Noua lege a sanatatii - 2

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexia_21 spune:

Si uite ca am o tumoare benigna pe creier, ma operez si completez formularul si il trimit cu toata documentatia necesara pentru ca asigurarea acopera " benign tumors of the brain and spinal cord" si ma refuza. Cica in alta revista la care se face referire in revista pe care o aveam eu sunt date niste explicatii si acolo este specificat ca tumoarea pe care o am eu (care este cea mai frecventa) nu e acoperita. Si acum am 2 variante o las balta sau ma duc la un avocat sa ma lupt cu ei si pe ala il platesc o gramada de bani iar daca castiga imi ia jumatate din premiu. Mi-e asa o scarba de nu pot sa-ti explic.

de scarba asta era vorba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexia_21

intrebarea mea era daca dupa o operatie pe creier, mai poate sa iti fie scarba de ceva? indiferent despre ce e vorba.

DA. Mi-e scarba cum compania de asigurari poate sa isi bata joc de oameni. Eu m-am asigurat ca sa am bani in caz ca ma imbolnavesc de una din bolile serioase de pe lista lor. Si m-am imbolnavit. Din fericire m-am recuperat 100% dupa operatie si am putut sa ma intorc la lucru fara probleme. Puteam sa raman cu dizabilitate fizica, psihica sau amandoua , puteam sa sufar o gramada de complicatii. Eu am indeplinit conditiile care erau sa am o tumoare si sa necesite operatie pentru a fi indepartata. Dar ei desi pe revista care am primit-o spuneau ca acopera tumori benigne aveau inca o revista in care excludeau tumoarile benigne cele mai des intalnite. Cum sa nu-ti fie scarba de asa smecherii mai ales cand e vorba de oameni cu serioase probleme de sanatate?

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Bird, imi pare rau!
Asa-i, cand semnezi in general un contract de asigurare trebuie sa citesti cu mare mare atentie ce semnezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Bird, imi pare rau!
Asa-i, cand semnezi in general un contract de asigurare trebuie sa citesti cu mare mare atentie ce semnezi.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


Sa mai discutam de "fisele de aderare" pe care intentionau sa le foloseasca dupa votarea noii legi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andries

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Bird, imi pare rau!
Asa-i, cand semnezi in general un contract de asigurare trebuie sa citesti cu mare mare atentie ce semnezi.




Sa mai discutam de "fisele de aderare" pe care intentionau sa le foloseasca dupa votarea noii legi?

Andries

mami!! uite avioanele, avioanele, sunt multe mami, multe!!
uite si unul mic mami, e puiul lor, e puiul lor!!!




Da, sa mai discutam.
daca imi spui si mie ce e asa amuzant, pot rade impreuna cu tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Bird, imi pare rau!
Asa-i, cand semnezi in general un contract de asigurare trebuie sa citesti cu mare mare atentie ce semnezi.

Tocmai asta e ca am citit. Mi-au dat o revista cu vreo 50 de pagini plina cu balarii dar unde era o lista foarte clara cu vreo 20 de afectiuni si conditiile in care primesti banii. Tot ce scria acolo era de bun simt. In cazul meu particular, la tumorile benigne pe creier cereau ca aceste sa necesite interventie chirurgicala pentru a fi indepartate. Nu mi s-a spus la momentul ala ca exista o alta revista care 'explica' in mai mare detaliu. Eu am inteles ca daca am una din afectiunile de pe lista si indeplinesc conditiile primesc banii. Porcaria mare este ca a 2-a revista, mentionata undeva in cele 50+ pagini ale primei, repeta patial ce zice prima revista dar apar tot felul de excluderi, in cazul meu exclud tumorile benigne care sunt cele mai des intalnite.

Concluzia ce trebuie trasa din povestea mea este ca asigurarile nu urmaresc protectia asiguratului si nici binele lui. Asigurarile fac orice tertip posibil sa NU platesca asiguratul. Si omul se asigura, plateste banii si cand are nevoie nu poate accesa un medic sau un spital. Urmatoarea porcarie este ca au gramezi de avocati si ca sa te lupti cu ei trebuie sa cheltui bani sa angajezi un avocat. Asta este aproape imposibil pentru cineva care tocmai a fost diagnosticat cu ceva serios care il pune in imposibilitate sa lucreze si care dupa ce a pierdut banii de asigurare nu mai poate sa scoata alti bani sa lupte cu cineva si potential sa piarda mai multi bani.

Parerea mea e ca vin vremuri foarte grele pentru Romania la capitolul sanatate , mai grele decat pana acum.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

In cazul cel mai ra intr-adevar

Citat:
citat din mesajul lui bird70
asigurarile nu urmaresc protectia asiguratului si nici binele lui. Asigurarile fac orice tertip posibil sa NU platesca asiguratul.


dar din pacate in cazul cel mai rau in asigurarile de stat pacientii si medicii fenteaza sistemul pana cand acest nu mai poate plati celor care au realmente nevoie.

Oameni sunt si la asigurari si pacientii si personalul medical. Daca vedem doar raul... in mod sigur sunt capabili de furt masiv cu totii... si de comportare demna.

As putea sa dau exemple pozitive despre compania de asigurari care a platit pentru fetita noastra pana la maximul din contract si care la al doilea copil nu ne-a crescut prima in nici un fel.

Asa ca o asigurare universala pentru cazurile in care dubiul este minim trebuie oferita si restul trebuie platit. Fireste in .ro vor veni vremuri foarte grele... pana cand companii de asigurari cinstite isi vor face loc pe piata va dura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

in Romania, probabil asiguratorii din sanatate se vor comporta la fel ca si asiguratorii de masini -iti platesti singur reparatia si pe urma stai si astepti,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Am vrut sa intreb mai devreme ... cum functioneaza serviciile dentare in Romania ?

Pentru ca am impresia ca serviciile dentare sunt mult mai mult privatizate, costa si ele foarte mult si vad ca lumea s-a impacat cu ideea, fara lupte in strada.

Exista multe cabinele dentare private, mult mai multe decat cabinete medicale private - si cred ca dotarea unui cabinet dentar este mult mai costisitoare ca a unuia medical.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Raspuns - functioneaza 100% contracost.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput