuatia, n-o lua in nume de rau, eu is mai batrana si mi-e foarte greu sa citesc un mesaj scris fara punctuatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

Oana, dincolo de problema legata de punctuatie (la care subscriu din motive de varsta... poftim...), intreb si eu ca "Ion, ca si el e om": la nici 2 anisori, de cine ar trebui sa fie dependenta fetita ta? Eu as zice ca de tine, mama ei!

Toti - indiferent de varsta - depindem, cel putin emotional si intr-o masura mai mare sau mai mica (fiindca am putea vorbi si de partea fizica sau materiala acum, dar nu e cazul) de cineva. Copilasul tau depinde de tine, MAMA, din toate punctele de vedere la varsta aceasta.


Semnat: ION (care nu poate sa taca)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Nu pot sa spun decat sa conduceti cu viteza mica. Azi o vaca proasta - aia i-am si spus - venea pe banda a 3-a, cum ar veni - cu ditamai viteza. Eu, cu copilul de mana, plus inca o doamna si un tanar, pe o trecere de pietoni, nesemaforizata, adevarat. Masina de pe banda 1 a incetinit, cea de pe banda 2, la fel, vaca proasta de pe banda 3 a accelerat!!! si s-a oprit scrasnind la maximum 1 metru de noi.

Mergi la inceput