Clasa a II-a * 2012 - 2013 * (3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Nici la noi nu sunt restrictii; si se pare ca nu are nimic preferat...azi se uita la un film la Disney maine prefera un desen pe Minimax; ii place tot, de la garfield, martha vorbareata la phineas si ferb si filmele care de fapt nu-s desene pe disney...
Filmele de lung metraj de care aminteati le-am vazut si revazut dar pana cand...se plictiseste sa le vada a n-a oara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Citat:
..as dori sa readuc in discutie subiectul vaccin Antipolio. Am primit aseara bilet de la scoala si trebuie sa dau un raspuns rapid daca sa-l faca si Matei sau nu. Voi ce ati ales pentru copiii vostri?
Pe bilet scrie ca e pt copiii de clasa a IIIa, noi suntem insa aIIa...


Aceeasi situatie. Am primit biletelul si a sunat pediatrul sa il intreb ce si cum. Mi-a spus ca s-a schimbat schema de vaccinare, (ca se tot schimba la anumite intervale de timp) si ca trebuie facut acum...cica anul asta s-ar vaccina copiii de la II si a III , urmand ca de la anul sa se faca numai la clasa a II...Asta e, mi-era frica sa nu se ceara un anumit interval de timp intre vaccinari...se pare ca nu.
Stiti cumva unde se face vaccinul? In manuta? Picior? Sa pregatesc flacaul ca e primul la catalog si banuiesc ca pe el il ia primul, sa stie la ce sa se astepte. (oricum ii e cam frica si nu stiu daca ne mai lasa/daca mai pot sa merg cu el).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Citat:
citat din mesajul lui lbelciug

Buna dimineata,
as dori sa readuc in discutie subiectul vaccin Antipolio. Am primit aseara bilet de la scoala si trebuie sa dau un raspuns rapid daca sa-l faca si Matei sau nu. Voi ce ati ales pentru copiii vostri?
Pe bilet scrie ca e pt copiii de clasa a IIIa, noi suntem insa aIIa...

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
JUCARII SH de vanzare





Sa-ti spun ce am aflat eu dupa ce m-am informat, nu incerc sa influentez pe nimeni cu nimic; stii ca in actuala schema de vaccinare oferita de stat este un vaccin la 4 ani - habar nu am ce vaccin e, daca nu ma insel e anti tetanos, anti tuse convulsiva si anti difterie. De asemenea, este la 9 ani sau clasa a III-a acest antipolio. De anul viitor, va fi o noua schema de vaccinare, in care aceste 2 vaccinuri - de la 4 ani si clasa a III-a - vor fi unite intr-unul singur si se va administra la 6 ani, in campanie scolara (prbabil la grupa 0). Cu alte cuvinte, este ultimul an in care se administreaza acest antipolio singur si se face campanie de vaccinare si la actuala clasa a II-a si la actualka clasa a III-a.
Este al 5-lea rapel (daca s-a urmat schema de stat a mai fost facut antipolio la 2.4.6 si 12 luni), e ultimul, ce trebuie facut la o perioada mai mare de timp fata de primele 4, si in urma acestuia se capata imunitate pe viata. Ca se face la 8 sau 9 ani nu conteaza.

Si la noi va incepe campania de azi, astept si eu sa-mi vina fata cu hartiuta de la scoala.
Eu personal voi semna sa i-l faca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

referitor la vaccinul anti-polio, asa e cum zice Anya. se face acum pe doua loturi de copii ca sa impuste doi iepuri deodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui eveline

Nici la noi nu sunt restrictii; si se pare ca nu are nimic preferat...azi se uita la un film la Disney maine prefera un desen pe Minimax; ii place tot, de la garfield, martha vorbareata la phineas si ferb si filmele care de fapt nu-s desene pe disney...
Filmele de lung metraj de care aminteati le-am vazut si revazut dar pana cand...se plictiseste sa le vada a n-a oara...


Toate sunt si pe lista lui fiimiu. Nu se poate hotari la un desen preferat, zice ca ar fi nedrept pt Garfild sa-l aleaga pe Phineas si ca fiecare desen are farmecul lui. Lui ii place foarte mult sa se uite si la sport (de la fotbal, baschet, tenis la sporturile de iarna )la filme documentare despre animale, vulcani... constructii, masini, chiar si la emisiuni culinare, insa repet, nu prea are timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anka74

Stiti cumva unde se face vaccinul? In manuta? Picior? Sa pregatesc flacaul ca e primul la catalog si banuiesc ca pe el il ia primul, sa stie la ce sa se astepte. (oricum ii e cam frica si nu stiu daca ne mai lasa/daca mai pot sa merg cu el).



In manuta se face sigur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Intru din nou sa va spun ca pediatra m-a sfatuit sa nu-i fac acum vaccinul,ci la anul, baiatul neavand inca 8 ani impliniti. Asadar am scapat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Si noi am bifat vaccinul, e un rapel cu virusi morti, se face injectia in mana.
Cu tv-ul, e la discretie pe disney, minimax, boomerang, NU cartoon. Insa recunosc ca mai mult ma uit eu ... fi`mea mereu are ceva de bibilit :-)



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka77 spune:

pana la urma de la ce varsta se poate face vaccinul? baiatul meu are 8 ani si 4 luni. Ca sa nu mai spun ca sunt in ceata si cu fata cea mica. este cls 1 insa nu are 7 ani, nu stiu daca sa ii fac vaccinul care se face in cls 1

Citat:
citat din mesajul lui lbelciug

Intru din nou sa va spun ca pediatra m-a sfatuit sa nu-i fac acum vaccinul,ci la anul, baiatul neavand inca 8 ani impliniti. Asadar am scapat.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
JUCARII SH de vanzare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

ANKA - nu toti copiii din clasa I au 7 ani fix, sunt si peste 6 si aproape de 8. Din cate am inteles, eu nelucrand chiar in domeniu, o imunizare pe viata se face prin unul mai multe rapeluri ultimul dintre ele fiind la o distanta mai mare de primele/primul. In clasa I se face ROR - rapel dupa cel facut la 12 luni. Iar in clasa III acum si a II-a cum ziceam rapel dupa cele facute la 2.4.6 si 12 luni. Daca nu ai alte motive pentru care nu doresti sa faci vaccinul fetei, respectiv baiatului, varsta lor de acum nu cred sa fie un impediment.

Mergi la inceput