Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Scoli, gradinite, crese, bone...

Burse de merit scoala generala

Subiect nou  Raspunde  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 8

viviana
Imbatranesc si tot invat

Romania
3953 Mesaje
4 Prieten(i)

Trimis la - 24/01/2012 :  10:52:26 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite viviana un Mesaj Privat  Reply with Quote

Burse de merit scoala generala

Azi am aflat ca dragii nostri copilasi ce au media generala peste 8,50 si 10 la purtare vor primi burse de merit.

Este o hotarare a ME ce dateaza din noiembrie anul trecut.
Nu stiu ce cuantum va avea bursa.

Se mai dau:
burse de excelenta pentru locurile I, II, III + 10 purtare la olimpiadele pe tara.
burse merit mediile 8,5 - 10 + 10 la purtare
burse de studii pentru copiii ce au media generala peste 7 + salariu parintilor echivalent cu minim pe economie + 10 la purtare.

Atata stiu deocamdata.

Fii-mea fierbe de nerabdare.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
mgabi
mgabi
membru junior

Romania, Bucuresti
583 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 24/01/2012 :  11:01:19 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Buna.
Si eu stiu de asa ceva de la sedinta cu parintii din nov. si chiar fiul meu mi-a spus ca ia anuntat ieri de acste burse. Al meu se incadreaza la burse de merit si suma ar fi 130 lei. Acum astept si la cea mica din clasa I, dar se pare ca aici ar fi o probleme la calculul cu calificative. La ei in scoala din 1400 elevi, vor lua bursa cam 700

Acum asteptam sa ne umplem de bani
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

Lala_D
Aventuri cu 2 pitici

Donator desprecopii.com
 Romania
7700 Mesaje
46 Prieten(i)
Trimis la: - 24/01/2012 :  11:03:40 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Lala_D un Mesaj Privat  Reply with Quote
Bursele sunt acordate din bugetul Consiliului Local. Si cum acesta este limitat desi sunt multi elevi ce se pot califica pentru ele doar 1% dintre ei vor fi selectati.
Se fac dosare cu diplome, rezultate etc si se decide apoi cine primeste.
Pentru semestrul I au fost acordate deja, la noi in scoala cel putin.
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

Lala_D
Aventuri cu 2 pitici

Donator desprecopii.com
 Romania
7700 Mesaje
46 Prieten(i)
Trimis la: - 24/01/2012 :  11:38:26 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Lala_D un Mesaj Privat  Reply with Quote
Metodologie de acordare

Art. 3. - Bursele se acorda in limita fondurilor aprobate cu aceasta destinatie de la bugetul de stat, proportional cu num#259;rul elevilor din invatamantul preuniversitar de stat, inscrisi la cursuri cu frecventa.
Art. 4. - Numarul beneficiarilor de burse de merit, excelenta nu poate sa depaseasca 1% din numarul total al elevilor pe fiecare nivel de invatamant (primar, gimnazial sau liceal), iar numarul beneficiarilor de burse de studiu nu poate sa depaseasca 1,5% din numarul total al elevilor pe fiecare nivel de invatamant (primar, gimnazial sau liceal), la nivelul judetului si al municipiului Bucuresti.

Editat de - Lala_D on 24/01/2012 11:40:06
grati.ela
grati.ela
mami la puterea a doua

Romania, bucurestiBUCURESTI
4897 Mesaje
9 Prieten(i)
Trimis la: - 24/01/2012 :  15:22:47 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite grati.ela un Mesaj Privat  Reply with Quote
la fata la scoala bursele de excelenta au fost in numar de 5 pentru clasele 5-8. Au fost selectati 5 din cei 11 care aveau in anul precedent media generala 10. Criteriul de departajare a fost dat de obtinerea cel putin a unui premiu la olimpiadele scolare etapa municipala sau nationala. Si valoarea acestora difera de la sector la sector. In 4 e 100ron (excelenti pentru un copil de 12 ani!!!)

"Invatatura din constrangere nu este facuta sa ramana, dar cea care patrunde in suflet prin dragoste si bunavointa, aceea ramane acolo pentru totdeauna" Sfantul Ioan Gura de Aur

capcaunul
membru de baza

Romania, bucurestiBUCURESTI
6823 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 24/01/2012 :  22:39:33 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite capcaunul un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui Lala_D
Art. 4. - Numarul beneficiarilor de burse de merit, excelenta nu poate sa depaseasca 1% din numarul total al elevilor pe fiecare nivel de invatamant (primar, gimnazial sau liceal)

Excelent!
Cum in foarte multe scoli elevii au acum cam toti note foarte mari si chiar 10 pe linie, va fi distractiv sa vedem cum se selecteaza acel 1%.
      De acord (1 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

viviana
Imbatranesc si tot invat

Romania
3953 Mesaje
4 Prieten(i)
Trimis la: - 24/01/2012 :  22:54:48 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite viviana un Mesaj Privat  Reply with Quote
Sincer eu as fi dat burse de merit de la media 9 in sus.

Apoi si eu imi pun intrebarea Capcaunului.
La fata in clasa 25 de copii din 27 au peste 8.50

Sunt curioasa si eu cum se face departajarea.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Marina

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator Teodora
 Angola, Luanda
6383 Mesaje
6 Prieten(i)
Trimis la: - 24/01/2012 :  23:06:03 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Marina un Mesaj Privat  Reply with Quote
eu cred ca bursa de merit la clase asa mici nu isi are locul. Bursa de merit ar trebui sa fie pentru merite exceptionale gen rezultate la olimpiade, implicare in viatza sociala nu acordata copiilor care pur si simplu invata bine. Asta ar trebui sa fie standardul nu exceptia

Marina
      De acord (2 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

buli
zen, zazen

Romania
8335 Mesaje
15 Prieten(i)
Trimis la: - 24/01/2012 :  23:56:05 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite buli un Mesaj Privat  Reply with Quote
mie mi se pare cam exagerat bursa de merit cu 8,5

de fapt, la varste mici mi se par exagerate la orice note.
dar, ma rog, eu is din aia care zice ca ce invata, invata pt el.

Lala_D
Aventuri cu 2 pitici

Donator desprecopii.com
 Romania
7700 Mesaje
46 Prieten(i)
Trimis la: - 25/01/2012 :  05:39:07 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Lala_D un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D
Art. 4. - Numarul beneficiarilor de burse de merit, excelenta nu poate sa depaseasca 1% din numarul total al elevilor pe fiecare nivel de invatamant (primar, gimnazial sau liceal)

Excelent!
Cum in foarte multe scoli elevii au acum cam toti note foarte mari si chiar 10 pe linie, va fi distractiv sa vedem cum se selecteaza acel 1%.

Deoarece nr de burse ce se puteau acorda a fost relativ mic fata de rezultatele elevilor, la baiat in scoala, acestea au fost acoperite strict de bursele de excelenta, nu s-a ajuns si la cele de merit, departajarea s-a facut pe rezultatele la olimpiade si concursuri.
Daca ar fi putut fi acordate toate ar fi primit cam jumatate de scoala bursa de merit.
Asa au fost doar vreo 8 sau 9 burse pe toata scoala.

viviana
Imbatranesc si tot invat

Romania
3953 Mesaje
4 Prieten(i)
Trimis la: - 02/03/2012 :  09:19:38 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite viviana un Mesaj Privat  Reply with Quote
Cum mai stati cu bursele?
Am fost ieri sa ridic bursa fetei pe semestrul 1. Am stat la coada vreo ora.
S-au dat la aboslut toti copiii ce au avut peste 8,50.
Valoarea: 438 lei/copil.

vivi
Pagina: din 8 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com