Eu vreau sa schimb ROMANIA

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Sincera sa fiu nu cred ca pleaca chiar toata lumea buna sau depinde ce intelegi tu prin asta .

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii


Si poate ca si asa e prea mult spus. Poate mai bine ar fi sa incep cu mine ...O schimbare care tine de fiecare din noi.

Va invit la o dezbatere realisto-idealisto-patetico-concreta.






Desprecopii, am vazut ca te preocupa soarta Romaniei, deschizi constant astfel de subiecte. La acesta intrebi ce poti face tu, adica daca iau sensul din fraza ta de mai sus de mine="tu,desprecopii",iar nu mine="voi, ceilalti,cei ramasi in Ro", atunci iti pot da o solutie posibila, ca ai zis sa fie si ceva concret, pe linga patetic: de ex te poti repatria. Pt ca una e sa faci un gest,alta e sa vorbesti despre un gest. Vorbaria e doar vorbarie, poti sa spui pina miine celor din tara cum e pe unde traiesti tu, cel mai simplu sa ajuti sa se schimbe ceva e sa schimbi chiar si tu,facind acolo, la fata locului,nu din afara.
Altfel, subiectul e tot un subiect din categoria "vorbim despre Nadia de 1 dec."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Desigur Katya, nu ma autoexclud, da, sunt plecata fizic din Romania insa - asa cum am mai spus, nu am plecat cu totul ... ceva din mine e mereu acolo ...

Poate ca am incercat in mod naiv sa schimb ceva din Romania atunci cand, in urma cu 12 ani am dat drumul la acest site, si chiar si cu ocazia posturilor mele (enervante) pe tema - cum schimbam Romania.
Si indraznesc sa spun, aici pe acest site, s-au legat multe prietenii, casnicii, s-au ajutat copii, s-a raspandit informatie si suport. Da stiu ca e asa. Intr-un fel ceva s-a schimbat ...s-au schimbat mentalitati, s-au mobilizat oameni, s-au spart bariere.

Si ma mult mult decat atat, incerc sa adun la un loc oameni cu idei bune, ma intalnesc constant cu oameni in Romania, si simt foarte real pulsul acestei tari. Si mai sunt lucruri dar nu incerc in nici un fel sa ma justific - pentru ca nu asta e scopul acestui topic.

A face ceva pentru tara ta, a incerca sa o schimbi nu necesita neaparat re-patrierea (faza salam cu soia), Asa cum nu cred ca cei care pleaca nu o mai iubesc sau nu mai au dreptul sa isi dea cu parerea.
Bineinteles, fiecare face, simte, poate, vrea ...dar e teribil (si periculos) de simplu sa schimbi un gest frumos ...in altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Romania cred eu sa va schimba cind o diploma de facultate / liceu nu se vinde ca la taraba.
Si cum era expresia " sa te fereasca Dumnezeu de prostul ajuns a conducere!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Desprecopii, nu are nicio legatura salamul cu soia aici, am spus ce-am inteles: vorbind despre schimbari, am dat o solutie pt cei plecati si in acelasi timp cu inima in tara de origine asa ca tine. Si stii ca am mai raspuns la sb ale tale pe aceeasi tema, unul fiind cu calitatile romanilor, dar aici mi s-a parut, si iarta-ma daca am vazut rau in loc de bine, doar un alt prilej in care diaspora sa se certe cu cei ramasi, nu stiu de ce astfel de sb dor, macar sa ma fi inselat si sa curga frumos subiectul cu schimbarea.

Ca sa raspund si eu la sb, in afara de repatriere(si eu m-am gindit, dar nu mai am energie, cind vad ca romanii iau din afara numai toca si roba americaneasca de absolvire inca de la gradinita si halloween-ul, in timp ce invatatoarele bat copiii in clasa), ar mai fi renuntarea la emigrare(deci vorbim de iubitorii de Ro, da?)si cam atit, din pacate nu-s optimista, desi de felul meu sint,dar am ajuns sa-mi spun tot mai des ca sauve qui peut, scuzati franceza.

Dezbatere constructiva si spor la schimbari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Anca nu toata, ci atatia.. care poate ar fi putut schimba cu ceva soarta Romaniei..nu stiu zic si eu..
eu personal cred ca poti ajuta Romania ,sunt multi care pleaca inafara si isi deschid firme ...si daca tot isi decshis o firma ar putea sa o faca in Romania,in acest fel oferi un job unor oameni si stimulezi economia tarii ,
saaaau ,sa facem ceva sa scapam de cei care ne guverneaza,asta da ajutor ptr Romania

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
http://s878.photobucket.com/albums/ab348/oanap85/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanap85

Anca nu toata, ci atatia.. care poate ar fi putut schimba cu ceva soarta Romaniei..nu stiu zic si eu..
eu personal cred ca poti ajuta Romania ,sunt multi care pleaca inafara si isi deschid firme ...si daca tot isi decshis o firma ar putea sa o faca in Romania,in acest fel oferi un job unor oameni si stimulezi economia tarii ,
saaaau ,sa facem ceva sa scapam de cei care ne guverneaza,asta da ajutor ptr Romania

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
http://s878.photobucket.com/albums/ab348/oanap85/


In Romaniasa iti deschizi firma mare bataie de cap , plus mita aferenta .
De ce sa te sacrifici si sa dai mita la hoti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

In 3 zile ai firma, garantat fara sa dai spaga, daca mai ai si idei de afaceri, nu vad cine ar veni sa te fure! Asta asa pentru o corecta informare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui inbox

In 3 zile ai firma, garantat fara sa dai spaga, daca mai ai si idei de afaceri, nu vad cine ar veni sa te fure! Asta asa pentru o corecta informare.


Garda financiara?(daca s-o mai numi asa!!!!)

itzi vin tot felul d econtroale pe cap si-tzi gasesc tot feluri de noduri in papuara!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Andacos, scuze dar nu se cheama nod in papura ci nereguli. Si firma care sa respecte toata legislatia 100% ... mai rar.

daca nu ai nereguli detectate la audit, esti ok. In caz de abuz se poate depune contestatie si se si castiga.

dar trebuie sa fii sigur ca ceea ce faci respecta legea. si ca ai un departament financiar bun. valabil si pt pompieri, finante, itm uri si mai stiu eu ce alte corpuri de control.

Intotdeauna am fost de parere ca ar fi mult mai sanatos pentru toata lumea ca cei cu nereguli sa plateasca amenzi si nu mita, in orice domeniu. Inclusiv amenzi de trafic. Sincer nu inteleg mentalitatea asta, sa faci orice numai sa nu dai bani statului. dar toata lumea se plange ca guvernul/ autoritatile nu contribuie destul.

uite, asta da schimbare. Hai sa ne platim cu totii amenzile meritate in loc de o atentie pentru intorsul privirii.



Mergi la inceput