Bilirubina mare

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

daca e peste 2 atunci icterul e vizibil, daca e peste 1 e marita.
cauze pot sa fie multe, stresul nu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Bilirubina e 2,6 cu limita 1,4. Doctorul i-a facut azi o ecografie si i-a spus ca e exclusa hepatita (din analiza rezultatelor de la analizele de sange) si ca el crede ca e posibil sa fie pietre la bila. Din pacate el pleaca joi in Romania (tatal lui e muribund) si nu mai are timp sa astepte rezultatele la ecografie, asa ca va trebui sa afle ce e rau cand se intoarce in 2 saptamani. Sa speram ca nu e nimic mai rau.
Va multumesc mult pt idei si sfaturi. O sa-i trimit si lui sa citeasca info din sfatul medicului si info de aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Mie imi iasa bilirubina usor marita; eu in Ro am fost cu diagnostic de "bila lenesa" si "nisip" la bila; si am luat ceva tratament gen anghirol; ce este f interesant este ca, aici nu exista asemenea diagnostic de "bila lenesa" si la orice doctori le-am explicat se uitau la mine ca mita-n calendar; nu se dau tratamente "adjuvante" gen anghirol, colebil etc ca in ro nici nu exista medicamente din astea aici; aici daca ai ceva problema cu ea o scoate si gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Carmen multa sanatate sotului!

msl asa e si in Suedia cu bila . Plus alte "mituri" romanesti care mi s-au daramat rand pe rand....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

pe de alta parte, pietre la bila se rezolva cu tratamentul ala cu ulei de masline, da nu mai stiu cum se face.
e un organ la care terapia cu plante e iarasi folositoare.
incercati si asa.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Carmen multa sanatate sotului!

msl asa e si in Suedia cu bila . Plus alte "mituri" romanesti care mi s-au daramat rand pe rand....


pur si simplu...

Hobby

calator de profesie



Nu snt deloc mituri
Nisip la bila inseamna sludge, care se vede f bine si la eco, iar bila lenesa inseamna Diskinezie biliara inseamna:
http://en.wikipedia.org/wiki/Biliary_dyskinesia

In cazul litiazei biliare sunt diverse abordari:unii recomanda colecistectomia ca sa previna o colecistita acuta, pancreatita acuta au alte probleme de genul, altii spun ca o colecistita profilactica poate fi un factor pt cancer...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Xio, am sa explic "mituri". Scoala romaneasca de medicina e orientata spre scoala de medicina franceza daca am retinut bine. Cea scandinava spre cea americana, unde asa cum am spus eu si msl, nu exista nisip la bila, bila lenesa si medicamente pentru asta, gen Colebil. Se opereaza, dar nu se trateaza cu altceva decat cu antiinflamatoare.

Sotul meu a trebuit sa "uite" cate ceva din diagnosticele si/sau tratamentele invatate in scoala romaneasca.

Mai am si alte mituri, dar nu e subiectul despre asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Chiar daca aici sint mituri aceste diagnostice am ales sa merg in continuare cu trat din Ro; din cind in cind sint nevoita sa fac cite o cura de maganghinar altfel ma apuca crizele; cind am ocazia "import" din ro acest medicament; am descoperit si homeopatia care merge la acest tip de simptome/boli biliare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ciudat...eu de cand am ajuns in Suedia nu mai am probleme cu bila...in Ro eram tot cu trifermenti si colebili dupa mine. O fi fost placebo si nimic altceva...mai ales dupa ce am umblat de nebuna aici ca sigur am piatra la bila (facusem o criza cu voma de am chemat salvarea...barbatu' imi spunea ca nu e bila, sa ma calmez, dar n-a scapat de gura mea pana nu m-a trimis la medici ). Cand ecografistul m-a invartit pe toate partile (o jumate de ora m-a ecografiat, analizele erau perfecte, doar piticul meu era prezent ) si mi-a zis ca nu am piatra, ca nu am nimic, ca sunt perfect sanatoasa, imi venea sa ii spun ca nu-i adevarat. Am inghitit insa in sec, de atunci a trecut un an jumate si...chiar nu am nimic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Miha, nu inseamna ca sunt mituri.Scolile abordeaza diferit diverse afectiuni, dar asta nu inseamna ca afectiunile sunt inventate.
Pacientul nu stie denumirile medicale, bila lenesa nu exista ca diagnostic, in schimb exista dg de pe linkul dat.
Daca nu exista litiaza biliara e o prostie sa operezi, mai ales daca simptomatologia nu impiedica omul sa isi desfasoare activitatile zilnice.
Dar operatiile aduc bani la spital, deci tadaaa

Mergi la inceput