Noua lege a sanatatii - 2

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Pentru ca vrem sa vina smurd-ul sa ne dea pisica jos din copac, vrem sa ne internam in spital sa ne facem analizele uzuale, vrem sa ne ia salvarea daca ne doare gatul , sa fim dusi la urgenta, bagati in fatza si sa ni se dea vitamina C gratuit.
Evident in conditiile in care nu dorim sa si platim pentru asta, nu stiu daca s-a schimbat recent dar daca un membru al familiei platea orice asigurare de sanatate , el si restul familiei oricat de mare beneficiau de orice serviciu inimaginabl gratuit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiris
Cine n-are bani sa-si extirpe o tumoare, sa se trateze de diabet sau de cancer... crapa. In plus oricat ar fi de privatizate serviciile de stomatologie sunt accesibile pentru ca nu presupun manevre costisitoare, spitalizare, ATI sau mai stiu eu ce investigatii.
Acum iti explici de ce nu e perceputa stomatologia la fel cu celelalte specialitati medicale?
Nu putem compara mere cu pere...

Aham ...adica acolo unde serviciile sunt mai comlexe si evident mai scumpe, si mai esentiale pentru a trai, le dorim "gratis" - sa un fine, in schimbul unei sume modice date statului care o fura pe jumatate ... si iesim in strada sa militam impotriva lui cu speranta ca vine alt "stat' (care ?, de unde ?) care sa ne administreze banii cum trebuie ... Nu ar fi mai bine sa lasam contributia aia de la stat pentru batrani si categoriile defavorizate si cei care muncesc, sa plateasca servicii private ... ca la dentist ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui ramiris
Cine n-are bani sa-si extirpe o tumoare, sa se trateze de diabet sau de cancer... crapa. In plus oricat ar fi de privatizate serviciile de stomatologie sunt accesibile pentru ca nu presupun manevre costisitoare, spitalizare, ATI sau mai stiu eu ce investigatii.
Acum iti explici de ce nu e perceputa stomatologia la fel cu celelalte specialitati medicale?
Nu putem compara mere cu pere...

Aham ...adica acolo unde serviciile sunt mai comlexe si evident mai scumpe, si mai esentiale pentru a trai, le dorim "gratis" - sa un fine, in schimbul unei sume modice date statului care o fura pe jumatate ... si iesim in strada sa militam impotriva lui cu speranta ca vine alt "stat' (care ?, de unde ?) care sa ne administreze banii cum trebuie ... Nu ar fi mai bine sa lasam contributia aia de la stat pentru batrani si categoriile defavorizate si cei care muncesc, sa plateasca servicii private ... ca la dentist ...


Cine-a spus ca le doreste gratis? Eu doresc un serviciu de asistenta medicala decenta in contul asigurarii obligatorii. SA fie clar stipulat la ce am dreptul si la ce nu si cat ma costa ce nu e acoperit. Si ce platesc extra sa nu mai fie "tax free".

Si ca sa-i raspund si Marinei, eu muncesc de cand am terminat facultatea (17 ani), sotul la fel, copii avem unul singur, am fost in spital cat am nascut pentru ca nu exista posibilitatea de a naste in privat (am cotizat comparabil cu ce mi-ar fi facturat privatul), cu copilul am fost de 2x in spital (prima data am iesit pe semnatura pentru ca starea copilului se agrava in loc se se amelioreze) si cam asta e ce am primit in contul cotizatiilor platite constiincios luna de luna. Medicamentele, inclusiv pentru copil, le-am platiti intotdeauna integral, avem abonamente la clinica privata pentru ca nu avem timp de stat la cozi la medicul de familie sau la spital.

