Lapte praf chiar pana la 3 ani?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Vaca mea e in regula.......

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Offtopic! Nu stiu de ce cand am citit mesajul tau mi-am amintit una.
Eram in Romania si se instalasera de curand tonomate din acelea de lapte proaspat in apropierea blocului parintilor mei.Eu nu stiam nimic de ele.Intr-o dimineata ies cu al meu sot la cumparaturi si inainte sa iesim pe usa o aud pe mama:'Sa nu uiti sa iei sticla ca sa ai in ce pune laptele.' Zic,mai sa fie.. Dar este lapte 'varsat'? Mama imi raspunde ca da,sa iau sticla ca laptele vine pus direct in sticla ta de acasa.Ok,iau sticla.Ma gandeam ca e ceva 'promotie' in magazin,ca aduce lapte proaspat sau mai stiu eu ce.Ajunsa la magazin tot intrebam vanzatoarele de 'lapte proaspat' si 'fluturam' sticla in care credeam eu ca acestea imi vor pune laptele.Toata lumea se uita la mine ca la felul 7 si imi spuneau ca nu au si ca nu au avut asa ceva.Au numai la cutie sau in pungi de plastic.O sun pe mama si ii spun ca nu au asa ceva la magazin si o intreb mai in gluma mai in serios daca face glume cu mine.Raspunsul mamei: 'Pai nu la magazin,mai mama.Du-te la vaca de fier!'.Atunci am cunoscut-o si eu pe Doamna Vaca de Fier.. solida vaca nu gluma,dar putin cam prea insensibila si rece,nici un 'muuu',nici o coada zvarlita intre ochi..zici o musca iubitoare pe langa ea,nimic.. :( In schimb,cum ar zice unii barbati.. cred ca si vacile incep sa se feminizeze,sa vedeti cum intrau banii in Vaca de Fier.. ceva de speriat ! Si nici rest nu da !
Vaca ta de care e Mada??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

fetita mea are doi ani sapte luni si continui sa ii dau lapte praf specific varstei ei.daca va dori ea ii voi da si dupa varsta de trei ani.
am vazut ca a aparut lapte praf 3+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

E vaca,vaca,autentica,cu coada,coarne si un muget duios...in asfintitul soarelui.E hranita atat cat se poate natural,nu e data la taur si are un lapte ...super gustos...Eva nu bea altfel de lapte,nici lapte de la alta vaca.Tanti care are grija de vaca e stresata nevoie mare..pe frig inveleste vaca cu patura si-i pune traishti in picioare,sa nu raceasca vaca,ca sa nu-i dea medicamente.Ii canta si o trateaza ca pe o doamna...jur e adevarat,mama ii plateste un fel de chirie la vaca....ea si inca doua doctorite si doua profesoare.Vaca asa rasfatata n-am mai vazut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

E vaca,vaca,autentica,cu coada,coarne si un muget duios...in asfintitul soarelui.E hranita atat cat se poate natural,nu e data la taur si are un lapte ...super gustos...Eva nu bea altfel de lapte,nici lapte de la alta vaca.Tanti care are grija de vaca e stresata nevoie mare..pe frig inveleste vaca cu patura si-i pune traishti in picioare,sa nu raceasca vaca,ca sa nu-i dea medicamente.Ii canta si o trateaza ca pe o doamna...jur e adevarat,mama ii plateste un fel de chirie la vaca....ea si inca doua doctorite si doua profesoare.Vaca asa rasfatata n-am mai vazut.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Nu pot decat sa va invidiez pentru laptic.Si sa imi ridic palaria in fata stapanei.In ziua de azi sunt oameni care nu se comporta asa cu semenii lor,apoi cu animalele nici atat ..
Lasa ca aveam o vecina care mereu cand urca sau cobora scarile blocului se oprea si vorbea cu florile de pe scara,le rupea frunzele uscate,le uda.Lumea zicea ca ii lipseste o doaga,eu ziceam doar ca e o femeie cu un suflet minunat,cu o gandire neingradita de vreo preconceptie.Un om care respecta pana si cel mai neinsemnat lucru(pentru toti ceilalti),fi sigura ca e un om MARE!

Multa sanatate stapanei vacutei sa o tina Dumnezeu sanatoasa si in putere sa mai poata ingriji vacuta,sa aduca atata sanatate si zambete pe mesele si in sufletele oamenilor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ei,e doar desteapta femeia aia.S-a prins ca daca laptele e bun,are clienti.Si la 9.5 lei litrul....a prins ea faza cu bio si se conformeaza,are grija de vaca,laptele e super..dar daca nu ar fi platita cred ca nu s-ar purta asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Ei,e doar desteapta femeia aia.S-a prins ca daca laptele e bun,are clienti.Si la 9.5 lei litrul....a prins ea faza cu bio si se conformeaza,are grija de vaca,laptele e super..dar daca nu ar fi platita cred ca nu s-ar purta asa.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."



Stii .. acum parca umflam baloane pentru un big party,dar citind mesajul tau mi s-au pleostit toate! :(
Credeam ca o face pentru ca ii e draga vacuta,pentru ca o iubeste si vrea/face tot ce e mai ok pentru ca vacuta ei sa fie sanatoasa si sa dea un laptic bun.
Dar mi s-a schimbat parerea daca zici ca o face doar pentru bani,pentru ca daca s-ar imbolnavi vacuta,ar seca si veniturile cred ca destul de mari.Na,bine.. in tot raul e si ceva bun.Vacuta e tratata regeste iar tanti castiga bani frumusei.Dar,vezi cum toate in lumea asta se rezuma la bani? :( Nimeni sau prea putini mai fac gesturi din placere,sau care merg la munca din placere,care ajuta batranii la caratul sacoselor pana acasa fara nici o intentie si nici o asteptare,si tot asa.
Ce urate vremuri traim!

Scuze de off-topic!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Ei,e doar desteapta femeia aia.S-a prins ca daca laptele e bun,are clienti.Si la 9.5 lei litrul....a prins ea faza cu bio si se conformeaza,are grija de vaca,laptele e super..dar daca nu ar fi platita cred ca nu s-ar purta asa.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


caaat costa un litru ? mada, si chiria pentru vaca, pentru o luna - cat este ?
habar nu aveam cat costa laptele "de tara", imi imaginam ca mai mult de 7 lei/litru nu are cum sa coste, in comparatie cu laptele din magazin, pe care il gasesti la preturi intre 3 si 5 lei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Corina,mama si celelalte doamne ii dau ca un fel de abonament ..la vaca.Din banii aia femeia are grija de ea...repara grajdul(are vreo cinci vaci),dar aia e speciala,ca nu ia medicamente,mananca sanatos,o curata,ii curata ugerul zilnic,are bidoane speciale...Nu a facut vitei ca se schimba gustul la lapte...e cam, 7.5 lei litrul,dar de la vaci care manaca si altceva in afara de fan,iar daca sunt bolnave..mai un antibiotic,mai un vaccin....verdeata(acu` nu mai e)porumb,cvombinatii de boabe.....asta v-am zis e invelita,incaltata cu niste chestii de tzol de ala de coade,cum ii zice pe la noi,si normal ca tanti da laptele mai scump....are un cap....

Insa e delicios laptele ala,are alta consistenta si un gust minunat,proapat,catifelat.Stiti doar ca eu Evei nu i-as da in veci ceva care sa nu fie foarte bun si sanatos.Oricune ar face asa pentru copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

vaca asta care nu a fost data la taur cum isi reprima "apucaturile", sau e castrata?
o fi laptele mai bun daca nu o fi avut vitei, habar nu am ca eu nu beau lapte de vaca , dar ce animal e fericit daca ai "grija de el" doar pentru laptele de cate tu crezi ca ai nevoie?

un lapte delicios poti sa il faci si dintr-o cana de migdale si 1 litru de apa. si e si de o mie de ori mai sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Noi suntem carnivori.Eva e alergica la migdale si la alune.

Habar nu am,dar nu toate vacile sunt duse la taur.Asta nu are nici o treaba.

Acu` fiecare si-o stie pe a lui.

Mergi la inceput