Noua lege a sanatatii - 2

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Raspuns - functioneaza 100% contracost.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Nu chiar 100%, exista servicii dentare decontate de CAS insa putine clinici au contract cu CAS-ul pentru ca e greu de decontat.
Chiar si cei care au contract cu CAS-ul omit sa le spuna pacientilor acest lucru pentru ca tarifele decontate sunt mai mici decat cele de lista.
La scoala baietelului meu (de stat) exista cabine stomatologic cu medic si asistenta si toti copii au profilaxie si tratament gratuit. Eu am fost eleva aceleiasi scoli si stiu ca si pe vremea mea era la fel. Am fost surprinsa sa vad ca s-a pastrat.
Nu stiu cine le retribuie pe doctorita si asistenta, daca Ministerul sanatatii sau cel al invatamantului, o sa intreb.

Exista si clinicile universitare unde se face chirurgie maxilo-faciala si dentara gratuit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui marius

Raspuns - functioneaza 100% contracost.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Nu chiar 100%, exista servicii dentare decontate de CAS insa putine clinici au contract cu CAS-ul pentru ca e greu de decontat.
Chiar si cei care au contract cu CAS-ul omit sa le spuna pacientilor acest lucru pentru ca tarifele decontate sunt mai mici decat cele de lista.
La scoala baietelului meu (de stat) exista cabine stomatologic cu medic si asistenta si toti copii au profilaxie si tratament gratuit. Eu am fost eleva aceleiasi scoli si stiu ca si pe vremea mea era la fel. Am fost surprinsa sa vad ca s-a pastrat.
Nu stiu cine le retribuie pe doctorita si asistenta, daca Ministerul sanatatii sau cel al invatamantului, o sa intreb.

Exista si clinicile universitare unde se face chirurgie maxilo-faciala si dentara gratuit.





Confirm. Eu chiar am pe cineva in familie care are cabinet dentar si are si contract cu casa si pacienti la care lucreaza numai proceduri acoperite de casa. Insa nu toate procedurile si materialele posibile de pe piata sunt acoperite, insa nu te lasa cu falca umflata sau cu cine stie ce probleme majore. Evident ca implanturi scumpe si alte lucrari de gen pietricele, etc nu sunt acoperite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

ladyJ amuzamentul meu fata de "fisa de aderare" a fost declansat de uimirea pe care o am fata de decidentii politici.

Este adevarat ca Romania va trebui sa schimbe legea sanatatii, din mai multe motive (este necesar dpdv sistem, o solicita si UE si FMI, etc) dar nu pot sa nu ma minunez de iluziile pe care si le-au facut guvernantii, cand au lansat legea asta 'la apa', lege produsa de cativa consilieri si s-au asteptat ca lumea sa nu comenteze.

Lumea nu e sensibila atat de mult la risipa din autostrazi de exemplu, ca pe aia nu o percepe in mod direct, dar cand ii spui ca va avea "casa de asig de sanatate privata" fara sa-i explici ce inseamna asta si fara sa dai norme clare, in conditiile in care in RO cuvantele "privat" sau "servicii private" au perceptia "accesibil doar celor cu bani" iar "fisa de aderare" seamana mult cu optiunea aia "pentru actiuni" (daca mai tii minte anii '90) din care multi s-au ales cu fix zero, cum naiba sa nu te tavalesti de ras la adresa guvernantilor?? Ce-o fi fost in capul lor? Ce-o fi fost in capul firmelor de asigurari RCA cand au "lipit" la RCA si "imputernicire pentru fisa de aderare" (in caz ca nu stii in Bucuresti, a fost o companie care baga si "aderarea" la pachet cu RCA ul de masina ).

Partea buna este ca se reia dezbaterea pentru lege. Partea proasta este ca a iesit mega balamuc pe strazi si putea fi evitat doar cu putin mai multa abilitate si putin mai putina aroganta din partea guvernantilor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

ramiris, aveti noroc ca nu platiti!
sunt multe cabinete private care iau bani si de la pacienti si de la stat, dar asta putini o stiu.Si nu sunt putini acei bani, pot sa te asigur.
Toti mai multi medici din marile orase se reorienteaza catre localitatile mici, isi modernizeaza cabinetele cu o gramada de subventii de la stat, si practica preturi aproape ca la oras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui olim

ramiris, aveti noroc ca nu platiti!
sunt multe cabinete private care iau bani si de la pacienti si de la stat, dar asta putini o stiu.Si nu sunt putini acei bani, pot sa te asigur.
Toti mai multi medici din marile orase se reorienteaza catre localitatile mici, isi modernizeaza cabinetele cu o gramada de subventii de la stat, si practica preturi aproape ca la oras.


Copilul nu plateste, eu n-am avut nervii sa caut cabinet care are contract cu CAS ca sa nu platesc. Am gasit un stomatolog ok cu preturi decente si ne ducem cand avem nevoie.
Si pentru copil partea de ortodontie trebuie facuta in privat, astept sa schimbe toti dintii/maselele ca sa ii pun aparat dentar. Am inteles de la o prietena care a facut asta copilului deja ca numai pe partea superioara a costat-o 4000 RON :(. Si noi avem dintii strambi si jos si sus.. uffff.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui olim

ramiris, aveti noroc ca nu platiti!
sunt multe cabinete private care iau bani si de la pacienti si de la stat, dar asta putini o stiu.Si nu sunt putini acei bani, pot sa te asigur.
Toti mai multi medici din marile orase se reorienteaza catre localitatile mici, isi modernizeaza cabinetele cu o gramada de subventii de la stat, si practica preturi aproape ca la oras.


