Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 38

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

fetelor incercati si Protectis 5 pic/zi, nu e pt colici, dar sunt picaturi din astea probiotice care ajuta la dezvoltarea florei intestinale si nu prea mai fac colici. Eu zic ca la fetitele mele a functionat ca nu au avut colici sau au avut o varianta f usoara. In rest eu le-am dat infacol dar numai cam 1.5 - 2 luni max si apoi nu a mai fost nevoie.

Lapte praf in completare le-am dat si eu si pana pe la 4-5 luni nu mai retin le-am dat Lactana de la Topfer, apoi am trecut la Aptamil.

Vad ca am fost cam singura norocoasa cu productia de lapte, scoteam min 150 chiar si 180-200 la o masa, adica la 3-4h, dar numai 3 luni ca dupa 2 am inceput munca si nescotand cand trecuia (la 3h), iar fetele incepand sa cam doarma noaptea de la 2.5 luni, a scazut productia brusc si nu m-am mai chinuit pt 50 ml pe zi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Buna gemenistele!

dianaradoi bine ai venit! uaau chiar ca super rar, amandoi in acelasi saculet! tinem pumnii sa fie bine pana la final totu!
OO ce zlaba esti..Normal ca nu ai luat in greutate dc esti modelu patruzeci de kilist si ai si vomitat..O sa iei. Nu cre ca mai mult de 10-15kg. Eu am fost mare de tot si pusei doar vro 10.

Burta tare pot insemna contractii chiar dc nu te doare. NExt time la dr sa mentionezi si asta, orcum iti face eco si acolo se vad contractiile. Tu mai mergi la servici sau esti acasa?

IoanaSgemeni dau semne bune puii tai daca se scoala noaptea la 4-5 ore..Cine stie in curand vei avea sorpresa sa doarma mai mul. Cu patutu noi pana la 8luni le-am tinut in acelasi, nu erau pb cu somnu. deci tine-i ca merge inca. Tine minte o chestie cum ti-i formezi asa ii ai. Daca ii vei desparti noaptea de frica sa nu se trezeasca asa va fi, in loc sa se obisnuiasca sa doarma impreuna. Si cand vei avea doo paturi pp ca tot in aceiasi camera ii vei tine nu?

anne`mary imi pare rau ca nu poti alapta..Da acu ce era sa faci? sa lasi copilu sa urle de foame axata pe idea ca tre sa mance neaparat titi? asta e nu vrea, mai dai si bibi si cu lm si cu lp, mai incerci si la titi din cand in cand poate se invata. Ai zis foarte frumoa asta cu "Nu se evalueaza calitatea de mama dupa cat alaptezi copilul." Nu trebuie sa ne simtim vinovate, atat timp cat tu stii ca ai facut tot ce tine de tine si nu a mers, asta este..Pana la urma sunt doi puisori, care au nevoie de tine intreaga la cap si calma. cat de cat.
Chiar ca e tare brigit cu 140 la muls..Eu max 120. SI imparteam egal ca nu ma lasa inima sa dau la unu si la altu nu.Sa beneficieze amandoo de lapticu cel mai bun. Si putin a naibii triaba.

yasmi81 cu lp-ul Nan am mai auzit mamici care ziceau ca ii constipa pe bebeii. Si la noi ca si la tine nu au fost probleme. Dc aveti un kk doi pe zi e f bine. La 4-5 lunite veti incepe diversificarea si se regleaza totu de la fructe/legume.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

neaza.
ce faceti? noi nu vrem sa dormim. Mancam, suntem schimbati dar nu vrem sa dormim. Tudor este marait de la colici iar stefan se uita pe pereti...probabil din solidaritate pt fra`su. Azi am scos 100 ml o data si 40 ml o ora mai tarziu si am reusit sa-i hranesc pe amandoi cu lm. Brigit, la mana nu reusesc sa stors mai mult de cateva picaturi. Pe link-ul tau spune ca procudera nu e dureroasa dar pe mine ma doare ... sau imi imaginez eu ca ma doare pt ca dupa masajul moasei am ramas cu sechele. Cand ma uit la sanii mei care acum sunt galbeni ca se vindeca vanataile, ma ia cu transpiratii.
va puup

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

anne eu zic sa nu stai sa scoti din ora-n ora ca nu are cand sa se refaca asa repede, eu zic sa lasi min 3h intre mulsuri; la mine asa functiona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anne, bravo, ai potential de laptareasa! Aceeasi obiectie ca si anna-nu scoate laptele mai devreme de 3 h ca nu se reface asa repede secretia lactata!
In rest - desi probabil stii regulule- lichide cat cuprinde, ceai de chimen si anason, mancat bine si pe cat se poate odihna cand dorm piticii!

Anna, pai tu cu 180 la muls intri in categoria super laptareselor!

