Centrala pe lemne vs.centrala pe gaz - casa

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Buna ziua si bine v-am gasit...

Interesanta discutia voastra... noi ne-am mutat in toamna intr-o casa fara incalzire. Am improvizat un godin de imprumut in bucatarie cu care am amortit parterul, iar dormitorul de 20 mp in care locuim toti 4 l-am incalzit cu un calorifer electric.

Noi asteptam sa vina gazele "la poarta", dar se pare ca mai dureaza un an. La fel ca si Ali, am intors pe toate fetele si am ajuns sa preferam centrala pe gaze pentru ca de cele mai multe ori ajungem in jurul orei 19 acasa si e frig si copii sunt inca mici. Nu avem camera de centrala, spatiu de depozitat lemne, nu are cine sa ne aprinda focul mai devreme. Din anturaj am facut un sondaj, la case similare gazul ajunge la 300-400 lei pe luna. Si sa creasca la 500-600 tot nu se compara cu 600 cat a fost intretinerea la apartamentul de unde am plecat, dar e mai comod pe gaz decat pe lemn, mai ales daca sotul mai pleaca in delegatii,nu?

Luam in calcul serios si instalarea de panouri solare. Ne-am interesat si acum asteptat sa dea din nou drumul la Programul Casa Verde.

Deasemenea in living vrem sa facem o soba-semineu din aceleasi considerente ca si Ali , cu atat mai mult cu cat se pare ca vom mai trece o iarna fara gaze. In plus o colega mutata tot in toamna la casa, operata intr-o vineri, externata sambata, s-a trezit ca nu a avut 4 zile curent electric si nu au putut folosi centrala. Norocul lor ca aveau o soba facuta in living si s-au cuibarit acolo.

Momentan la noi sunt doar planuri... inca "testam piata" si ascultam opiniile pro sau contra ale celor care au orice tip de sistem de incalzire. Va voi urmari in continuare discutiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
Din anturaj am facut un sondaj, la case similare gazul ajunge la 300-400 lei pe luna. Si sa creasca la 500-600 tot nu se compara cu 600 cat a fost intretinerea la apartamentul de unde am plecat, dar e mai comod pe gaz decat pe lemn, mai ales daca sotul mai pleaca in delegatii,nu?


Cu 4 calorifere in iarna asta am platit 500-600 lei gazul.
Am incercat sa oprim un calorifer pe timpul zilei (in buc) dar m-am ales cu igrasie si am renuntat.
Apoi a mai venit si apa 200 si gunoiul, si uite asa ajungi tot la cat era intretinerea
Singurul sfat pe care il pot oferi este o izolatie buna la casa.
Parerea mea ...fara sa fi incercat e tot pt o centrala pe lemne....
La noi oricum e cineva acasa tot timpul. Ca nu o sa las copilul singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Eu, daca as sta la casa, as construi cate o soba in doua camere; adica, in peretele despartitor dintre camere, sa fie o singura soba pe gaze, ca e mai comod.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Soba are randament foarte prost.

On-topic: centrala pe gaze 45 kW , in condensatie, cu boiler de 300 l, 220 mp incalziti, 600-650 RON /luna gazele, la 24C in casa. Singura exceptie a fost in februarie, cu gerurile alea, cand centrala a plecat de capul ei si noaptea (cica program anti-inghet) si am avut 900 RON.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Stau la casa si incalzez 250 mp (18 calorifere) cu o centrala pe lemne (alta alternativa nu avem). E destul de incomod. Ma costa cca 50 mil lemnele pentru 7-8 luni cat incalzim. Adica ceva mai mult de 600 RON/luna in medie. Si in plus energia electrica, e in medie 3-400 RON (boiler electric, pompele de la centrala, pompa de la putz, hidrofor, masina de spalat care munceste din greu la 4 adulti si 3 copii mici).
Daca existau gaze, poate le-ash fi peferat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Bee, cam cat costa metrul cub de lemn de foc de unde il cumperi tu?



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

80 RON ms. Ar fi cam la 120 RON mcub fara transport, cu transport poate ajunge la 130-140, deci e rentabil sa luam cat mai mult. Anul trecut am luat un TIR mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Bee, noi suntem pe gaze, cu o casa si o famile cam tot atat de mari ca la tine. Si cheltuim la fel! Bine, acum daca calculam ca se vor scumpi continuu gazele... va fi mai mult! Dar oare lemnele nu se vor scumpi si ele?
N-am putea opri caldura noaptea, eu chiar atunci simt nevoia sa fie cald. Am stat cam la 21 de grade iarna asta si ziua si noaptea. Nici peste zi nu coboram sub valoarea asta ca la noi e mereu cineva acasa. Plus ca gatim si incalzim mancare la aragaz zilnic. Cine lipseste de-acasa 8-10 ore poate sa dea centrala mai mica si practic se simte la factura asta. La noi nu merge. Om vedea cum ne descurcam, deja mi-e groaza de iernile urmatoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Bee, si unde depozitezi un TIR de lemne ? Iti trebuie o magazie mare cam tot cat un TIR

Eu nu mai vreau sa aud de lemne, am avut pana la vreo 27 de ani sobe cu lemne, mi-a ajuns

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput