tricotaje lucrate manual

tricotaje lucrate manual | Autor: crissteo

Link direct la acest mesaj

Salutare.

Ma ajutati cu o informatie?
Mi-am redescoperit de putin timp o pasiune mai veche, tricotatul. Si fac niste lucruri chiar frumoase, imi place in special sa lucrez bolerouri, poncho pentru copii si femei. Mi-am reamintit de pasiunea mea, cand, intr-o discutie cu nasa baiatului meu, imi povestea ca trebuie sa mearga la o nunta si are fetita o rochita alba si nu-i gaseste bolero. Am vrut sa-i fac o surpriza si i-am facut unul. Au fost foarte incantate. Si eu evident, ca dupa atatia ani in care n-am mai facut nimic imi amintesc si ma relaxeaza.
Ma gandesc sa fac din asta si niste banuti, sa-i strang pentru vacante, dar nu vreau sa ma complic sa fac firma, pentru ca n-o sa lucrez foarte mult, atat cat imi permite timpul intre serviciu, copii, casa. As vrea sa stiu ce modalitati exista pentru a vinde tricotaje? Ma gandeam la blog, breslo, facebook, site?

Si daca exista persoane pasionate de tricotat si au carti, modele, v-as fi recunoscatoare.

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IrimiaF spune:

Mie imi place foarte mult un site norvegian de tricotaje, www.garnstudio.com. Gasesti acolo multe modele cu explicatii amanuntite, doar sa ai timp sa le pui in practica.Si mai sunt si altele, care permit printarea modelelor lor.
Nici eu nu am mai tricotat de multi ani, naucita de avalansa de haine de gata de pe piata, destul de ieftine si tot timpul in pas cu moda. Dar de cand a venit criza, am inceput sa fiu mai precauta cu risipirea banilor pe haine zise "de firma", care se ponosesc repede si "umbla" singure pe strada.
Cum spuneam, pe internet gasesti destule modele, in librarii nu prea se mai gasesc carti de tricotaje sau sunt foarte scumpe si nu contin decat notiuni pentru incepatori.Iar eu am avut destule, dar acum cativa ani le-am aruncat, spunand ca "s-au demodat". Nu aparuse inca moda vintage.
Chiar zilele acestea am inceput sa-mi crosetez o geanta alba de vara, din bumbac. Va costa putin si voi fi si originala.
Iti urez spor la lucru si multa imaginatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Crissteo, eu am o colectie de reviste in frnceza cu modele de tricotat/crosetat, insa sunt vechi. Ca intre timp m-a lovit pasiunea patchworkului (quilting) si care pasiune m-a lasat si ea.

Eu zic sa cauti carti/reviste cu modele (puncte) de baza, sa fii atenta ce se poarta pe strada culoare/fir si noi forme si sa creezi tu modele originale.

Mai sunt site-urile care vind lina de tricotat si propun modele si idei, uite pe aici :
http://www.bergeredefrance.fr/index.php/modeles
http://www.phildar.fr/modeles-a-tricoter.r.html
http://www.annyblatt.com/boutique/femme/
(explicatiile cu modelul nu sunt gratuite).




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissteo
As vrea sa stiu ce modalitati exista pentru a vinde tricotaje? Ma gandeam la blog, breslo, facebook, site?


Toate cele de mai sus si, in plus, iti poti face publicitate prin Google Adwords, dar costa, in functie de cate clickuri primesti.

Un site gratuit iti poti face pe www.webs.com, vezi un model in linkul de la semnatura mea.

Daca te intereseaza fire de tricotat de calitate, de la Coats (Red Heart, Schachenmeyer, Catania, Anchor etc.) contacteaza-ma, am magazin online si am preturi mai mici decat in mercerii.

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri!
M-am apucat de treaba, imi place tare mult, abia astept sa am ceva timp liber si sa ma pot destinde in voie!

Mi-am facut tot felul de accesorii tricotate, cu care sa schimb hainele pe care le am deja, am facut flori, fundite, sa le aplic pe genti, rochite. Sunt foarte incantata, ma uit si pe site-urile recomandate de voi si invat noi modele si tehnici si-mi vin noi idei.
Multumesc tare mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

crissteo, uite un link unde gasesti o mica comunitate preocupata de ceea ce iti place si tie.
Eu cunosc pe cineva de aici de pe dc care face lucruri minunate, nu stiu cat si vinde fiindca eu le-am tot primit cadou de la ea, e vorba de anasia si de la ea stiu de comunitate
www.lucrudemana.com
multa bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Cunosc pe cineva care tricoteaza minunat si isi promoveaza pe Facebook produsele. Cauta paturicipentrupitici pe Fb sa iti faci o idee si despre modalitatea aceasta de promovare.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ma lipesc de acest subiect, poate ma ajutati

Cum se tricoteaza o maneca la un cardigan ?
De azi dimineata arunc cate un ochi pe siteuri de specialitate, am inteles intr un final cum se face gluga

Am vazut cum scazi la partile de sus ale cardiganului, era o schema pe randuri pt maneci : 4,4,3,3,2,2,1,1 , dar pentru partea de sus a manecii nu am gasit nimic pe intelesul meu

Sau este vreo shema pentru maneca inceputa de sus cand culegi orchiurile ?

Multumesc pt orice explicatie detaliata



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca

Mergi la inceput