Prietene la bine si la greu - 167

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Biara spune:

Danku felicitari pentru putzoi, eu zic ca e super si ai sa vezi ca o sa fie mult mai usor cu fecior decat cu mandrele noastre. (p.s. a mea deja are pretentii de domnisoara de ma capiaza)
Despre gradi, azi a fost prima zi pentru noi, am fost nevoite sa amanam pentru ca am facut rubeola, o forma destul de urata. Despartirea de la gradinita a fost ok, cu zambete, dar am vb acum cu educatoarea si mi-a zis ca a facut o crizuta de plans cand si-a dat seama ca lipsesc mai mult, dar ca si-a revenit cand i-a vazut pe copii ca deseneaza, acum sa vedem cum o sa fie la somn si in zilele urmatoare.
Va pup sper sa se mai anime atmosfera odata cu venirea frigului , eu ma duc sa imi caut ceva ocupatie - cred ca dau o fuga prin magazine- pana vine ora de laut copila de la gradinita ca ma plictisesc in casa. Mi-e dor de ea Bianca, mami de Maia Teodora (28.11.2009) Maia Teodora minunea noastra cu ochi de peruzea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

Buna ziua,
Si eu am observat ca nu mai scrie nimeni pe aici.De scris nu am avut timp.
Am avut admitere pentru mastre.La ASE am intrat la taxa asa ca am renuntat si mi-am incercat norocul la Politehnica unde am intrat pe locul 23 din 50 admisi la buget (mk industrial).
Am terminat cu invatatul pentru examen dar mai am la cursul de engleza plus 100000 de alte chestii de facut.Cam ce facem toate prin casa.
Cand vin de la job ma duc dupa copil la gradi,apoi ne oprim ori in parc ori mergem acasa si pictam,decupam ,coloram.
Abia acum am inceput sa descopar cat de bine e sa ma joc cu el.Avem atatea activitati impreuna.
La gradinita totul merge super bine.Am scris pe blog mai multe.
Geo e fascinat de doamnele educatoare,de bucatareasa,de ingrijitoare.E cel mai mic din gradinita si cel mai cuminte.
Sunt mandra de el.
De ceva zile cand plecam de acasa se punea pe plans,dar s-a rezolvat.
pentru imunitate ii dau Propolis cu echinaceea.Pana acum doar a tusit putin.
Ramox am vazut soricelul nr.2 pe facebook .Sa iti traiasca si sa fiti fericiti alaturi de cei 2 pitici.
Fetele cu copiluti bolnavi "insanatosire grabnica".
Monis saru-mana pentru link-ul cu produse naturiste (elemental).Am inceput sa folosesc detergenti bio de acolo si sunt super.La fel si sapunurile.
Intre timp am descoperit uleiul presat la rece ,pasta cu argila si alte minuni naturiste.
va doresc o zi frumoasa.
p.s Monis felicitari pentru casuta.Cred ca Iulian e super incantat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Fetelor, am si eu o rugaminte la voi.
Oare mai citeste cineva forumul???

Puteti, va rog, sa-mi votati si mie mesajul postat in linkul de mai jos? Este cam pe la sfarsitul paginii. Trebuie doar sa dati click pe manuta verde, adica la aproba. Se afla, imediat sub mesajul postat.
Multumesc frumos si sper sa nu va suparati ca va rog asta.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=174738&nm=Nou-O-branzica-natur-speciala-pentru-copii


cu 19+ ... si am inceput luna a-V-a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutze spune:

Buna, dragele mele,

Intai multumesc Ramonikai si Floricicai pt voturi

Ieri am inceput un mesaj, chiar ajunsesem la o marime impresionanta, dar s-a blocat sistemul si am pierdut, of.
Vroiam sa imi laud puiul :). S-a adaptat foarte repede si bine la noua gradi. Ieri a primit primul calificativ si a fost "Foarte bine", sunt mandra toata :). Cu o zi inainte ne-a zis educatoarea ca este foarte descurcareata :)... ce o fi insemnand asta la 2 ani si 10 luni nu stiu . In mare mi se pare ok gradinita, sper sa nu mi se para doar.
Lipsuri ar fi saracia maxima de ustensile de lucru, au cateva creioane si jocuri din anii trecuti, s-au strans bani sa se cumpere pana si covor si cd player. Statul nu ofera nicio rechizita, absolut nimic.
Acum...facand comparatie cu particulara, nici acolo nu erau jocuri, rechizite etc cine stie ce.
A invatat deja 2 cantecele noi, cu gestica, este mult mai independenta cu imbracatul, si mai sunt schimbari in astea 2 sapt de gradi, in bine.
Este inca sanatoasa!!!! Cu asta trebuia inceput de fapt! Bine, inca nu e sezonul racelilor, dar era campioana la raceli chiar si extrasezoniere, deci eu sunt multumita pana acum.
I-am dat bronhovaxomul pana in 19 sept, poate e si de la el, acum continuam cu ulei de peste si vit c.
Voi ce mai dati puilor preventiv?
Tina, si eu i-am dat alvityl anul trecut, adica tot echinaceea si propolis, ne-a recomandat atunci sa alternam pe asta cu septilinul. La noi nu prea s-au vazut efectele, poate eram prea mici.
Bafta la scoala!

Lumi, ma scuzi, am uitat ca si tu esti proaspata in ale casutelor :), tu stand acolo e minunat ca poti avea si animalute, nu doar plante, noi pt moment doar visam sa ne asezam acolo.
Ionela, foarte bine ca nu l-ai dus la gradi, sa profite de timpul asta de stat cu mami si fratiorul. Pup baietii!
Biara, se va obisnui repede, si la noi randul plangaciosilor s-a subtiat.
Trebui sa fug, sper sa mai revin curand.

Pup gashca!
Sa aveti un weekend frumos!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

dankutza am votat...
bafta multa

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali762000 spune:

Buna seara fetelor!

Eu si Mihai suntem in continuare bolnavi. Mihai numai cu nasul infundat eu cu febra si dureri in tot corpul parca m-a batut cineva, febra nu am facut mai mult de 37,5. Si pe deasupra ma mai doare si gatul si cred ca am puroi. De o saptamana parca sunt ca o leguma..dar azi a fost cel mai rau. Sper sa ma fac bine pana luni.

Cu Mihai nu ma mai pot intelege de cand l-am dus la gradinita..poate vrea sa imi atraga atentia...nu stiu cateodata imi vine sa ma bat cu capul de pereti .

Mai revin fug in pat. Va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

salutare mamici,

ce va fac copilasii?
mai plang la gradinita??

noi am inceput cu activitati de copil mai mare, adica pictam cu tempera,coloram,desenam,decupam, inca nu stim mare lucru, dar invatam...nu reuseste sa decupeze, nu poate tine creionul in manuta corect. in schimb a prins foarte frumos cu pictatul,tine pensula bine, si este cea mai intensa activitate. pictam dimineata pictam la pranz pictam si seara pana tarziu
i-am dat si plastelina, si nu pare incantata deloc, zice ca este "sibos"(scarbos) nu ii place sa atinga plastelina pana la ea nu am mai auzit copil care sa nu ii placa plastelina

in rest suntem bine, eu acasa cu copii cautand servici.(scuze cacofonia)
am inceput sa ma acomodez cu statul ac.cand vad ca adelina se simte foarte bine, si are un program bine stabilit, i-am facut si cateva reguli usoare pe care a inceput sa le inteleaga.adica ne jucam doar daca strangem jucariile si facem ordine in camera sa avem pe unde calca in casa
mergem in parcul IOR doar daca a papat tot,daca nu a papat tot iesim pe langa casa.la intoarcerea spre casa cumparam o inghetata daca a fost cuminte si a ascultat de mami in parc, etc

cam atat despre noi
o zi buna si spor la treburi

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

Buna ziua
Vad ca nu mai scrie nimeni pe aici.Se vede ca au inceput copiii gradinita si ne tin si mai ocupate.
Eu de luni incep cursurile la master.Sunt de la 17.00 la 21.00.De la serviciu voi ajunge la scoala iar pe la 22.00 voi fi acasa.
ma ingrozeste gandul ca voi sta foarte putin cu Geo.Nu stiu cum va reactiona.De 2 zile se trezeste in jur de 2.00 noaptea si plange cate o ora fara sa il pot calma .Nu stiu ce are.Cred ca e stresat.Imi spune ca vrea sa planga iar eu nu stiu cum sa il calmez.Aseara am reusit sa il fac sa fie si mai frustrat.Am reusit sa il calmez ducandu-l la fereastra.Sper sa isi revina.
Cu gradi doar cuvinte de lauda:sta mult pe afara ,mananca foarte bine,se ocupa de ei.Saptamana asta au invatat despre corpul nostu:Diferentele dintre fetite si baieti,din ce suntem alcatuiti,simturile si altele .Venea acasa incantat si imi spunea ce a invatat (bine-nteles nu tot).
S-a schimbat putin.E mai sociabil,e mai posesiv cu mami si vrea sa stea cat mai mult cu mine .Cand vine acasa e putin obosit asa ca deseori fie e marait fie face "dezastru" prin casa (imprastie jucarii, decupeaza ,picteaza).Sufrageria e plina de jucarii pentru ca rastoarna sacutii iar in bucatarie se decupeaza si se picteaza.
In plan e o masuta cu scaunel de la Ikea.E buna pentru activitati si pentru servit masa.
Somnul la pranz in week-end nu mai e o problema.La 12.30-12.45 maxim e in pat.Adoarme foarte repede,in 2-3 min.
Licurici voi cum sunteti cu gradinitza?N-ai mai scris nimic.
La sfarsit va las poze cu Geo ,de asta vara
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biara spune:

DAVID,MAYA
LA MULTI ANI!!

Bianca, mami de Maia Teodora (28.11.2009) Maia Teodora minunea noastra cu ochi de peruzea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

LA multi ani, David!

LA multi ani, Maya!

La multi ani, Alexa!



cu 21+ ... si am trecut de jumatate

Mergi la inceput