Eu cand m-a muls prima data la spital asistenta am produs doua trei picaturi, eram ziua 5 de la nastere ( pana atunci eu fusesem in reanimare, cu complicatii in urma emboliei), nimeni, dar absolut nimeni nu mi-a dat nici macar teoretic sperante ca as putea alapta ever. Insa cu ajutorul lui Dumnezeu am reusit, a fost extraordinar de greu si la un moment dat credeam ca imi pierd mintile, odata a tipat la mine o dr ca eu ce vreau, sa imi imbolnavesc copiii, sa ii trimit in chirurgie? Sa pun mana sa mananc si sa ma hidratez sa produc lapte, ca daca nu le dau lapte ei ma externeaza! Am si acum sms -ul pe care i-l trimisesem lui tonirro atunci " bebeii mananca bine, au portia de 30 ml per masa, eu acum am avut doar 20, tipa astea la mine ca la scolarii repetenti". Si de atunci ma invatasem, ma duceam cu 15 min inainte, dadeam spaga sa imi dea voie la pompa, scoteam cat puteam cu pompa, apoi la mana cat mai reuseam si apoi ma mai mulgea si asistenta daca tot nu ajungeam sa dau cat trebuie...Cand am produs prima data mai mult decat mancau ei si m-am dus sa obtin aprobarea sa congelez surplusul se mirau toti. Deci eu zic ca se poate alapra si daca sunt conditii mai putin favorabile.

Dianaradoi, intrebasei de burtica tare. Eu nu stiu sa te sfatuiesc, burtica mea era destul de relaxata si cand aveam conteactii, se intarea doar fundul uterului -imediat sub diafragma. Ai grija de tine.

Pupici tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

brigit sa stii ca nici la RM situatia vis a vis de alaptat, nu e diferita. Iti aduc copiii la san imediat dupa nastere si apoi ti-i aduc din 3 in 3 ore, dar pe mine nu m-a invatat nimeni nimic. Prin ziua a 3-a, o asistenta mi-a aruncat "cel mare plange de foame ca ai sanii moi, de unde lapte?". Atunci tudor a plecat urland de la san si am plans in seara aia de m-am trezit cu ochii lipiti. Doar neonatoloaga m-a vazut cand m-am dus la gradinita sa verific daca tudor este bine si a venit la mine sa-mi explice ce eu chiar si daca am colostru (fusesem atat de stresata ca nu incepuse lactatia incat colostru din prima zi, disparuse pana in ziua a3-a), cantitatea este mica si nu-i pot hrani pe amandoi cu picaturile mele de colostru. Mi-a zis ca in timp se va regla lactatia.

Ma mulg la 3 ore, dar de dimineata imi ramasese lm dupa ce l-am hranit pe stefan si am vrut sa completez pana la 60ml ca sa aibe si tudor o masa lm exclusiv. Dar ma mulg la 3 h.

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

buna, fetelor!

am fost aseara la doctor ca nu mai suportam durerile. pana la urma chiar erau contractii ca mi se intarea burta. in fine, mi-a mai dat pe langa no-spa supozitoare uscosin. si s-ar putea sa ma fi pricopsit cu o infectie urinara. azi am dus urina la analize si vad maine dim.

daca nu e infectie, atunci ma doare uterul pentru ca imi creste. eu sunt foarte mica si in oase si daca sunt 2...sunt voinici, ce sa mai.

acum colac peste pupaza m-a luat o durere de masea (de minte) de nu mai pot. abia maine cred ca ajung la dentist. ce sa iau, oare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

diana, ai voie paracetamol

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

diana: ai mare grija cu contrcatiile astea. nu vreua sa te sperii insa vreua sa stii ca nici eu nu prea le-am cunoascut, si pt ca nu ma dureau nu am sunat la dr . in ziua in care nu m-au mai lasat. asa ca dupa cateva ore de contrcatie continua am si nascut prin cezariana de urgenta. vreau doar sa stii si sa spui dr tau, ca sa-ti dea ceva sa te lase. eu luam doar no-spa.
anne: la inceput si eu am dat fetitei mai mult LM , exact din aceleasi motive ca tine, ca era mai mica si sa screasca. m-a auzit o prietena si m-a facut albie de porci ca sa nu mai faca asa ci sa dau juma jumi la amandoi. m-am conformat si bien am facut. cine crezi ca-i mai mucos si bolnavicios acum? baiatul. fata maninca pamant (la propriu a mancat vara asta o gramada-o gaseam cu bolovanii in mana si cu gura neagra) si nu are nimic. a racit de doua ori intr-un an jumate. cred ca daca nu le dadeam jumate jumate, acum imi smulgeam parul din cap gandindu-ma ca lui nu i-am dat LM si de aceea e mai bolnavicios. asa ca zic si eu acum sa nu dai unuia mai mult decat celuilalt LM. imparte frateste intre ei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Diana, despre contractii eu nu stiu ce sa-ti spun, pt ca eu nu am avut probleme. Dar daca fetele iti spun sa ai grija, atunci spun si eu acelasi lucru.

Monas, ai mei nu sunt sincronizati la masa. Eu ma mulg, rar il pun la frigider pt ca nu are rost, fiind o cantitate suficienta pt o masa, si cine se trezeste primul, primeste masa, pastrand un echilibru cat de cat. Ieri am avut 7 portii de lm si a primit 3 cel mic si 4 cel mare. Azi incercam sa facem invers.

Mergi la inceput