Verificare on line al asiguratului

Verificare on line al asiguratului | Autor: marius

Link direct la acest mesaj

Pe baza de CNP si cod se poate verifica instant daca o persoana este sau nu asigurata in sistemul de asigurari de sanatate:

http://siui.casan.ro:82/Asigurati/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

am incercat si eu si mi-a dat raspunsul ca sunt asigurata...chestie care mi se pare suspecta pentru ca eu nu mai sunt angajata din luna iulie 2011...deci logic nu sunt asigurata, nu?


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Cred ca e ceva gresit in sistem.Sotul meu apare asigurat si nu a mai lucrat in tara de ani de zile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Meseriasa treaba atunci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Inseamna ca nu degeaba am auzit povesti: daca ai fost candva in sistem ca asigurat si apoi iei o pauza (coincidenta cu "ia o pauza", jur :))), la revenire nu-ti faci alta noua, ci o reiei pe aia veche cu restante de plata. Cu alte cuvinte, odata asigurat, ramai asigurat forever, eventual rau-platnic si daca, dupa niste ani de neplata de-asta, indraznesti sa revii in sistem, constati ca ai datorii cat casa! Asa-i?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplyana_m

Inseamna ca nu degeaba am auzit povesti: daca ai fost candva in sistem ca asigurat si apoi iei o pauza (coincidenta cu "ia o pauza", jur :))), la revenire nu-ti faci alta noua, ci o reiei pe aia veche cu restante de plata. Cu alte cuvinte, odata asigurat, ramai asigurat forever, eventual rau-platnic si daca, dupa niste ani de neplata de-asta, indraznesti sa revii in sistem, constati ca ai datorii cat casa! Asa-i?

IULIA va invinge CANCERUL

http://www.lucamic.blogspot.com/



Insa pentru cei stabilitzi in strainatate,asta este avantajul pasaportului de cetatzean roman cu domiciliul in strainatate.

Nu platesti restantza la casa de asigurarare atita timp cit ai locuit in strainatate si ai acest timp d epasaport!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Aham! Merci, Andacos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Am verificat si pentru noi: figuram neasigurati.
Nu mai locuim in Romania de 5 ani dar nu avem pasaport de cetatean roman cu domiciliu in strainatate. Nu mai cotizam in Romania de 5 ani eu si 4,5 ani sotul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Sotul e asigurat desi nu a platit in veci asigurari medicale, copiii sunt asigurati si ei, eu nu ca nu mai platesc de 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

"Persoana selectata este asigurata"
N-am fost niciodata asigurata (in afara de perioada studiilor)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Si asta-i minunatul sistem dupa care tb sa ne ghidam noi din sistemul sanitar (medici, farmacii, laboratoare). Si care a costat milioane de euro (in buzunarele unora), pe baza caruia eliberam alta minunata inventie "reteta electronica" care nu merge, iar de la anul o alta ineptie cardul de sanatate.

Si nu mi-ar fi necazul asa de mare, dar oamenii sunt mincinosi, se jura pe orice ca sunt asigurati cand sistemul imi arata ca sunt neasigurati (si sistemul da muuulte rateuri), iar eu in loc sa-i trimit pe drumuri (adeverinte, casa de asigurari de sanatate aflata la 26 de km distanta) ii cred si le dau diverse acte (retete, bilete de trimitere) a caror valoare o suport eu integral (cand la control aflu ca persoanele respective m-au mintit). Numai spun ca imprimanta a fost 800 ron, ca pt implementarea cardului la anul voi plati din banii mei (pe care nu- mai primesc inapoi) spre 2500-5000 ron (astea-s sumele vehiculate). In fine, cred ca ajung si eu la limita suportabilitatii.

Mergi la inceput