Lapte praf chiar pana la 3 ani?

Lapte praf chiar pana la 3 ani? | Autor: ralucutza77

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici, pana la ce varsta ati dat copiilor lapte praf? Chiar pana la 3 ani? Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Eu i-am dat pana la 2 ani si cateva luni, vreo 2-3.
Ultimile luni laptele praf era amestecat cu lapte de vaca.

Mie personal mi-a placut mai mult ideea de lapte praf imbogatit cu minerale, decat ceea ce se vinde la noi sub forma de lapte de vaca - care cred ca are si ceva lapte praf in el, in lunile de iarna cel putin.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

atata timp cat exista/au aparut formule de lapte pentru 3+, de ce nu ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Eu la amandoi copiii le-am dat lapte praf pana la 1 an si 3 luni, dupa care i-am trecut pe lapte de vaca. Chestia asta cu laptele praf pana la 3 ani si chiar dupa, e doar o cifra de afaceri pentru ei. Cat de bine le poate poate face acel lapte praf imbogatit cu tot felul de minerale si alte chestii care sigur sunt obtinute sintetic....pararea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Eu la fetita mare i-am dat lapte praf pana la 2 ani, apoi i-am dat lapte de vaca in care puneam vreo 2-3 masuri de lapte praf. De la 3 ani i-am dat doar de vaca.


Dia,cu Miruna povestitoarea (15.07.2008) si Sofia exploratoarea (21.11.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Eu i-am dat lapte praf pana la 1 an si ceva.Apoi il combinam cu lapte de vaca din magazin(mi-ar fi placut sa pot lua direct de la 'sursa' dar era prea gras.Al meu printisor nu a acceptat decat laptele de 1,5% grasime.
Fiecare face cum crede ca e mai bine pentru copilul sau.
Eu nu as fi vrut sa il trec pe lapte de vaca,dar eram undeva in vizita si copii acelei familii beau lapte de vaca(ei aveau 5 si 7 ani) si Stefan a vrut si el.I-am dat un pahar micut.Apoi imi cerea tot lapte de la tanti 'bum-bum'(bun-bun).Si asa am inceput treptat sa ii pun lapte de vaca in formula.Si acum mai bea seara inainte de culcare,uneori in timpul noptii ori cand e prea obosit dupa-amiaza nu reuseste sa adoarma fara o sticluta cu laptic caldut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui kitzy

Eu la amandoi copiii le-am dat lapte praf pana la 1 an si 3 luni, dupa care i-am trecut pe lapte de vaca. Chestia asta cu laptele praf pana la 3 ani si chiar dupa, e doar o cifra de afaceri pentru ei. Cat de bine le poate poate face acel lapte praf imbogatit cu tot felul de minerale si alte chestii care sigur sunt obtinute sintetic....pararea mea.

Raluca, mami de Diana si Andrei



pai daca o luam asa, putem considera si ca laptele de vaca e plin de antibiotice/ pesticide, vacutele sunt hranite cu organisme modificate genetic si concentrate de tot felul...cum o dai, tot nu e bine, fiecare varianta are avantaje si dezavantaje, respectiv sustinatorii si combatantii ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Pai....ideea e ca la 2 ani am renuntat..manca cinci cutii de lapte...pe saptamana.Si i-am dat lapte de vaca...de tara,de aia fugarita.Pe langa faptul ca a scapat de sunculite,il adora si-l bea zilnic ..cam 1 litru pe zi...de atunci.Aia e formula de lapte,nu lapte.La cate are in el...sigur numai sanatos nu e....plus ca la 40 ron o cutie,pe mine ma ajungea 800 ron pe luna numai laptele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Da, cred ca laptele de la tara ar fi cea mai buna varianta dar si asta, doar daca stii de la cine, daca stii ce mananca vaca, cat de curat o mulge etc. Vb lui Eumada, oricum o iei, tot nu e bine. Din pacate asta e societatea noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Sorry, era vb de Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Vaca mea e in regula.......

Mergi la inceput