Eu vreau sa schimb ROMANIA

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tiusca spune:

Eu zic ca nu mai avem nicio sansa,conform unora
Daca am scapa de vechea "garda" de politicieni,tot ar fi greu sa schimbam ceva in Romania,pentru ca acum vin odraslele lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai

Andacos, scuze dar nu se cheama nod in papura ci nereguli. Si firma care sa respecte toata legislatia 100% ... mai rar.

daca nu ai nereguli detectate la audit, esti ok. In caz de abuz se poate depune contestatie si se si castiga.

dar trebuie sa fii sigur ca ceea ce faci respecta legea. si ca ai un departament financiar bun. valabil si pt pompieri, finante, itm uri si mai stiu eu ce alte corpuri de control.

Intotdeauna am fost de parere ca ar fi mult mai sanatos pentru toata lumea ca cei cu nereguli sa plateasca amenzi si nu mita, in orice domeniu. Inclusiv amenzi de trafic. Sincer nu inteleg mentalitatea asta, sa faci orice numai sa nu dai bani statului. dar toata lumea se plange ca guvernul/ autoritatile nu contribuie destul.

uite, asta da schimbare. Hai sa ne platim cu totii amenzile meritate in loc de o atentie pentru intorsul privirii.



_

si am iesi mult mai ieftin :P

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
http://s878.photobucket.com/albums/ab348/oanap85/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tiusca spune:

Platind amenzi si respectand legislatia,sigur am avea si niste bani la buget.In ultimii ani garda nu mai vine chiar atat de des,nu mai sunt chiar asa hartuitori.Din pacate,micii afaceristi uneori prefera sa mituiasca garda decat sa-si plateasca darile la stat.Iar un cerc vicios.Taxele sunt prea mari,dorinta de imbogatire rapida prea mare..si uite asa,uiti sa mai platesti taxe,uiti sa-ti iei autorizatii,si cand este sa platesti amenzile...te dai lovit de mediul de afaceri prost din Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Aqai sunt de acord cu tine!

In momentul in care se ajunge "la mica intzelegere"deja legislatzia e ...la cosul de gunoi!(si s-a cautat d efapt nodul in papura)

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinuk

ba chiar stabilisem ca obiectiv..greu masurabil e adevarat

Faptele bune* influenteaza comunitatea din care facem parte. Prin puterea exemplului ne invatam copiii ca schimbarea lumii din jur depjnde si de ei, ca gesturile lor sunt importante atat pentru cei care le fac cat si pentru cei care au nevoie de un sprijin.

* = fapta buna poate fi reprezentata de orice gest simplu: de la o mana intinsa cui are nevoie la atitudinea corecta, umana fata de cei cu care intram in contact si implicarea in viata comunitatii
Si cel mai important: ne implicam proprii copii in toate aceste actiuni, explicandu-le, pe intelesul lor care sunt resorturile si beneficiile fiecarei ‘FAPTE BUNE’..oricat de mica ar fi aceasta


Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


De dragul Artei


............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Alinuk - eu sunt adeptul principiului japonez, ca pe un cersetor trebuie sa-l inveti sa pescuiasca si nu sa-i dai de pomana, pentru ca dandu-i de pomana ii intaresti comportamentul si il determini sa vina in continuare la cersit.

A doua problema cum este bine sa-ti educi copii?
Sa cunoasca viata reala a sociatatii si sa se adapteze la societatea corupta, sau sa respecte norme morale pe care majoritatea nu le respecta, si sa devina inadaptabili, fiind obligati sa caute o alta societate compatibila cu valorile lor?

Ar mai fi varianta sa schimbam societatea sa o face compatibila cu valorile democrate.
Asta presupune sa ai obiective bine formultate despre cum va trebui sa arate societatea, sa ne organizam si sa punem presiune pe putere ca sa adopte o legislatie prin care sa imprime cetatenilor un comportamnt adecvat.
Cu timpul comportamentul devine obicei- normalitate.

Nu poti face nimic individual si cu putere exemplului.
Asta cu exemplu personal este ca in Pacala si Tandala cand diceau soarele cu sita sau apa cu ciurul.

Eu cred intr-o teorie, care nu-i personala.
Un fenomen social nu-si schimba tendinta decat daca se adopta masuri legislative. Societatea se conduce cu legi, inclusiv motivarea functionarilor sa le aplice corect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Particip si eu la schimbarea Romaniei:

dau prioritate pietonilor de cum pun piciorul pe zebra (acolo unde nu e semafor), chiar daca e 8 dimineata si urmatoarele 5 masini ma claxoneaza infernal.
o fac si dupa amiaza chiar de nu-i aglomeratie, am observat ca oamenii sunt mirati, ador sa surprind fatza aia mirata de parca nu le vine sa creada.


Sun primarul saptamanal si-l rog sa-mi asfalteze si mie jumatatea de strada neasfaltata,lasata "mostenire de la celalalt primar", sa arate si jumaattea mea de strada frumos ce cealalta asfaltata. Promit s-o stropesc cu sampanie cand se va intampla!


uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Deceneus

a intinde o mana cui are nevoie... nu inseamana a stimula cersetoria
Un om in nevoie nu este egal un cersetor.
Iar atunci cand e vorba de sanatate... nici nu poate fi vorba de asa ceva.

In ceea ce priveste educatia, eu cred ca lucrurile sunt si vor fi dupa chipul si asemanarea celor care compun comunitatea
ce se intampla astazi la nivel social ne reprezinta ft bine pe marea noastra majoritate...

Stii ce definitie da copilul meu curajului? A invatat el, si odata cu el si eu, ca a fi curajos inseamna si a-ti cunoaste slabiciunile.
Si ca orice slabiciune poate fi transformata cu inteligenta in forta.
Ca exemplul foii de harti care nu poate sustine o greutate.
Decat daca cu pricepere rasucesti din hartie un rolou pe baza caruia poti sustine greutatea.


Te asteptam cu o propunere legislativa care sa ne aduca plus valoare calitatii vietii...





Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


De dragul Artei



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Mai adaug ceva, la mama la tara e stabilita o familie mixta, ea olandeza daca nu ma insel, dar nu are importanta natia. O data pe luna ea aduna gunoaie de pe strazile comunei si nu face asta de acum,ci de vreo 5 ani. Oamenii radeau la inceput, acum s-au obisnuit,din pacate nu i-a urmat nimeni exemplul


uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Giulia si eu fac asta in fata blocului meu.
Si nu ma intereseaza daca ma vede sau nu cineva, daca ma imita sau nu cineva.
E suficient ca piticii mei sa inteleaga ca locul gunoiului e la cos, iar a lua o hartie de pe jos si a o pune la cos..e un gest firesc.




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


De dragul Artei



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Alinuk, este de apreciat!
Altceva vroiam sa arat, ca fata de care vorbeam a venit singura cu initiativa asta , o fi inascuta, i fi invatata pe meleagurile ei curate si ca mie mi se pare trist ca desi face lucrul asta de atatia ani, nimeni nu i s-a alaturat.Ceea ce este al naibii de Trist...

Avem mult de invatat, asa cred eu.

uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput