Efecte adverse singulair

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Eu am dat singulair 1 an de zile fetitei celei mari si nu am sesizat reactii adverse desi avea 1, 6 luni cand a inceput.
Am dat singulair si mezinei si dupa 2-3 saptamani au inceput cosmarurile noaptea si tremurul mainilor ziua. L-am sistat si au incetat cosmarurile, de atunci nu a mai avut nici unul, iar la vre-o saptamana a incetat si tremurul mainilor.
Eu cred ca impactul singulair-ului asupra copiilor variaza foarte mult, sunt sigura ca i-a facut rau si celei mari chiar daca nu s-a vazut. Un medicamnet care poate declansa un astfel de tremur al mainilor nu e chiar inofensiv.


Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Citat:
citat din mesajul lui zorele

Citind pe forumuri despre efectele singulair-ului, i-am povestit unei prietene care tocmai ii dadea baietelului ei (4ani) acest medicament. Mi-a spus ca de cand i-l da este fff agitat, nu se culca mai devreme de 1:00, si ca zilele trecute a muscat-o pe matusa lui si a fost certat, iar in momentul acela a inceput sa urle, sa se tavaleasca, sa strige ca vrea sa moara, sa fie dus la cimitir, sa-l bage in cosciug etc. Cred ca singulair-ul face mai mult rau decat bine.


Exagerezi. Mult.
Si eu i-am dat Singulair fetitei mele 3luni consecutiv si n-a avut probleme, nu zic ca unii copii nu ar putea face o reactie la medicamentul asta (ca si la altul dealtfel) dar povestile astea sunt exagerate rau!
Povestea cu cimitirul vine din alta parte.


Alexandra Maria
14.12.2007


Poti spune ca exagereaza pt ca la copilul tau nu i s-a intamplat.
Insa si baietelul meu este intre victime - asa ca mai bine spune "doamne fereste" decat ca exagereaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Copilul meu nu a avut tremurat dar avea cosmaruri grozave. Fiind mic si nestiind sa spuna ce se intampla cu el, l-am chinuit 6 luni.
Dupa ce l-am scos a durat un pic si a inceput sa-si revina - dar comportamentul acela cumplit nu l-a avut niciodata nici inainte nici dupa.
In plus, era cel mai trist copil - unde inainte radea mereu si era plin de energie; dar cosmarurile din fiecare noapte il storceau de vlaga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

In America se stie ca Singulair poate da depresii puternice. Au fost chiar cazuri de sinucideri in randul adolescentilor, ca urmare a depresiilor date de Singulair. Cine il ia, stie de chestiile astea si urmareste indeaproape cum se simte persoana in cauza.
Eu i-am dat baietelului meu Singulair cand avea 4 ani. Deja ma stie tot forumul ca baietelul meu vorbeste mai mult decat media. La cateva saptamani dupa ce incepuse sa ia Singulair, nu-i mai auzeai gurita, statea apatic in fata televizorului, era mereu trist, de ziceai ca ii vine sa planga in sec 2. Am oprit imediat Singulairul cu acordul doctoritei pediatre si acum imi face iar capul varza.
Deci nu ignorati astfel de simptome. Nu inseamna ca toti copiii le au, dar se POT intampla, fiecare din noi reactionam diferit la acelasi medicament. Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Inainte de administrare am intrebat medicii despre reactiile adverse din prospect si despre cazuistica(vazusem din experienta altor mamici). Mi-au spus ca sunt putini copii care au reactii neplacute, ca au mentionat in prospect pt. o acoperire legala si ca sa adm. linistita. Atunci era singura solutie mai blanda, ne astepta un tratament mai puternic.

Imendiat dupa ce am inceput administrarea au aparut cosmarurile(si ziua, se trezea obosita), teama de multe, nu mai avea incredere in ea, etc... Au incetat treptat dupa ce am oprit adm. la recomandarea homeopatului. Acum are comportament specific varstei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

A luat si Alex, mai bine de un an. Ii era frica sa se culce pentru ca jucariile incepeau sa miste, visa urat. Recunosc ca am pus toate aceste manifestari pe seama fricii de intuneric specifica varstelor mici, insa dupa ce am citit subiectul dat in linkurile anteriaore, am devenit atenta la ce-mi spunea despre ce-l sperie si am refuzat ca, dupa 6 luni de pauza, sa i-l dau iar. Preventiv de data asta.DianaD & Alexandru 12 04 2006www.snapped.ro

Mergi la inceput