o sperie tot ce se leagana

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Anna mai da-ne cateva detalii. Inteleg ca se teme de balansoar. Se teme si de leagan? Se teme si daca cineva isi leagana picioarele?
Cum se simte cand merge cu masina?
O leganai cand era mica? Cum a debutat temerea asta?
Vorbiti despre frica asta? Cat de des? Spune vreun motiv, ce crede ca i se poate intampla?
Cum reactionati cand se sperie?

E perfect adevarat ca la varsta asta dezvolta tot soiul de temeri si frici, e perioada "magica" cand totul e posibil si cauzalitatea abia scoate capul timid. Nu e cazul sa te ingrijorezi, dar cred ca o poti ajuta, nu doar astepta. D-asta ti-am pus atatea intrebari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_petra spune:

nu suporta nici daca se leagana singur (leaganul). sau dk-i vede pe cei apopiati tipa si plange sa coboram, asta cand am incercat sa-i aratam ca nu se intampla nimic chiar ne place...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_petra spune:

nu, mi-au zis ca va trece in timp ca toti copii au fobii, care mai de care mai diferite si de neintles pt cei mari...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_petra spune:

exact, de hinta era vb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_petra spune:

nu nu am leganat-o pe brate insa la 4 luni (sau 5?) am cumparat un balansoar pt copii si ii placea tare mult in el, avea muzica doua figurine pe masuta, si deasupra capului niste animalute, ceva deosebit de dragut!!!, si a stat in el fara nici o pb. Apoi, de Sf Maria la 6 luni am mers impreuna cu ea (o cheama si Maria) sa sarbatorim si atunci a fost prima criza de isterie: unul dintre copii invitati a legat cu o sfoara un flacon de 0.5l de racoritoare si a atarnat-o balansand-o . a facut asa de urat ca trebuit sa o ducem acasa... acolo s-a linistit si gata - a uitat.
ceea ce nu am spus este faptul ca in curte un balansoar pt adulti pe care a stat fara nici o pb pana cam pe la 7-8 luni, dupa care a urmat o adevarata isterie, nu voia sa iasa in curte si dk se misca tipa si tremura sa-l oprim. Anul trecut l-am dus de acasa ca n-am mai rezistat ...
acum, de doua zile de cand cu furtunile, o derajeaza ca se misca frunzele... na' asta mai lipsea daaaaar ceea ce este comun la toate isteriile astea e ca apar pe fond de oboseala.
referitor la masina, acum e ok insa nu putea vedea ce se leagana cheile in contact sau bradutul odorizant la oglinda, de cate ori mergem impreuna trebuia sa le iau jos; de o vreme incoace insa nu mai are pb asta insa mereu zice ca o doare capul de la masina ; asta e ca si rezolvata zic eu!:)
referitor la faptul ca am crezut ca are ceva ... afectiuni... (mi-e rusine ca m-am gandit la asa ceva insa la inceput am fost socata)insa nici un copil de varsta ei, din cercul nostru de prieteni, nu se manifesta in vreun fel aparte sa nu vb de "la fel" m-am mai linistit cand pt prima data am aflat ca mai sunt si altii... sora mea care traieste in germania m-a sunat si-a zis ca tocmai urmarise la tv un reportaj depre un copil de 5 ani superdotat IQ peste limita normala(fusese adus in discutie doar pt calitatile sale extraordinare si nu fac vreo asociere de acest gen)insa avea o singura fobie: ii era teama de tobogan...
va multumesc tuturor pt incuajari si trebuie sa recunosc ca ideea mea de a impartasi problema care ma chinuie a fost una super ok - nu pt ca am aflat ca sunt si alti copii cu fobii extrem de ciudate (gen ploaie, zgomotul valurilor, ap foto) ci pt ca imi intareste convingerea ca acestea tin strict de varsta si ca le va depasi; calea ii lunga si trebuie rabdare :) stiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Sa le urmaresti totusi cu atentie fara sa lasi sa se vada in afara. Ceea ce provoaca aceste reactii(cauzele)trebuie eliminate cat mai mult posibil ca sa aiba un echilibru emotional,psihic cat mai stabil. Adica nu trebuie ignorate.
Pe masura ce va creste se va stabiliza treptat emotional, insa acum sunt extrem de vulnerabili si de foarte foarte multe ori probleme in perioada de adolescenta, tinerete sau chiar maturitate isi au radacinile mult in spate.
Nu uita sa fii tu in primul rand echilibrata, pentru ca transmiti starea ta si felul tau de a fi celor din jurul tau si in special copiilor.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui anna_petra

