o sperie tot ce se leagana

o sperie tot ce se leagana | Autor: anna_petra

Link direct la acest mesaj

buna,

fetita mea de 3 ani si 3 luni are o fobie: o ingrozeste balansoarul sau ututul. Vara avem mari pb dk mergem in spatii publice cu jocuri pt copii. A vazut-o deja 2 psihologi si 1 dr psihiatru si ne-a linistit ca nu sunt pb de autism si ca in general copii au diverse fobii care le vor depasii in viitor... (cand, ca asta tine de 2 ani?)
toata lumea din jurul meu considera ca exagerez (nu-mi pasa)insa e vb de copilul meu si ma doare sufletul cand o vad asa de speriata... ce sa fac?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

"Vara avem mari pb dk mergem in spatii publice cu jocuri pt copii."

Am inteles ca nu ii place in leagan. Ok, nu-i place nu va dati in el e de la sine inteles. In rest?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Marius, ii e frica de leagan chiar daca nu se da pe el. Si, e o suferinta serioasa, o inteleg pe mamica.

Anna-petra, dar psihologii la care ai fost nu ti au propus solutii concrete sa o ajutati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai sa evite acea zona. Ioana fiica-mea cea mare pe cand era tot asa pe la 3-4 ani avea fobie fata de persoanele care filmau (cu camere video) cand le vedea se crispa toata si incepea sa urle. Niciodata nu am reusit sa inteleg ce anume determina acea reactie. Am evitat si .. apoi nu mai stiu cand si de ce nu a mai avut o astfel de reactie. Eu am retinut desi ea are 16 ani acum. Bineinteles ca Ioana nu crede asa ceva.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Poate suna aiurea, dar poti consulta un homeopat. Orice fobie se poate trata si pe aceasta cale.
Am fost martorul tratarii unui copil care suferea de aceeasi teama de care spui, plus frica de a urca/cobori scari. I-au trecut definitiv dupa cateva sedinte.
Din pacate, doctorul respectiv, cel care a intemeiat homeopatia romaneasca, nu mai este printre noi.
Dar sunt altii.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Fiica-mea cea mare a avut frica de ploaie pe la 3 ani. Nu puteam sa o scot din casa daca ploua, era dezastru se panica in asa hal . Facuse o obsesie, intreba intr-una de ce ploua si ce nevoie esa ploua. I-am explicat cu pomii si plantele, ca trebuie sa creasca, ca ploaia e buna, etc. A durat toata vara. O data am ramas blocata intr-un magazin ca a inceput sa picure, eram la 2 minute de casa . Aveam 2 plase si ar fi trebuit sa o iau pe sus si nu puteam. Asa ca am asteptat vreo 40 minute sa se opreasca din picurat. Deja ajunsesem la capatul rabdarii cu ea in toamna.

I-am cumparat o umbrela cu urechi care arata ca un animal (catel parca era). Atat de tare i-a placut ca a vrut sa o incerce . Si peste noapte, asa cum a aparut fobia asta, a si disparut.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

al meu pana la un an era teroare cand auzea valurile oceanului desi era la 30 m. distantza si mereu era in carutz.
zgomotele puternice il speriau, mai ales de la jucariile cu bile.
la fel nu-i placea in leaganul din parc pana la 4 ani...nici daca statea pe loc. nu-i placeau nici topoganele inalte ...pana la 6 ani.
se speria de lift, mai ales in Rom. i-a luat cateva luni sa se obisnuiasca.

se speria de fotograf...cu camera noastra puteam sa-l pozam , dar sa nu-l ducem la fotograf ca plangea de murea (poza de pe pasaport i-am facut-o noi, acasa)


deci eu cred ca fobii au toti copiii mai multe sau mai putizine si se duc in functie de varsta.

si eu zic sa eviti si din cand in cand sa mai incerci , intotdeauna in joaca cu alti copii, sa nu fie singura...si sa nu ii spui dinainte sau sa te vada pe tine speriata dde ce crezi ca va urma. totul sa decurga cat mai normal.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Anna daca ai fost deja la psiholog si psihiatru si ti-au spus ca nu e ceva neobisnuit dezvoltarea unor fobii nu ar trebui sa-ti faci probleme.
S-ar putea sa-i fie frica sa nu fie lovita de leagan si nu de miscarea in sine. Asta numai tu o stii.

Fii-mii ii era frica de aparatul de fotografiat. Pana la 2 ani nu am nicio poza in care sa nu planga. De fapt urla ingrozita.

A doua mare fobie au fost pufii plopilor. A inceput cu refuzul de a merge pe strada si urlete. A durat chestia asta pana pe la 6-7 ani.
De curand mi-a explicat ca o speriau cand calca pe ei. Zgomotul si scrasnetul pe care-l scoteau - avea impresia ca calca pe gandaci.

Poate ar fi util ca o perioada sa nu o mai duci in parcuri ce au leagane.
Ututul nu stiu ce inseamna.





Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana


Ututul nu stiu ce inseamna.
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Utut este o regionalism de la utza-utza adica acel obiect care ridica si lasa jos alternativ doi copii asezati la capetele unei bari de metal.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui viviana


Ututul nu stiu ce inseamna.
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Utut este o regionalism de la utza-utza adica acel obiect care ridica si lasa jos alternativ doi copii asezati la capetele unei bari de metal.




Asa, cam ca hinta, nu?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Multam fain Marius. Eram cam in ceata.

Poate fetita are un rau de miscare mai pronuntat.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput