buze crapate si rana in coltul gurii

buze crapate si rana in coltul gurii | Autor: ingridnen

Link direct la acest mesaj

Fi-miu are niste buze crapate, ceva de groaza. Si mai nou o rana in coltul gurii.
Vad ca nu mai fac treaba cu "strugurelul" respectiv cu Bepanthen.
Mai ales ca il dau doar de 2-3 ori pe zi....singur la scoala si la after nu isi da, chiar daca ii pun in ghiozdan.

Ceva leacuri-minune stie cineva? Bietul copil, arata intr-un hal

Va multumesc !

Ingrid si Cristi 9 ani

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

La noi are grija propria saliva :-) sa se remedieze crapaturile.
Sau panaceul universal: crema de galbenele.
Sper sa va treaca si voua



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

stie cineva ce cauzeaza asta?
am inteles ca nu e herpes, atunci ce e?
toata copilaria am avut buze uscate si crapate si rani dureroase. tasnea sangele daca zambeam. si apoi au disparut complet. acum nu mai am nimic.

cum putem preveni asta? citisem pe undeva ca o carenta de vitamina E ar putea fi cauza?


De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu mai cred ca e de la deshidratare, del putin la fi mea asa apare, ca ea e certata cu lichidele :(



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

e legat de anotimp, observ eu.
Adevarul e ca si eu stau cu strugurelul in buzunar din toamna si pana in primavara...

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Si fata mea a avut problema asta la noi s-a rezolvat foarte bine cu eucerin balsam pentru buze luat din farmacie, se vedeau efectele imediat! Si eu cred ca este de la anotimp!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Incearca pastilutele de vit A+D2. Baiatul meu mai mare face ceva similar doar in coltul gurii. Am incercat si cu Zovirax (eu fac herpes si m-am gandit sa nu fie in gama) dar nu a functionat. In schimb a functionat la unguent oftalmic cu kanamicina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Eu folosesc ulei . In 2-3 zile nu mai am nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Rana din coltul gurii eu stiu ca se mai npopular zabaluta si este de fapt o infectie cu stafilococ. Din acest motiv a trecut unui copil de mai sus cu unguent cu kanamicina. Eu folosesc crema de galbenele, galbenelele sunt un fel de antibiotic natural.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystall spune:

Eu de mica am avut astfel de probleme.
Ranile din colturile gurii ustura destul de tare, se numesc popular "zabalute"

Medical iata despre ce este vorba:

http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/dictionar-medical/perles_4510

Ideea e ca de cele mai multe ori este de origine micotica(fungica) adica e o ciupercuta si cel mai bine se trateaza cu antifungice.

Eu tot de mica am si o candidoza bucala - apare, dispare, si uneori fac si zabaluta. O tratez cu Lomexin crema (vaginala), nu are gust neplacut; unsa zabaluta bine, dimineata si seara. Se scapa de ea de tot in cateva zile.

Plus cateva spalaturi bucale cu apa cu bicarbonat.

Iar pentru crapaturi ale buzelor, cel mai bun mi s-a parut unguentul de galbenele, unse bine buzele seara inainte de culcare (am incercat si balsamuri de buze etc, si nu se compara)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

La farmacie, dar si-n Mega Image am vazut, exista o crema de la himalaya, ii spune antiseptic cream. Este din plante iar in cazul ranilor de orice fel bate crema de galbenele de departe. Este foarte buna.

Mergi la inceput