Efecte adverse singulair

Efecte adverse singulair | Autor: radu8254

Link direct la acest mesaj

Am un baietel de 5 ani si i-a fost recomandat singulair preventiv pentru astm si a fost administrat timp de peste un an.In ultimele 3 luni in timpul noptii se trezejste din somn brusc dupa aproximativ 2 ore de somn incepe sa planga ,are un tremur usor din maini ,ochii mari deschisi si timp de cateva minute nu ne mai cunoaste ca si cum ar visa dar se ridica in picioare si striga mami,tati.Dupa cum am citi pe prospectul medicamentului are aceleasi reactii adverse.Daca mai cunoasteti cazuri asemanatoare dati un raspuns .Noi am intrerupt medicamentul fara a mai consulta un medic . Cu respect Lacramioara

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Nu cred ca este bine sa intrerupi tratamentul fara acordul medicului. Diagnosticul de astm este cert? de cand ai intrerupt, au disparut manifestarile? exista multe alte cauze pentru care un copil de 5 ani are cosmaruri.
Fetita mea ia S de 1 an si 8 luni. Fara efectele secundare de care pomenesti tu.
Efectele secundare nu ar fi trebuit sa apara la inceputul tratamentului? In prospect nu se mentioneaza nimic despre asta. Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

In primul rand mergeti rapid la un neurolog bun si recomandat pt a vedea ce e cu tremuratul ala, un EEG complet ar fi binevenit.

Mergeti si la medicul ce va recomandat singulair, e posibil sa nu fie nicio legatura intre acest medicament si ce descrii tu. Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

si eu stiam ca singulairul are ca efecte negative stari de agitatie, cosmaruri, etc dar din cate stiu astea apareau la inceput nu dupa o administrare de un an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaEmi spune:

Parerea mea este ca manifestarile sunt date de Singulair. Nu apar neaparat la toti copii si probabil ca s-au produs prin cumulare (de aia n-au aparut de la inceput). Eu am citit mult pe forumuri straine, cauta si tu, ai sa vezi cazuri de te ingrozesti. Noi am refuzat tratamentul cu Singulair si am mers pe homeopatie, suntem bine deocamdata. Bine, la noi nu era o situatie grava ca altfel nu stiu daca mi-as fi asumat riscul...

Baietelul meu a avut manifestari similare la tratamentul prelungit cu Flixotide (am si un subiect vechi deschis pe tema asta). Nu toti copii au efectele astea la Flixo si doctorii nu le recunosc desi sunt trecute pe prospect.

Trebuie sa cantaresti bine si sa-ti asumi o decizie cat mai buna pt. copilul tau. Eu stiu cum este, nu-mi recunosteam copilul pe perioada tratamentulul si nu am suportat ss-l vsd asa

Mult succes !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Nu cred ca este de la Singulair. Vedeti ce s-a schimbat in ultimele 3luni si ce alte medicamente i-ati mai dat, etc. Vorbiti neaparat cu pediatrul. Si se tezeste chiar noapte de noapte de 3luni si ...?

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

faptul ca tremura si are cosmaruri poate fi de la singulair,faptul ca are stari de confuzie, spui ca nu va mai cunoaste, nu este de la medicament.
du-te de urgenta la un neurolog. intrebarea mea e cum de ai stat 3 luni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

a fost relativ recent un subiect extrem de interesant si de util privind efectele adverse ale Singulairului:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=166437&nm=Singulair-administrat-copiilor-efecte-secundare


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaEmi spune:

Da. Citeste neaparat subiectul care ti-a fost recomandat mai sus. Acum 1 an, in urma acestui subiect si a altor cautari pe net pe care le-am facut dupa aceeea noi am decis sa refuzam acest tratament. Pediatra lui si acum se mira ca suntem bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zorele spune:

Citind pe forumuri despre efectele singulair-ului, i-am povestit unei prietene care tocmai ii dadea baietelului ei (4ani) acest medicament. Mi-a spus ca de cand i-l da este fff agitat, nu se culca mai devreme de 1:00, si ca zilele trecute a muscat-o pe matusa lui si a fost certat, iar in momentul acela a inceput sa urle, sa se tavaleasca, sa strige ca vrea sa moara, sa fie dus la cimitir, sa-l bage in cosciug etc. Cred ca singulair-ul face mai mult rau decat bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui zorele

Citind pe forumuri despre efectele singulair-ului, i-am povestit unei prietene care tocmai ii dadea baietelului ei (4ani) acest medicament. Mi-a spus ca de cand i-l da este fff agitat, nu se culca mai devreme de 1:00, si ca zilele trecute a muscat-o pe matusa lui si a fost certat, iar in momentul acela a inceput sa urle, sa se tavaleasca, sa strige ca vrea sa moara, sa fie dus la cimitir, sa-l bage in cosciug etc. Cred ca singulair-ul face mai mult rau decat bine.


Exagerezi. Mult.
Si eu i-am dat Singulair fetitei mele 3luni consecutiv si n-a avut probleme, nu zic ca unii copii nu ar putea face o reactie la medicamentul asta (ca si la altul dealtfel) dar povestile astea sunt exagerate rau!
Povestea cu cimitirul vine din alta parte.


Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput