amenda in Bulgaria

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Atunci trebuie platit in leva. Contul destinatar este de leva deci primeste doar leva.
Plata trebuie facuta in leva.
Nu lei nu euro

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

minunat!

Merci frumos pentru lamuriri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Asta tot la banca rezolvi.
Practic depui lei ei fac schimb in leva si platesc leva. Nu stiu comisioanele si rata de schimb.
Dar afli acolo.
In contul ala nu poti trimite decat moneda in care este deschis adica leva.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Nu poti plati din cont de lei sume in euro. De aceea iti apar banci din Romania.
Ai cont de euro?


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Uite ca specificatzia asta nu mi-a dat prin cap s-o fac!
Adi a spus de euro,m-am gindit automat ca e cont in euro!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

la tiriac poti face plati externe din contul de lei, trebuie sa selectezi plata externa si restul vine de la sine,

la banc post trebuie sa ai cont in valuta in care faci viramentul...

la transilvania nu stiu cum...

la bcr e o varza (acum 3 ani asa era), te umpli de nervi si cand crezi ca ai reusit a doua zi te suna o cucoana tafnoasa sa-ti comunice ca plata nu s-a facut si ca ea nu are timp sa-ti explice de ce si iti inchide fara buna ziua sau la revedere...

pe verso-ul amenzi scrie ca poti plati de la posta romana?!! ca poate e vorba de posta lor

Nina,mami de,

edit: chiar daca faci plata online tot nu poti fenta comisioanele, se prea poate sa te coste chiar mai mult, faptul ca virezi 10leva nu inseamna ca banca nu va plati toate comisioanele aferente din contul tau, daca nu ai suficienti bani in cont nici nu poti finaliza dispozitia de plata..

ps. plati externe se fac doar cu dispozitie de plata valutara, nu cu op, op-ul este pentru plati interne...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor



pe verso-ul amenzi scrie ca poti plati de la posta romana?!! ca poate e vorba de posta lor




Asta voiam sa spun si eu. Ceva asemanator era si pe Ungaria cu amenzile, primesti bilet de amenda si e recomandabil sa mai pierzi vremea ( si banii ) in Ungaria sa platesti amenda, decat sa o duci cu tine in tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Nu stii pe nimeni care merge in concediu in Bulgaria acum? Sa-ti plateasca ei amenda de acolo, scapi de comisioanele internationale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Din pacate nu stiu pe cineva care merge in Bulgaria asa curand. De asemenea parca nu imi vine sa ii stric concediul cu amenda mea. Am senzatia ca achitarea sumei chiar si in Bulgaria este departe de a fi peace of cake ca sa ii ofer un entertaiment prietenesc. Numai sa caute posta, sa se inteleaga cu respectivele functionare, sa completeze formulare, etc. ... greu si nu vreau sa ma injure.

Partea cu Posta este interesanta. Nu mi-a trecut prin cap ca ar putea fi vorba de Posta lor nu si de Posta noastra.

Merci de pontul cu "cont de euro" asa ca pana la urma am facut asa: Am vorbit la banca unde am contul si am fost asigurata ca pot face transfer intr-un cont de leva dintr-un cont de euro deschis la ei. Drept pentru care am facut transfer electronic din cont de euro in contul acela de leva bulgaresc. Pana la urma mi-a recunoscut si banca codul SWIFT si mi-a aparut automat.

Contul este la ING iar comisionul a fost de 11.15 euro. Ma rog, dupa ce am trait experienta lui 18 euro comision, aici mi s-a parut de-a dreptul neglijabil.

Sper sa fie totul ok si inca o data multumesc ca v-ati batut capul cu problema mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ai rezolvat. Asta e.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

daca nu o plateai, politia bulgara trimitea procesul verbal in Romania. si cum nu sunt inca foarte clare legile, amenda se "plimba" cel putin un an intre institutii, poate se si pierdea :)).
sau poate ajungea la impozite si taxe in localitatea in care stai, ceea ce este putin probabil.

Mergi la inceput