Bravo Viairo, Bumbitza, Muraturica si Cami! (57)

Bravo Viairo, Bumbitza, Muraturica si Cami! (57) | Autor: iul_aug_2012

Link direct la acest mesaj

SE COC PIERSICUTELE!!!

FELICITARI VIAIRO!!!
FELICITARI BUMBITZA!!!
FELICITARI MURATURICA!!!
FELICITARI CAMI!!!


Bebelusii nostri


Robert de Viairo
Maria de Bumbitza
Aurora de muraturica
Matilda Adela de CamiM
Emma Mihaela de ZIZOU
Mihai de IIuli
Anca Maria de Alina_29
Thea Lucretia de sursula
Vlad Nicolae de cristina1984
Silviu Ionut de maria0408




Capitole : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56



Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei

Doamne, cel care ai zis oamenilor: "Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul" binecuvantand nasterea de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in pantecele mamei sale, si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita.
Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere.
Parinte Ceresc, Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui. Nu ne parasi pe noi robii Tai si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin.


Rugaciune pentru o nastere usoara

O, Preaslavita Maica a lui Dumnezeu! Miluieste-ma pe mine pacatoasa roaba ta, vino intru ajutorul meu in vremea durerilor mele pe care le rabda toate fiicele Evei in timpul nasterii. O, ceea ce esti binecuvantata intre femei, adu-ti aminte cu ce bucurie si dragoste te grabeai sa ajungi la ruda ta Elisabeta cand aceasta a ramas insarcinata si ce minune s-a aratat cu mama si cu pruncul din pantecele ei si, din nesecata milostivire a ta, da-mi si mie, umilei tale roabe, nastere usoara! Da-mi harul ca acest copil ce se afla langa inima mea sa strige cu bucurie asa cum Sfantul prunc Ioan s-a inchinat Dumnezeului si Mantuitorului nostru, Care din iubire pentru noi, pacatosii, nu S-a rusinat, ci a aceptat sa fie prunc. Bucuria negraita de care s-a umplut inima ta feciorelnica la nasterea Fiului si Dumnezeului tau sa-mi aline durerea! Mantuitorul tau nascut de tine, sa ma pazeasca de moartea care curma viata multor mame la nastere si sa se numere rodul pantecelui meu in randul alesilor lui Dumnezeu! Auzi, Preaslavita Imparateasa a Cerurilor, smerita mea rugaciune, intoarce fata ta spre mine si nu ma rusina, nadejdea mea, ci acopera-ma, ajutatoarea crestinilor si tamaduitoarea bolnavilor cu acoperamantul tau in ceasul chinurilor si al durerilor, ca sa ma invrednicesc sa cunosc ca tu esti Maica milostiviri si sa slavesc bunatatea ta, caci tu nu nesocotesti niciodata rugaciunile celor sarmani si ii izbavesti pe toti cei ce te cheama in ceasul necazurilor. Amin.





Suntem un de 2 si 51



PIERSICUTE DE MAI - 1

14.05 - Nectarie - cezariana la 28 s / 1000 g / x cm / APGAR x - de adarev



PIERSICUTE DE IUNIE - 10

03.06 - Laila Josephine - naturala la 29 s / 1130 g / 35.5 cm / APGAR x - de Delia21
18.06 - Irina Anisia - cezariana la 39 s / 3500 g / 50 cm / APGAR 9 - de Dianami
20.06 - Zachary - natural la 40 s / 3700 g / ... cm / APGAR x - de Biribu
21.06 - Patrick Andrei - cezariana la 38 s / 3140 g / 50 cm / APGAR 9 - de Carmen_80
21.06 - Eric Ioan - cezariana la 38 s / 3800 g / 52 cm / APGAR 9 - de Fleurdelise
22.06 - Andreas Madalin - natural la 36 s/2650 g /... cm /APGAR x si Bianca Maria - 2600 gr./ ... cm /APGAR x - de Miruna 1980
26.06 - Maria Natalia - cezariana la 39 s / 3300 g / 52 cm / APGAR 10 - de Rocsy
26.06 - Andrei David - cezariana la 35 s / 2235 g / ... cm / APGAR ... - de andrrreea
28.06 - Denis Leon - cezariana la 38 s / 4300 g / ... cm / APGAR x - de ali24




PIERSICUTE DE IULIE - 30

02.07 - Gabriel - cezariana la ... s / 4360 g / 58 cm / APGAR ... - de alilumi
03.07 - Jefferson Constantine - cezariana la 38 s / 3200 g / 50 cm / APGAR ... - de freedelia
03.07 - Andrei - cezariana la 38 s / 3500 g / ... cm / APGAR ... - de Laura32
03.07 - Victor - ... la ... s / 2850 g / ... cm / APGAR ... - de alinutzac
06.07 - Ecaterina - cezariana la 37 s / 3400 g / ... cm / APGAR 10 - de Danett
08.07 - Petru Claudiu - cezariana la 39 s / 3300 g / 49 cm / APGAR 9 - de anaoi
10.07 - Eric - cezariana la 36 s/ 2510 g /48 cm /APGAR x si Marc - 2700 gr/ 49 cm /APGAR x - de balanta_tm
11.07 - David Andrei - naturala la 38 s / 3300 g / 51 cm / APGAR ... - de nycosia
12.07 - Eric Andrei - cezariana la 38 s / 2900 g / ... cm / APGAR 10 - de Mygirl
13.07 - Stefan - cezariana la ... s / 4550 g / 54 cm / APGAR 9 - de niccostea
15.07 - Miruna - natural la 41 s / 3350 g / ... cm / APGAR 10 - de carmina_s
15.07 - Victor Gabriel - cezariana la 38 s / 3350 g / ... cm / APGAR ... - de Porumbita
17.07 - Riana - natural la ... s / 3000 g / 52 cm / APGAR 10 - de ramonavlas
19.07 - Irina - natural la 39 s / 3600 g / 53 cm / APGAR 9 - de ilenutza
20.07 - Antonia Maria - cezariana la 39 s / 2850 g / 48 cm / APGAR 10 - de roxypuy
20.07 - Maya Elisabeta - cezariana la 39 s / 2800 g / 48 cm / APGAR 8 - de b_1403
21.07 - Sara Ioana - cezariana la 38 s / 3300 g / 54 cm / APGAR 10 - de Pusi
21.07 - Denis Gabriel - natural la 39 s / 2800 g / 49 cm / APGAR 9 - de MITITICA82
23.07 - Ana Ecaterina - ... la 39 s / 1750 g / x cm / APGAR x - de ioana3110
23.07 - Andrei - cezariana la 38 s/ 2600 g /... cm /APGAR x si Maria - 2800 gr/ ... cm /APGAR x - de tamys
23.07 - Ana Grace - cezariana la 39 s / 2880 g / 50 cm / APGAR 10 - de ARUBA
25.07 - Emma Iulia - cezariana la 38 s / 3370 g / 56 cm / APGAR 10 - de Kimmy
26.07 - Tudor - cezariana la 39 s / 3910 g / 52 cm / APGAR 10 - de ned
27.07 - Ilinca Maria - cezariana la 40 s / 3350 g / 50 cm / APGAR 10 - de Gabriela82
27.07 - Oana Maria - ... la 35 s / 2300 g / ... cm / APGAR 9 - de lorenaflore
29.07 - Ana - cezariana la 40 s / 2810 g / 52 cm / APGAR 10 - de Ca_Mila
30.07 - Sara Maria - cezariana la 38 s / 2900 g / ... cm / APGAR 9 - de valy27
30.07 - Clara - cezariana la 39 s / 2890 g / 50 cm / APGAR x - de michelle1981

PIERSICUTE DE AUGUST - 13

01.08 - Leon - naturala la 40 s / 3000 g / 49 cm / APGAR 10 - de Daconst
03.08 - Luca - cezariana la 38 s / 3160 g / ... cm / APGAR 10 - de roxi25
03.08 - Miruna Stefania - cezariana la 38 s / 3300 g / 51 cm / APGAR 9 - de chmihaela
04.08 - Silviu Ionut - cezariana la 38 s / 3150 g / ... cm / APGAR 10 - de maria0408
07.08 - Vlad Nicolae - cezariana la 39 s / 3500 g / 52 cm / APGAR 9 - de cristina1984
08.08 - Thea Lucretia - cezariana la 39 s / 3710 g / ... cm / APGAR 10 - de sursula
09.08 - Anca Maria - naturala la 40 s / 3200 g / ... cm / APGAR x - de Alina_29
10.08 - Mihai - cezariana la 39 s / 4660 g / 53 cm / APGAR 9 - de IIuli
13.08 - Emma Mihaela - naturala la 38 s / 3000 g / 50 cm / APGAR 9 - de ZIZOU
16.08 - Matilda Adela - cezariana la 39 s / 3300 g / 48 cm / APGAR 9 - de CamiM
20.08 - Aurora - naturala la 39 s / 3550 g / 54 cm / APGAR 10 - de muraturica
20.08 - Maria - naturala la 38 s / ... g / ... cm / APGAR x - de Bumbitza
20.08 - Robert - cezariana la 39 s / 3800 g / 54 cm / APGAR 10 - de Viairo



Odiseea lunii iulie
mywish1 DPN 21.07.2012 UM 15.10.2011

Odiseea lunii august

honeys DPN 22.08.2012 UM 16.11.2011



Vor fi mereu in inimile noastre ingerasii Clarissa (n. 3.06, mami Delia21) si Cezar (n. 17.06, mami valy_mary78).



ZILE DE NASTERE

IANUARIE
FEBRUARIE
29.02.19xx - Laura32
MARTIE
05.03.19xx - Fleurdelise
25.03.19xx - kimmy
29.03.19xx - Alina_29
APRILIE
05.04.1981 - michelle1981
19.04.19xx - adarev
MAI
08.05.1982 - Dianami
IUNIE
IULIE
07.07.1984 - cristina1984
AUGUST
14.08.1982 - roxypuy
SEPTEMBRIE
01.09.1986 - andrrreea
OCTOMBRIE
31.10.1982 - ali24
NOIEMBRIE
04.11.1979 - honeys
12.11.19xx - b_1403
DECEMBRIE



User comun : iul_aug_2012
Adresa email comun : iul_aug_2012@yahoo.com


Link-uri utile

www.desprecopii.com/info.asp?id=17" target="_blank">Conceperea unui bebelus sanatos
www.obfocus.com/questions/qanda7.htm" target="_blank">Valori hCG
Calculator de ovulatie
www.desprecopii.com/info.asp?id=848" target="_blank">Calculul datei nasterii
www.visembryo.com/baby/1.html" target="_blank">Fiecare saptamana de la fertilizare la nastere
Despre fertilitate
www.feminitate.org/" target="_blank">Feminitate
www.betabase.info/" target="_blank">Evidenta valorilor beta in sarcina
www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Odiseea sarcinii pe saptamani
www.desprecopii.com/info.asp?id=6" target="_blank">Nasterea si sanatate post-natala a mamei
www.ehd.org/" target="_blank">Poze, ecografii si explicatii medicale

CUM SE SCHIMBA UN CAPITOL
1. Te loghezi cu userul comun
2. Deschizi ultimul capitol la prima pagina, la primul mesaj, cel cu listuta
3. Dai click dreapta pe Iconul 'Editeaza respuns' si il deschizi intr-un 'new window' Asa ai deschise doua ferestre.
4. Te intorci la prima fereastra si dai 'Subiect nou' buton care e sus in dreapta paginii sau jos in stanga
5. De la cealalta pagina copiezi titlul si schimbi numarul capitolului astfel incat sa fie in ordine
6. Cu butonul "reply with quote" (foita cu sageata verde de deasupra mesajului) se ia textul de la mesajul cu listuta din cap de la subiectul vechi si se copiaza in primul mesaj din capitolul nou,se scot tag-urile [ quote ] de la inceput si de la sfarsit ca sa apara textul scris normal nu ca si cand ar fi citat.
7. Dai Creeaza subiect nou
8. Copiezi linkul noului capitol(il gasesti la topicul general)
9. Te duci la capitolul anterior la ultima pagina si dai paste la linkul cu capitolul nou.(scrii [ url="" ]titlul capitolului nou[ /url ] fara pauze intre [] am scris asa ca sa se vada formula, iar intre "" se pune link-ul primei pagini de la cap. pe care il schimbam).
10. Te loghezi inapoi cu userul tau.