Copilul nu plateste, eu n-am avut nervii sa caut cabinet care are contract cu CAS ca sa nu platesc. Am gasit un stomatolog ok cu preturi decente si ne ducem cand avem nevoie.
Si pentru copil partea de ortodontie trebuie facuta in privat, astept sa schimbe toti dintii/maselele ca sa ii pun aparat dentar. Am inteles de la o prietena care a facut asta copilului deja ca numai pe partea superioara a costat-o 4000 RON :(. Si noi avem dintii strambi si jos si sus.. uffff.



4000 ron la cabinet privat,la catedra de ortodontie costa in jur de 1000 ron partea inferioara si superioara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui julia23

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui olim

ramiris, aveti noroc ca nu platiti!
sunt multe cabinete private care iau bani si de la pacienti si de la stat, dar asta putini o stiu.Si nu sunt putini acei bani, pot sa te asigur.
Toti mai multi medici din marile orase se reorienteaza catre localitatile mici, isi modernizeaza cabinetele cu o gramada de subventii de la stat, si practica preturi aproape ca la oras.


Copilul nu plateste, eu n-am avut nervii sa caut cabinet care are contract cu CAS ca sa nu platesc. Am gasit un stomatolog ok cu preturi decente si ne ducem cand avem nevoie.
Si pentru copil partea de ortodontie trebuie facuta in privat, astept sa schimbe toti dintii/maselele ca sa ii pun aparat dentar. Am inteles de la o prietena care a facut asta copilului deja ca numai pe partea superioara a costat-o 4000 RON :(. Si noi avem dintii strambi si jos si sus.. uffff.



4000 ron la cabinet privat,la catedra de ortodontie costa in jur de 1000 ron partea inferioara si superioara.

Adriana si Julia(06.11.2003)
http://community.webshots.com/user/julia062003


Multumesc de informatie! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui julia23

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui olim

ramiris, aveti noroc ca nu platiti!
sunt multe cabinete private care iau bani si de la pacienti si de la stat, dar asta putini o stiu.Si nu sunt putini acei bani, pot sa te asigur.
Toti mai multi medici din marile orase se reorienteaza catre localitatile mici, isi modernizeaza cabinetele cu o gramada de subventii de la stat, si practica preturi aproape ca la oras.


Copilul nu plateste, eu n-am avut nervii sa caut cabinet care are contract cu CAS ca sa nu platesc. Am gasit un stomatolog ok cu preturi decente si ne ducem cand avem nevoie.
Si pentru copil partea de ortodontie trebuie facuta in privat, astept sa schimbe toti dintii/maselele ca sa ii pun aparat dentar. Am inteles de la o prietena care a facut asta copilului deja ca numai pe partea superioara a costat-o 4000 RON :(. Si noi avem dintii strambi si jos si sus.. uffff.



4000 ron la cabinet privat,la catedra de ortodontie costa in jur de 1000 ron partea inferioara si superioara.




Multumesc de informatie! :)


Cu placere!Cadrele medicale de acolo sunt f. amabile,ca cele de la clinicile private,chiar nu m-am asteptat la asta cand am mers acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Deci se pare ca serviciile dentare sunt in procent foarte mare (80% ?) private, sunt scumpe, lumea plateste (din ce gaseste) si nu prea am citit pe forum despre probleme in acest tip de servicii.
Sa nu veniti acum cu exemple particulare - sunt convinsa ca exista si experiente neplacute la dentist ... per ansamblu, medicii stomatologi NU au reputatia de spagari, de incompetenti, de aroganti, nu par a avea frustrarile salariale din medicina generala, idem si asistentele lor si nici nu am auzit vreun bolnav furnizand materailele dentare la cabinet asa cum se face in spital.

Deci su servicii medicale private, lumea macar e multumita si banuiesc ca fiecare are dinti in gura dupa posibilitati ... de ce nu ar fi asa si cu cealalta medicina ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Deci se pare ca serviciile dentare sunt in procent foarte mare (80% ?) private, sunt scumpe, lumea plateste (din ce gaseste) si nu prea am citit pe forum despre probleme in acest tip de servicii.
Sa nu veniti acum cu exemple particulare - sunt convinsa ca exista si experiente neplacute la dentist ... per ansamblu, medicii stomatologi NU au reputatia de spagari, de incompetenti, de aroganti, nu par a avea frustrarile salariale din medicina generala, idem si asistentele lor si nici nu am auzit vreun bolnav furnizand materailele dentare la cabinet asa cum se face in spital.

Deci su servicii medicale private, lumea macar e multumita si banuiesc ca fiecare are dinti in gura dupa posibilitati ... de ce nu ar fi asa si cu cealalta medicina ?



Cred ca e relativ simplu: cine n-are bani sa-si puna dintii lipsa doar face o extractie ca sa scape de durere. Cine n-are bani sa-si extirpe o tumoare, sa se trateze de diabet sau de cancer... crapa. In plus oricat ar fi de privatizate serviciile de stomatologie sunt accesibile pentru ca nu presupun manevre costisitoare, spitalizare, ATI sau mai stiu eu ce investigatii.


Acum iti explici de ce nu e perceputa stomatologia la fel cu celelalte specialitati medicale?
Nu putem compara mere cu pere...




Mergi la inceput