Centrala pe lemne vs.centrala pe gaz - casa

Centrala pe lemne vs.centrala pe gaz - casa | Autor: diamonds

Link direct la acest mesaj

Buna . Intentionam sa ne construim o casa si am dori pareri referitoare la aceste doua variante de incalzire . Casa va avea cca 150-160 mp in total si o vom izola . Gazul este , ca sa zicem asa , " la poarta " . Noi (eu si sotul meu ) am fi vrut sa ne punem centrala pe gaz pt.ca initial este mai ieftin dar au aparut voci care ne spun ca ne vom " ruina " cu plata gazului pe perioada iernii . Asa sa fie ?

Ioana .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Din punct de vedere a costurilor de incalzire si eu cred ca in cativa ani va tfi mult mai avantajos folosirea centralei pe lemne. Daca esti din Piara, cum zice la semnatura, atunci e usor de gasit si cumparat lemn foarte ieftin. Pretul gazului in cativa ani se va 'liberaliza' (ceea ce un Romania nu e niciodata ceva bun pt consumatori), plus ca gazul este din ce in ce mai putin si mai greu de extras. E clar ca pretul gazului nu o va lua decat in sus.




Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

La o casa bine izolata nu te ruineaza gazul.
In plus, este mai comod.
Dar, ce-i drept e drept: pretul gazelor va creste, deci si eu cred ca vei ajunge mai scump cu gazul ca centrala pe lemne.
In plus, primavara-toamna poti folosi panou solar pentru apa calda. Iar de gatit...mai bine pe electric.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Rufus are dreptate.
Momentan cladirea izolata bine, ferestre bune si neaparat termostate cu programare (cel mai bine separat pe incaperi) duc la un consum de gaz raportat la suprafata muuuuult mai avantajos decat la bloc.

Insa pretul gazelor poate creste in viitor si atunci sa devina mai avantajoasa centrala pe lemne.

Panoul solar functioneaza bine si iarna in conditiile in care e curata de zapada si e soare afara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Noi stam la casa izolata, pe doua nivele, cu suprafata max 200mp.
Centrala este cu gaz, prin condensatie, cica ar consuma mai putin.
Avem termostat pe casa si in plus si pe fiecare calorifer. Anii trecuti nu am platit mult gazul.Acum astept recalcularea pe 3 luni si pot sa-ti spun.
Cu gaz avem termostat programabil si daca plecam de acasa o saptamana putem sa-l programam sa fie cald pe cand ajungem noi.Cu lemne nu poti.
Cand ne-am construit casa am avut in plan sa ne facem, in paralel cu centrala pe gaz, un semineu centrala de genul www.edilkamin.ro/ro/termosemineuri/focare_centrala_termica_modele/" target="_blank">http://www.edilkamin.ro/ro/termosemineuri/focare_centrala_termica_modele/ , am renuntat insa pentru ca ieseam prea scump. Dar poate fi o varianta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

A, mi-am mai amintit ceva.
Noi avem si seminee, iar in perioada rece facem foc cam de trei ori pe saptamana. Pentru ca exista termostate si acestea contribuie serios la economia de gaz, pe langa frumusetea si placerea de a le vedea mergand.

Am vecini care, avand membri ai familiei ce stau acasa fac foc zilnic in semnee si atunci economia este foarte importanta. Ei dau drumul la incalzire cu o luna mai tarziu decat noi, de exemplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Trebuie sa te gandesti la spatiul de depozitare pt lemne, costuri de achizitie ,taiat,transport, ustensile de scos cenusa si timp.La gaz dai drumul si in 10 minute sunt calde caloriferele,la lemne dureaza un pic,la fel si producerea de apa calda.Vara trebuie sa faci focul ca sa ai apa calda.Plus trebuie sa platesti anual inspectia cosului de fum.Daca sta cineva acasa e ok,pt cine are servici si e plecat toata ziua e mai dificil cu centrala pe lemne.Plus ca devine o corvoada caratul lemnelor la o anumita varsta sau in cazul unor probleme de sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Apa calda se asigura prin boiler electric (pe care poti sa il legi si la panouri solare), nu e nevoie sa faci foc pt fiecare cana de apa calda. Nu am auzit nimic de inspectia cosului de fum. Exista asa ceva in Romania?



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Sigur!Se inspecteaza centralele pe gaz periodic si cosurile de fum daca ai centrala pe lemne anual ,contra cost.Au rude de ale mele centrale pe lemne ,stiu sigur.Macar stai linitit ca e ok.Daca- s probleme tot ei si curata.Laura,boilerul electric consuma de rupe si indiferent daca e instant sau boiler-dureaza 3 ore pana se incalzeste apa- tot costa si ocupa spatiu mult .Avantajos e instantul pe butelie.Dar ce faci,pui 2 randuri de tevi?Iarna la centrala si vara la instant?As zice mai degraba vara la panou, ieftin si nepoluant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Si centrala pe gaz e inspectata la doi ani. O data de catre cei care asigura service-ul si o data de catre cei de la E-on si te taxeaza ambii, separat.
Eu sunt pro centrala pe lemne, este mai scump la inceput dar, in timp, nu se compara.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Ideea e ca nu depinzi de nimeni la lemne-prietena mea a avut de cateva ori probleme iarna trecuta -cadea curentul electric cam o ora ,exact cand ajungea acasa ,pe la 18 -19.Deci nu caldura,nu apa calda,nu aragaz,nu nimic.Mi se pare aiurea ca in secolul 21 ,in mijlocul unui oras mare sa fii nevoit sa cumperi tot felul de sisteme de back up-generatoare ,surse de apa si tot asa ca sa poti trai in conditii decente.Chiar ieri imi spunea ca au avut apa intrerupta 24 de ore!

Mergi la inceput