Cum se pune/actualizeaza semnatura:
1. Click in bara albastra de sus la "Contul meu", apoi "Profil personal"
2. Click pe "Editeaza profilul"
3. Introdu parola de logare; vei avea acces la editarea datelor din profilul tau
4. Jos, la "Optiuni", clik pe semnul +, iti va apare o fereastra unde poti introduce semnatura:
exemplu: ca sa sa scrii ca esti insarcinata in 15 saptamani cu baietel, vei scrie:[g r a v i r e d] 15+ [b a i e t e l] si iti va apare inconul cu graviduta in rosu 15 + carucior albastru
Pentru carucior roz, scrii: [f e t i t a]
Tot ce e intre paranteze patrate se scrie fara spatii!
Mai multe optiuni ai in lista de emoticonuri pe care o gasesti in coloana din stanga a ferestrei de scris.
5.Bifeaza optiunea de a include semnatura la fiecare mesaj (iti apare sub fereastra)
6. Pentru a actualiza semnatura, repeta pasii de mai sus si modifica nr. de saptamani, etc. Atentie, semnatura nu se actualizeaza automat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Aruba, nu mai procesa atata, totul trece, e doar o etapa... La varsta asta e bine sa nu stea mai mult de 2 ore, 2,5 treaza, pe urma e prea obosita sa adoarma Pe urma conteaza materialul genetic, uite la mine cel mare nu a adormit singur pana la 6 ani, cel mijliciu singur de cand il stiu e ok un singur san de ce nu A mea daca papa un san mai mult de o ora doua nu doarme, uneori sta10 min.alteori 30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Asteptam vesti bune si in acest capitol! In curand se termina odiseea .

Felicitari, Cami, refacere usoara si laptic mult pt. bebe!
Pupam trupa de printese, cu mami in frunte. Cred ca-i e greu sotului cu atatea fete in jur, nu?

Delia, sunteti bine? Ati reusit sa va mutati? Cum au ajuns copiii in tara?

Biri, da, ai mei dorm dupa-masa, toti . Iulia mai putin, baietii cam 2 ore, Irina mai mult. Seara la 9.30 sunt in pat (pe la 8.30 o spal repede pe Irina, ii dau sa pape un san, ma ocup de ceilalti si dupa ce termin cu ei alaptez iarasi si pe la 10-10.30 doarme si ea de noapte).
In felul asta am si eu ceva timp pt. mine, sot, desi uneori mai spal vasele de la cina, mai strang rufe uscate, etc.
Cat dorm ei la pranz fac mancare de regula. Sau stau pe net, ca acum .

Delia21, felicitari pt. vestile bune, in curand o sa fiti acasa toti. Succes in clasa I, incepem si noi pe 10 septembrie, avem mari emotii. Esti o mamica tare curajoasa.

Roxy, pai daca are deja 3700 g, e clar ca papa bine, lasa mulsul ca se ramai fara laptic.
La multi ani cu bucurii si sanatate, am uitat sa-ti scriu dar m-am gandit la tine pe 14 .

La multe lunite, Irina!

Revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Aseara am avut o scurta repriza de plans, nu-mi dadeam seama ce are copilul. O iau sa o schimb si cand am desfacut-o de scutec era toata rosie la fund, avusese mai devreme un scaun mai acid si s-a iritat. Cum i l-am dat jos a inceput sa rada si sa-si ridice picioarele cat putea.

Asa ca acum ne tratam, sper sa-i treaca pana la botez. De obicei nu o dau cu crema la fund, in afara de masajul cu crema de corp nu fac altceva (cu crema o dau la 2-3 zile, dupa baie). Cele cu zinc mi se par oribile, sunt aderente, pielea nu respira...eu n-as putea sa stau cu asa ceva acolo .
De aceea recomand o crema usoara (hidratanta sau cu galbenele).

Vaccinurile - va recomand sa le faceti pe cele de pe schema gratuita de la stat, NU sunt vaccinuri romanesti (nici macar nu se fabrica). De ex. la 2-4-6 luni se face Infanrix hexa. La 1 an se face Priorix, etc.
Daca vreti ceva in afara schemei, atunci puteti cumpara.

Spor la pregatiri pt. botez, avem si noi duminica viitoare. Ali, petrecere frumoasa astazi, cred ca aveti puiutul crestinat la ora asta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_1403 spune:

Buna fetelor.
Scriu repede un mesaj pana nu se treszeste micuta.
Roxy eu din spital am plecat cu ideea asta ca copilul trebuie sa manance o anumita cantitate intr-un anumit timp. Ne punea sa alaptam cate 15 min la fiecare san si le facea proba cantarului trebuia sa manance minim 50 ml, dupa ce am venit acasa nu am avut cantar si nu am cantarit-o un timp am tinut cont de acel timp numai ca de cele mai multe ori ea obosea sa suga 30 de min si adormea, o lasam sa doarma si normal ca intr-o ora vreia iar cateodata si la juma de ora si ii dadeam, acum e o domnisoara care mananca cam la 2 ore ziua si noaptea la 4 ore si suge cam 10 min si se satura. De cele mai multe ori e satula cu un singur san si al doilea il primeste la urmatoarea masa si tocmai ce am cantarit-o acu vreo 2 zile si are 3700 fata de 2700 cu cat am iesit din spital deci faptul ca ma tinut ca a facut ce-a vrut din mine a functionat.
Maria spuneai ca in timpul sarcinii ti-a zis doctorul ca ar fi ceva nereguli cu santatea bebelusului (nu ai povestit exact), acum e bine?
Maya in timpul sarcinii a fost banuita de coartatie de aorta, dupa nastere supravegheata de neonato si ne-a zis ca e totul in regula sigur nu are nimic insa acum cateva zile am fost la pediatru si ne-a zis ca are un suflu la inimioara, o sa mergem sapt viitoare sa ii face eco cord sper sa iasa bine.
Si ei i-au aparut bubite pe fata nu arata a cosuri si nici nu sunt rosii se inrosesc cand se enerveaza sau cand iesim afara, cred ca e o iritatie de la caldura, are si pe piept exact ca si pe fata.
Fug ca cere titica.
Va pop


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Tot aseara am pus si eu in functiune pompa, cu chiu cu vai am scos vreo 40 ml (mancase bebe inainte) si azi am incercat sa-i dau la biberon. L-a scuipat cat colo, nu stie sa suga din el , oricum nu-i bai, o car dupa mine peste tot si alaptez cand si unde e nevoie (pun copilul la san, trag bluza pana la nasul ei si nu se vede absolut nimic).
Nici suzeta nu vrea. Asta mi-ar fi fost utila la drum, mai chitaie in scoica.

Beatrice, suflul e normal la copii, va disparea in timp, o sa fie bine . Felicitari pt. grasunica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ilenutza, Freedelia e cea din China, cu wrapurile...io-s pe aici prin Montreal, si n-am wrap ca ti-as da.

Iar sunt obosita moarta de dimineata, acum o ora voiam neaparat sa alaptez copilu' ca scancea...el se uita la mine mirat asa, parca zicea: nu mami, nu asta vreau. Chioara de somn nu mi-am dat seama ca vrea schimbat nu papa (mancase cu juma de ora inainte, adormisem intre timp). Bun, acum e multumit descanta jucariile.
Eu is de vina ca noaptea ma culc pe la 1, chiar daca el doarme cumintel de pe la 8, dar efectiv n-am somn atunci. Gata in seara asta ma bag in pat pe la 10 ca nu se mai poate.

In rest, toate bune..

Iiuli, nu te descuraja asa de repede, 5 ml scoteam si eu la inceput si ziceam ca-i aur nu altceva. Pe masura ce il pui pe bb la san, productia creste. Recomand si eu pentru inceput, pt stimulare, pompa electrica, nu ca ar avea forta mai mare dar macar nu obosesti. Ce am avut eu se chema Medela Simphony, f buna (era dubla dar eu am folosit-o doar la cate un san).

Diana, ce harnicuta esti, cred ca trebuie multa organizare sa te ocupi de 4, fiecare cu varsta si nevoile lui. Esti un model pentru noi! Si mai ai timp sa faci si capitole! Zic eu care m-am lenevit de tot, n-am mai facut capitol de nu stiu cand. Efectiv nu pot sa ma concentrez.

Daconst, unde ati disparut? Sper ca merge alaptatul la voi si toate-s ok.

Va pup, eu continui procesul de trezire (dureaza...) si va doresc o duminica frumoasa in continuare.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cand esti la sanul meu, si ma privesti in ochi, simt cum imi prinzi nu sanul, ci inima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Fleur, o sa imi iau si eu pompa electrica, poate ma ajuta mai mult.

Aruba, ti-am dat pm. Multumesc mult ca mi-ai zis de vaccinul din medlife.

Diana, eu asa am si intentionat cu vaccinurile, sa le fac ca toata lumea, doar ca cel bcg nu exista in toate maternitatile, este blocat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_1403 spune:

Am revenit. i-am plasat-o pe Maya lui Bubu (tatl meu) bine se mai inteleg ei 2. Eu locuiesc cu parintii care ma mai ajuta cu micuta mai sta cu ea cand vreau sa fac cate ceva.
Mandra mea are program soc adoarme mereu la ora 1 cand eu is chioara de somn de la ora 10, mare petrecareata o sa fie...apropo Fleur nu vrei sa facem schimb ca Eric e pe programul meu...daca nu ar fi diferemta de fus orar.
Diana oare cu ce sa ii dau pe fata pentru bubitele alea. Avea asa un ten curat si acum de 2 zile e plina de bubite. Cu suflu, multumesc de incurajare, nu stiu de ce dar nu imi fac prea multe griji deoarece nu pare a fi un copil cu probleme, mananca, se joaca, rade, plange da din picioruse parca e la olimpiada dar o sa vedem mai bine saptamana viitoare. Ma apuc sa ii fac un referat mamei mele si poate mai citesc din urma.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

iuli, eu am doua pompe: medela swing (electrica) si avent (manuala). medeloasa mi se pare net superioara atat dpdv cantitate de lapte scoasa cat si efort depus. doar ca nah, a costat ceva.
si eu am plans f mult imediat dupa nastere. in special cand il vedeam pe eric, bb-le mai sensibil. cred ca 3 sapt am plans zi de zi.
ca si vaccine, bb-ii mei au facut in maternitate euvax (impotriva hepatitei b) si bcg (impotriva tuberculozei).
laura, iti doresc sa ai nervi de otel cu bb. stiu cum e sa ai un marait care doarme putin si plange destul de mult. are si eric al meu episoade din astea. si daca in acelasi timp este si marc agitat si mai sunt si singura acasa.... sau daca li se face foame in acealasi timp si incep sa urle in acelasi timp iar eu sunt singura...e funny rau .
dar incerc sa nu ma enervez, ca sa nu le transmit tensunea mea. plus ca nu rezolv nimic, tot eu trebuie sa rezolv problema.
diana, esti super valabila descurcandu-te singura cu 4 copii, fara ajutor, facand si treaba in casa, gatind...cand o sa mi se pare f greu cu doi, o sa ma gandesc la tine
valy, eu cand le dau lapte praf pun apa plata din termos care a fost in prelabil fiarta 2-3 minute - asa mi-a spus neonatoloaga, sa fierb apa inainte, chiar daca e plata - si m-am conformat.
delia21, ce bine a evoluat laila . bravo!
freedelia, ce mai faci?

felicitari noilor mamici

pt sughit, multumita lui fleur care ne-a spus si noua, le dau gripe water si trece instant. cu apa/ceai, nu a mers la noi.

eu nu am gasit bona. am dat doar peste oportuniste si lenese. ieri am mai facut o incercare si doamna vroia 600 lei pe 4 ore (de la 10 la 14 - program boieresc, zic eu). mi s-a parut complet aiurea - la mine momentele critice sunt in preajma orei mesei - ei mananca la ore fixe: 6-9-12 (bine, incerc sa dau unuia cu 20 de min mai devreme, daca nu cumva se trezesc ei de foame si urla), etc, etc, ori cu doamna am fi prins o singura masa, cea de ora 12 (ii mai pun si la san, dar in general ma mulg, fiindca stau muuult si sug la tzatza si nu fac fatza la doi; le dau si completare lp, ca n-am destul lapte, deci nah, trebuie pregatite biberoane cu lm si lp, apoi spalate/sterilizate, plus bb-ii schimbati inainte de masa).
ma consolez cu gandul ca asa cum m-am decsurcat pana acuma cu ei, ma voi descurca si de aici inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Balanta, ma bucur ca mai auzim vesti de la tine, mamicile de gemeni intra rar, cred si eu cu cate aveti pe cap. pupici de la Eric tizului cel sensibil si lui Marc .
Si aici e nashpa cu bonele, trebuie sa le platesti macar salariul minim pe economie, si la aproape 10$ pe ora cat e aici, nu imi permit.Doar daca as gasi o mamaie romanca venita la copii, care se plictiseste acasa si vrea sa faca un banut. si ele insa, au pretentiile lor, plus ca majoritatea au nepotii lor de care sa se ocupe. Asa ca, cresa scrie pe Eric.
Gripe water nu i-am dat intamplator, scrie pe prospect ca, calmeaza si sughitul.Am incercat si noi cu apa plata, nu a mers.

Eu iau un mega mic dejun, ca vreau sa iesim acusi la plimbareli si cumparaturi.



**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cand esti la sanul meu, si ma privesti in ochi, simt cum imi prinzi nu sanul, ci inima.

Mergi la inceput