amenda in Bulgaria

amenda in Bulgaria | Autor: AdiS

Link direct la acest mesaj

In drumul spre casa, dupa un concediu cam ... scurt, am incasat o amenda in Bulgaria, pentru oprire neregulamentara.
Acum trebuie sa o platesc in Romania. Pe hartie scrie ca la banca sau la Posta. La Banca ma costa 18 euro tranzactia (amenda este 20 leva = 10 euro). Am incercat la Posta. Mi s-a spus ca nu la ei, ci la impozite si taxe. La impozite si taxe m-au privit crucis si au fost cam ofticati ca le-am consumat din timp.

Puteti/Stiti, va rog, unde pot plati amenda cu cheltuieli in plus minime? Cum se poate plati la Posta?

Ma gandesc ca nu om fi singurii care au luat amenda in Bulgaria si acum trebuie sa o plateasca.

Deadline: Vineri 17 august seara, ultima zi.

Merci fain

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Pai nu ai un cont unde trebuie viratzi banii?Si faci viramentul prin banca!

Noi am incasat o amenda in Austria,tot pentru parcare neregulamentara(noi parcasem d efapt regulamentar,dar era permis doar 30 minute,si noi ne-am intins mai mult)si ne-a venit acasa dupa vreo citeva luni!(ne-a pus-o in parbriz,pe ea...amenda)

Am achitat-o prin banca ,ca erau toate datele acolo!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Am contul bancar si banca, desigur.

Am incercat transfer electronic, dar trebuie sa aleg si banca respectiva dintr-o lista predefinita/propusa iar numele bancii nu imi apare acolo. Ca urmare nu pot efectua plata electronic.

La banca direct (Banca Transilvania), imi cere comison 18 euro, in conditiile in care amenda este de 10 euro. Mi se pare mult.


Voua ce comision vi s-a solicitat peste valoarea amenzii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

te referi la comisionul bancii sau la penalitazi?

N-am paltiti nicio penalitate,iar comisionul a fost normal,de transfer,cred ca undeva la 3-4 euro maxim!

De ce nu mergi la ghiseul bancii si sa te indrume cineva cum sa faci transferul?

editez ca nu intzeleg cum nu gasesti banca,daca ai banca si contul????

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Oricum amenda a fost consistenta,undeva la 80 de euro,eram in centrul Vienei!Nu-mai mai amintesc exact ,s-a intimplat acum citziva ani!

Tot pe Austria l-a filamt radarul pe cumnatul meu si la fel,a primit dupa un an,acasa,poza si amenda!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Ma refer la comisionul bancii. Cand am fost la ghiseu la banca mi s-a spus ca ma costa 18 euro, comisionul. Amenda de 10 euro fiind separat. Eu pe asta voiam sa o platesc. Nu ma asteptam la un asa comision.

Prin transfer elctronic: Nu o gasesc in lista sa o aleg. Nu pot tasta de mana numele bancii, trebuie sa o aleg dintr-o lista predefinita. Contul il pot introduce de mana, dar numele bancii nu. Si este camp mandatory si acesta.

De aceea m-am reorientat spre Posta, ca asa scrie pe hartie amenzii, ori la posta ori prin banca. Dar nici la Posta nu mi-a mers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Nu cunosc comisionele percepute de bancile romanesti,oricum mie 18 euro mi s epare foarte mult,indiferent de tzara unde transferi bani!

Nu ai iBANUL si SWIFT-ul?(al bancii unde tranferi banii)

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Am IBAN si BIC. Sunt tiparite pe hartia amenzii.

Ma mai uit odata electronic poate mi-a scapat ceva. Impresia mea fiind ca in acea lista apar numai bancile din RO.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Care este IBANul? codul SWIFT si banca?
Nu are cum sa nu mearga plata on line daca ai cont deschis in euro.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu poti plati din cont de lei sume in euro. De aceea iti apar banci din Romania.
Ai cont de euro?


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Care este IBANul? codul SWIFT si banca?
Nu are cum sa nu mearga plata on line daca ai cont deschis in euro.


hmmm .. oare asta sa fie problema? Amenda este in leva (20 leva), sa fie contul de leva? echivalentul in euro l-am aproximat eu.

BG59 BUIB 9888 3322 9441 00

Mergi la inceput