nu nu am leganat-o pe brate insa la 4 luni (sau 5?) am cumparat un balansoar pt copii si ii placea tare mult in el, avea muzica doua figurine pe masuta, si deasupra capului niste animalute, ceva deosebit de dragut!!!, si a stat in el fara nici o pb. Apoi, de Sf Maria la 6 luni am mers impreuna cu ea (o cheama si Maria) sa sarbatorim si atunci a fost prima criza de isterie: unul dintre copii invitati a legat cu o sfoara un flacon de 0.5l de racoritoare si a atarnat-o balansand-o . a facut asa de urat ca trebuit sa o ducem acasa... acolo s-a linistit si gata - a uitat.
ceea ce nu am spus este faptul ca in curte un balansoar pt adulti pe care a stat fara nici o pb pana cam pe la 7-8 luni, dupa care a urmat o adevarata isterie, nu voia sa iasa in curte si dk se misca tipa si tremura sa-l oprim. Anul trecut l-am dus de acasa ca n-am mai rezistat ...
acum, de doua zile de cand cu furtunile, o derajeaza ca se misca frunzele... na' asta mai lipsea daaaaar ceea ce este comun la toate isteriile astea e ca apar pe fond de oboseala.
referitor la masina, acum e ok insa nu putea vedea ce se leagana cheile in contact sau bradutul odorizant la oglinda, de cate ori mergem impreuna trebuia sa le iau jos; de o vreme incoace insa nu mai are pb asta insa mereu zice ca o doare capul de la masina ; asta e ca si rezolvata zic eu!:)
referitor la faptul ca am crezut ca are ceva ... afectiuni... (mi-e rusine ca m-am gandit la asa ceva insa la inceput am fost socata)insa nici un copil de varsta ei, din cercul nostru de prieteni, nu se manifesta in vreun fel aparte sa nu vb de "la fel" m-am mai linistit cand pt prima data am aflat ca mai sunt si altii... sora mea care traieste in germania m-a sunat si-a zis ca tocmai urmarise la tv un reportaj depre un copil de 5 ani superdotat IQ peste limita normala(fusese adus in discutie doar pt calitatile sale extraordinare si nu fac vreo asociere de acest gen)insa avea o singura fobie: ii era teama de tobogan...
va multumesc tuturor pt incuajari si trebuie sa recunosc ca ideea mea de a impartasi problema care ma chinuie a fost una super ok - nu pt ca am aflat ca sunt si alti copii cu fobii extrem de ciudate (gen ploaie, zgomotul valurilor, ap foto) ci pt ca imi intareste convingerea ca acestea tin strict de varsta si ca le va depasi; calea ii lunga si trebuie rabdare :) stiu


Evei ii e frica de masini...atat de frica(daca e in masina e ok),incat era in curte la mami si a trecut o masina pe strada...departe de ea..a aruncat caruciorul si a fugit disperata tipand"vine masina".....desi am lamurit-o ca masina e pe strada,ea in curte,deci.....

Incearca desensibilizarea progresiva,cand e liniste,atinge frunzele9o craca de copac0,scutur-o putin si spune-i"uite e si mami cu tine,nu se intampla nimic.
Va functiona in timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Ohooo, cu fobii e si fiica-mea de 4 ani, este de-a dreptul terorizata de muste/musculite, asta cam de de pe la 3 ani incepand. Daca cumva se aseaza pe ea fie si o musculita ca abia o vad, inlemneste de frica si striga ingrozita si plange sa o iau de pe ea. Sper sa-i treaca in timp, acuma vara cum stam mai mult in parc, nu-i prea usor in privinta ganganiilor...
Eu la fel, am o fobie de paianjeni, nici sa nu-i vad si cred ca n-o sa-mi treaca frica asta in vecii vecilor....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Anna copilul cu sticla, elementul declansator despre care ne-ai povestit, a leganat sticla aia spre fetita ta? S-a simtit amenintata de ea? Baietelul a scos si ceva sunete? Ce pretindea ca face cu sticla?

Si ma mai gandesc la echilibru. Cum sta cu echilibrul, in general? Sare, topaie, alearga?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Da, si eu ma gindesc ca ar fi posibil sa fie niste probleme in prelucrarea informatiilor senzorice (nu are nimic de-a face cu inteligenta, nici cu autismul). Ai avut o sarcina normala sau a trebuit sa stai mai mult in pat ? Relevant ar fi si ce a intrebat Rrox referitor la echilibru.

In legatura cu hinta, incearca sa o lasi pe ea sa preia initiativa (o hinta atirnata, de preferinta agatata in 4 puncte pt ca e mai stabila asa, poate ii atrage atentia). Copiii cu probleme de echilibru prefera sa o incerce mai intii culcati pe burta, de asemenea este mai usor pentru ei daca li se da vint din fata, se simt mai in siguranta.

Personal nu cred ca este vorba de o fobie specifica "virstei magice" avind in vedere debutul foarte timpuriu.

Mergi la inceput