Centrala pe lemne vs.centrala pe gaz - casa

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

daca ai servici si pleci dimineata la 7 si vii seara la 7 e mult mai bine sa ai centrala pe gaz. Plus ca, chiar si acasa fiind, stai sa pui tot timpul lemne pe foc ? Eu am crescut cu sobe si nu as vrea sa mai am de-a face cu lemne...carat, taiat... ba erau ude... cenusa nu spun... cu gazul e boierie

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Discutia despre centrala e valabila pentru sezonul rece.
Vara nu intra in discutie. De fapt, vara se foloseste doar incalzirea instant a apei.
Pentru cei care locuiesc la casa exista mai multe alternative, dupa cum deja ati precizat. Panou, boiler...mie imi plac si clasicile butoaie negre, unde un dus rapid, in curte, nu se compara cu nimic.
Vara e simplu. Iarna...mai greu. Oamenii inventivi nu contenesc sa ma uimeasca. Sobe (pentru incalzire) cu serpentine inglobate pentru apa calda menajera sau calorifere (in alte incaperi); baie perete in perete cu bucataria, in bucatarie soba cu plita, in baie coada sobei din bucatarie, plus cazan de apa calda.
Mi-a mai placut o instalatie de recuperare a apei de ploaie. Imi doresc asa ceva.

Asa ca daca ai lemn...e pacat sa nu profiti.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

O centrala buna pe lemne are randament incomparabil superior sobelor pe lemne. E suficient sa pui pe foc dimineta si seara. Nu stai sa bagi lemne din ora in ora.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

are cineva incalzire cu panouri radiante (cu infrarosii) ? merita investitia, cat este factura lunara de curent electric pe timp de iarna, cum este confortul termic in casa ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Mi-a venit recalcularea la gaz pe dec, ian, feb. Au fost luni friguroase si media a fost cam 400Ron /luna. Ti se pare mult sau putin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamonds spune:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri . Inca nu ne-am decis . Mai analizam , mai studiem un pic.

Ioana .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamonds spune:

Ali , e foarte putin . Eu la un apartament de 50 mp am platit in medie 340 lei/ luna iarna .

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Asta vreau sa-ti spun ca daca o casa e izolata bine( noi am izolat cu polistiren de 10)si ai geamuri bune nu ai pierderi mari.
Poate a contat si centrala luata prin condensatie....habar n-am.
Noi ne-am facut pe langa centrala un semineu clasic, pe lemne. Intotdeauna am avut impresia ca un foc cu lemne strange familia in jurul lui.
Apoi ne-am dat seama ca e si o alternativa in cazul in care se ia curentul( mai sunt cazuri si parca se intampla tot cand e frigul mai mare).
Si apoi sa vezi ce placut e cand e zapada mare afara si frig si facem foc in casa ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamonds spune:

Ali , cosul de fum la semineu cum e pozitionat ?

Ioana .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Nu inteleg intrebarea. Pleaca din living si urca pna sus pe acoperis.

Mergi la inceput