N-am stat nici o zi fara job de cand am terminat facultatea, in ultimii 10 ani cel putin n-am primit un leu la negru, deci am cotizat onest. Cu scuzele de rigoare pentru lipsa de empatie, ma intereseaza foarte putin de cei la care unul munceste pe sal minim si tine acasa nevasta si 100 de copii si beneficiaza de cine stie ce servicii.
Platesc cateva sute bune de Ron pe luna CAS, sotul tot pe-acolo si beneficiem de..... nimic, pe cuvant daca mi se pare ca cersesc ceva.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Cum adica beneficiezi de nimic ? Daca te imbolnavesti, beneficiezi de spitalizare gratuita, asistenta gratuita, medicatie gratuita ... toate minimale si de proasta calitate, dar existente ...
La fel ca tine beneficiaza si ala care nu munceste si are o tona de copii acasa - beneficiaza fix de aceleasi servicii, minimale si proaste.
Asa este intr-un sistem universal prost administrat ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Degeaba te simti ofensata,sunt o multime cei care nu platesc si care beneficiaza.
Eu am o carte de munca legala din anul 2 din facultate, aproape 20 de ani de munca din care 15 am avut si o asigurare privata asa ca am vizitat spitalul de stat strict la nasteri si la ambele am scapat pe semnatura inainte. Asa ca am idee de ce vorbesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Cum adica beneficiezi de nimic ? Daca te imbolnavesti, beneficiezi de spitalizare gratuita, asistenta gratuita, medicatie gratuita ... toate minimale si de proasta calitate, dar existente ...
La fel ca tine beneficiaza si ala care nu munceste si are o tona de copii acasa - beneficiaza fix de aceleasi servicii, minimale si proaste.
Asa este intr-un sistem universal prost administrat ...


Pai nu spusei ca ma duc la privat? Spitalizare contra-cost, asistenta contracost, medicatie asijderea. Nimic spectaculos sau de o calitatea extraoridinara dar decente....
As vrea insa sa vad sistemul mai bine administrat si servicii minimale dar decente si garantate, fara spagi si daca se poate o diferentiere intre ala care nu plateste nimic si cei care platesc, indiferent de cat anume plateste fiecare. Altfel cum ar putea motiva oamenii sa munceasca, sa nu mai accepte sa munceasca la negru?

Nu stiu cat o sa ma mai tina balamalele sau ce-mi rezeva viata maine, poate nu-mi mai permit sa platesc privat....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Degeaba te simti ofensata,sunt o multime cei care nu platesc si care beneficiaza.
Eu am o carte de munca legala din anul 2 din facultate, aproape 20 de ani de munca din care 15 am avut si o asigurare privata asa ca am vizitat spitalul de stat strict la nasteri si la ambele am scapat pe semnatura inainte. Asa ca am idee de ce vorbesc

Marina


Nu ma simt ofensata, mi se pare totusi ca prea sunt scosi in fata aia care nu platesc ca justificare pentru situatia de kko din sistem si pentru faptul ca banii mei si-ai tai si-ai altora care platesc par inghititi de o gaura neagra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Scuzata-mi fie ignoranta ( intreb pe bune ca nu am citit proiectul de lege in sine doar dezbaterile pe net) dar nu asta era ideea noii legi? Pachetbminim pentru toata lumea restul pe asigurari private?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Aia care nu platesc sunt incredibil de multi, aia care abuzeaza sunt foarte multi , aia care fura sunt si ei destui. Toate la un loc ne-au adus unde suntem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Scuzata-mi fie ignoranta ( intreb pe bune ca nu am citit proiectul de lege in sine doar dezbaterile pe net) dar nu asta era ideea noii legi? Pachetbminim pentru toata lumea restul pe asigurari private?

Marina



Sunt la fel de ignoranta asa ca nu stiu raspunsul.
Stiu ca nu se stipula nicaieri care e pachetul minim, daca pentru el platim tot cat platim acum, in ce unitati beneficiam de serviciile suplimentare decontate prin case private.
Intelegerea mea a fost ca momentan tot in unitatile de stat existente doar ca de-acu incolo ne-ar taia bon.
Pana cand vin investitorii si construiesc spitale si policlinici. Ca in Bucuresti ar mai fi (nu stiu cat de interesate sa lucreze in sistemul asta) dar in restul tarii lipsesc cu desavarsire.


Mergi la inceput