Bilirubina mare

Bilirubina mare | Autor: Carmenbr

Link direct la acest mesaj

Sotului meu saptamana trecuta i-a iesit la analizele anuale bilirubina 1,7. Doctorul a zis ca e mare si l-a pus sa repete analizele. Ieri i-a iesit 2,6. De la ce poate fi? El are un regim tare sanatos, mananca f sanatos, nu mananca grasimi sau prajit, multe fructe, legume, salate, iaurturi, alearga, face miscare. Colesterolul i-a scazut tare mult in urma acetstui regim de viata, insa acum apare bilirubina asta. Nu e galben la fata, ochii nu sunt galbeni, se simte bine, habar nu am de la ce poate fi. E adevarat ca in ultima vreme e suparat in urma problemelor cu tatal lui care nu e deloc bine si nici nu va fi bine, dar nu stiam ca de la stress poate creste bilirubina. Ce ne sfatuiti?
Multumim!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Sa mearga la medic si sa isi faca analizele. Stie medicul care.Trebuie investigat ca sa se stie cauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Xio, exact asta am vrea sa aflam, care ar putea fi cauza. Poate stressul cauza cresterea bilirubinei? Ce altceva ar putea cauza asta? Maine va merge la medic, dar as vrea sa aflu si alte pareri. Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Din cate am invatat eu, stresul nu prea are a face cu cresterea bilirubinei. Medicul curant ar trebui sa il trimita mai departe la analize pentru a depista cauza...sunt cauze diverse: de la anemie hemolitica pana la hepatita, probleme ale ficatului, ale conductului biliar, sindrom Gylberts...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Mihaela, mersi mult. Care e limita maxima a bilirubinei? E 2,6 prea mare sau e doar la limita maxima?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Depinde de laborator. Cand ati primit analizele, ar trebui sa scrie intre ce limite (minima si maxima) ar trebui sa se incadreze bilirubina la laboratorul la care a fost facuta analiza. Chiar voiam sa te intreb si eu asta, care e limita maxima, ca daca e doar putin peste maxim, nu e ceva de speriat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Mihaela, nu a primit inca nici o hartie. L-a sunat azi asistenta sa-i spuna ca i-a iesit 2,9 si ca doctorul vrea sa-l vada maine pt ca a iesit mai mare decat saptamana trecuta. Asa ca nu stim nici o limita, de aia si intrebam, pt ca stiu ca limitele difera, copii, barbati, femei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Asa e Carmen, difera in functie de varsta (de sex am vazut ca nu) dar si de la un laborator la altul, in functie de aparat si reactanti dar si de unitatea de masura...la noi de ex. bilirubina normala la adulti e intre 5 si 25 micromol/l. Banuiesc ca e vorba de bilirubina libera, caci exista si cea conjugata. Se mai masoara si cea totala...

Dar daca maine merge la medic, e OK, stie el ce analize sa ii faca mai departe. Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

trebui sa vada care e marita, bilirubina indirecta sau bilirubina directa.
este o valoare marita, dar nu ingrozitoare.
in functie de ce e marit (directa sau indirecta) se poate investiga mai departe.
eu la la anemie hemolitica am cea indirecta marita, de pilda.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Carmen am incercat sa pun un link unde sunt explicatii pe larg si pe intelesul oricui despre bilirubina, dar nu ma lasa DC-ul...cica exista acel site si pe DC, dar nu stiu unde...

Da o cautare cu bilirubina si acceseaza link-ul de la sfatul medicului.ro .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Buna,
Sotul meu are bilirubina crescuta si diagnosticul lui este sindrom Gilbert. E o boala genetica dar nu grava. Are aproape toate celelalte simptome ale acestei boli.

Cred insa ca la acest diagnostic s-a ajuns dupa ce s-au eliminat pe rand toate celelalte, cu ajutorul altor investigatii.

Oricum trebuie vazut cu medicul curant.

Sanatate!

Mergi la inceput