Pedichiura copii?

Pedichiura copii? | Autor: ina.click

Link direct la acest mesaj

Buna,

ce ingrijiri acordati picioruselor celor mici? In special unghiile. Ma tem ca le-am taiat prea rar si prea in fuga, nereusind deloc sa il fac sa accepte taiatul unghiilor de bunavoie. Acum unghiile degetelor mici par sa creasca peste degetel - ca tendinta, nu ajung atat de mari. Se incovoaie. Unghia degetului mare (despre picioare vb ) pare sa se cam labarteze catre lateral. Si la un picior are si un fel de colt de piele moarta.
M-am gandit sa il dau cu crema si sa ii pun sosete groase, stiu ca asta e un truc pt adulti cand au pielea aspra etc.
Eu recunosc ca habar nu am cum sa ingrijesc unghii, pe cele de la picioare le tai drept si scurt si alea de la maini le rod (tic nervos, ma voi lasa odata, promit) deci nu stiu cum sa tai incat sa ajut unghia sa se redreseze cumva.
In rest, am observat ca partea alba tinde sa fie cam friabila la degetele de la p[icioare; se desface, se rupe etc, e semnul vreunei carente alimentare poate?

Merci

De cate ori deschid fereastra...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Si la ai mei e fix la fel. Nu tai colturile sau pielea intarita la unghiile de la picioare decat daca ii deranjeaza, altfel ca regula nu prea umblu acolo.
Dar de rupt se tot rupeau, ale lui fi-miu, iar ale fetei inca se rup, inclusiv alea de la maini nu am ce sa-i tai efectiv, cam la doua saptamani abia gasesc niste coltisori la maini. Dar tin minte ca asa a fost si la cel mare pana pe la 5-6 ani asa.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Trecand peste faptul ca m-a socat titlul , citind descrierea unghiutelor copilului tau Ina, parca vorbesti de al meu baiat

Exact acelasi tip de unghii are, insa niciodata nu mi-am pus problema ca ar trebui sa fac ceva pentru asta. Unghiutele de la degetul mare de la picior cresc anapoda si se latesc spre exterior cam cu 1 mm, iar ultima unghiuta de la degetul mic e incovoiata de abia i-o tai si face ca toate cele. In rest e cooperant insa unghiuta mica ne da de furca.

Deci, daca te ajuta sa te simti mai bine, nu esti singura pe lume cu "problema" asta :). Nu cred totusi ca trebuie facut ceva. Mai astept si eu pareri :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Ok pai eu m-am calmat deja. M-am gandit ca probabil arata asa din cauza vreunui lucru pe care nu il fac eu corect, dar daca ziceti ca e normal, ok.


De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

:))Identic arata si la fii-mea unghiutele de la picioare. Si are 6 ani. Cred ca mai incolo se definitiveaza forma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Si noi avem unghia de la degetul mare labartata. Eu insa am probleme cu unghiile de la picioare care tind sa se incarneze. Problemele mele au inceput din adolescenta cand o verisoara mi-a "facut pedichiura" asa cum vazuse la mama ei si mi-a taiat adanc colturile, rotunjind unghia ca sa arate frumos. Sa va spun ca am avut pana acum 3 operatii ?...

Asa ca va dau un sfat, din toata inima: nu taiati colturile unghiilor copiilor. Unghiile trebuie taiate drept, colturile lasate sa treaca de pielicelele exterioare. Eventual le puteti taia mai des. Dar nu rotunjiti colturi, nu dati alta forma decat dreapta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Nu stiu daca tine neaparat de asta cat de o predispozitie data de alti factori cum ar fi forma si directia de creste a unghiilor. Eu imi fac pedichiura pe rotund la degetele mari si nu am probleme de incarnare, in schimb sor-mea are probleme nasoale indiferent cum si le face, drepte sau rotunde.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Si la noi e la fel, cea mare labartata si celelalte incovoiate! Cu fetita mai mare avem maare scandal la taiatul unghiilor de la picioare, pana acum un an i le taiam cam la 4 saptamani ca nu ma lasa si nu reuseam... Acum reusesc o data la 2 saptamani si nu se mai incovoaie, dar ale ei sunt ff groase, fata de cele de la maini, sau de ale mele de la picioare, de ex. Cu asta mica, vad ca de ceva vreme a inceput si ei sa-i displaca taiatul unghiilor, dar inca pot s-o mobilizez si sa reusesc sa le tai, om vedea mai incolo.
Si eu si fratele meu eram exact la fel! Si acum tin minte frica si plansul duminica dupa baie cand era randul unghiilor, drept urmare mie nici acum nu-mi place sa-mi atinga cineva degetele de la picioare, nici eu nu mi le ating, decat cand imi tai unghiile. Acum nu mai plang si nu ma mai doare, dar tot simt un disconfort...

Edit ca am uitat: fiica-mea mai mare isi face singura "pedichiura" in sensul ca isi manaanca pielitele de la unghiile de la picioare!


Dia, mami de bebeloi Miruna (15.07.2008) si bebe doi Sofia (21.11.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Nu stiu daca tine neaparat de asta cat de o predispozitie data de alti factori cum ar fi forma si directia de creste a unghiilor. Eu imi fac pedichiura pe rotund la degetele mari si nu am probleme de incarnare, in schimb sor-mea are probleme nasoale indiferent cum si le face, drepte sau rotunde.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!


Da, ai dreptate, tine de forma unghiei, unele sunt mai predispuse la incarnare, altele nu.
Insa, daca exista aceasta predispozitie printr-o taiere corecta sistematica se poate evita incarnarea. Dupa ce apar problemele, unghia devine si mai rebela iar pedichiuriste care sa stie sa ti-o aduca la forma initiala nu prea exista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

un pic de ulei de galbenele, eventual vitaminele a si e si apoi sosete nu au ce strica.

eu folosesc uleiuri din alea naturale pt fi-miu, sunt cele mai eficiente.
de migdale dulci pt buze in loc de strugurel, de galbenele pt zgaibe, de catina tot asa.
nu exista problema pe care sa nu o rezolv cu un pic de ulei natural

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Degeaba nu am vrut eu sa tai coltisorii, am dat in altele.
Deci depinde de formatul unghiilor, nu de obiceiuri.
La picioare tai o data la 2 saptamani, am o ustensila cu care ii scot frumos coltisorii dupa baie si dat cu crema de corp de bb.
La maini si de 2 x pe saptamana, cand are ora de chitara, cresc rapid de tot.
Probela am avut cu pielitele, am auzit ca nu e bine sa le tai asa ca si aici am dat de belele pt ca erau mari si s-au agatat :(



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput