Clasa I * 2011 - 2012 * [12]

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


De Eurojunior eu nu am auzit ... are site ?

La Smart ieri Crina a facut de 100 de puncte; subiectele mi s-au parut exact in genul date in anii trecuti, cred ca unele chiar se repetau din testele de anul trecut; cum pe acelea le lucrasem, "a fost usor azi la Smart"
... la subiectul cu cocosul care numara pasarile intrebarea era "Cate pasari sunt in ograda ?" si Crina a numarat 9, cu cocos cu tot; dar cum "au gresit astia subiectul mami, ca nu au dat si raspunsul corect", l-a ales pe cel mai apropiat, 8

Sa vedem la romana ce facem ... eu nu prea am curaj sa-i scanez caietele de romana

Felicitari scolaritelor cu caiete frumoase !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Da, si eu militez intens pentru infiintarea unor dulapioare in fundul clasei ca sa-si tina chestiile de la abilitati practice, servetele umede, o sticla de apa de rezerva, schimburi pt sport. etc.... Nu mai pot, ma doare pe mine spatele de la ghiozdanul lui, nici nu-mi pun problema cum ar fi sa-l care el. Si cum suntem noi si cu tenis dupa amiaza in 3 din cele 5 zile, m-am cocosat, nu mai pot.....

Mada, f exigenta mi se pare scoala/invatatoarea voastra, eu chiar n-as rezista la asa un ritm si un regim. La Matei am inteles ca ii mustruluieste un pic doar daca uita caiete/carti, iar daca uita de-alde abilitati practice si desen ii consoleaza .... Am vazut-o eu si pe Dna, daca vede un copil ca da in plans, da si dansa in lacrimi asa ca ma indoiesc ca-i bombane prea tare. Stiu cum a facut cand a uitat Matei ceva la lucru manual, al meu cu lacrimile in barba si dna cu el in brate sa-l mangaie ca nu-i problema . Mie mi se pare mai ok asa, decat sa se puna cu teroarea pe ei, sa se invete cu frumosul sa fie ordonati, nu de frica.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Eu nu stiu sa-i fi mustruluit d-na altfel decat "sa nu se mai intample alta data" pentru uitat ceva acasa.
Oricum, nu prea uita, pentru ca au fiecare dulapiorul lui si isi tin acolo tot ce au nevoie pentru abilitati, educatie plastica etc.etc.

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui antoemma
Azi au coplasii test la germana, asta insemnand:
- dintr-un lung sir de litere trebuie sa gaseasca cuvinte pe care apoi sa le transcrie pe o foaie
- sa realizeze cuvinte din anumite litere, iar apoi sa le scrie pe foaie cu litere de tipar si de mana.
Mami de 2004 si 2010


Genul asta de exercitii sunt frecvente in caietul special dupa care lucreaza la scoala/acasa. Mie mi se par tare grele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_p spune:

Si-n clasa la fiica-mea mai sunt copii care-si uita diverse lucruri pe acasa.Daca este unul mai uituc,invatatorul ii controleaza in prima faza ghiozdanul ca sa se convinga ca nu are respectivul lucru(de obicei manual,caiete) in el....daca chiar au uitat ceva pe acasa ii cearta putin(mai mul de forma)
Am o intrebare...le dati bani copiilor la scoala?Ema vrea bani pt jeleuri(de la chioscul din scoala)si eu....bineinteles ca nu-i dau.Atata timp cat are pachetel...la ce-i trebuie bani???Offf...dar sunt copii care au si cate 10 lei la ei si bineiteles ca aud mereu "Da' X de ce are si bani si pachetel???"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

mda, si eu vad copilasi cu cate 10 lei de dimineata mergand la chiosc sau la aparatul de cioco-cafea.
Giulia a cerut de 2x pt ciocolata calda. i am spus ca asta nu va deveni o obisnuinta una pt ca nu dau bani de buzunar atata timp cat in caserola are dulcele pe care si l alege si doi pt ca mananca la cantina.

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Si tu poti fi Mos Nicolae

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Buna, eu nu prea apuc sa zic multe, ca e nebunie la munca. Alex nu se simte bine, aseara a si varsat, iar durerile de burta s-au agravat. Cred ca e ceva viral. La Smart a facut foarte bine, si ea zice fara greseala. Chiar nu au fost asa complicate exercitiile.

Eveline, Bia scrie tare frumos.

Lora, felicitari Iustinei pentru Smart. Eu nu am auzit de nici un baraj deocamdata.

Mina, m-ai amuzat copios cu efortul picturii de la voi. Noroc ca eu nu am grija asta, pasiunea fie-mii este pictura. Nu de alta, dar si la mine numai mama imi facea desenele, eu nu as fi promovat la materia asta.

Noi am primit rugamintea sa ii zicem fetei sa picteze si sa decupeze mai putin. Ca deseneaza continuu, si in pauze, si in ore cand termina tema.

Mada, la noi nu au fost sanctiuni pentru uitat lucruri acasa. Nici la sport nu a primit absenta cand nu a avut adidasii...ma rog, ii avea in alta punga si nu a stiut.

Antoemma, sper ca a fost totul bine la test. Destul de complicat pare.

Manuela, felicitari Crinei. Si mie mi s-a parut suspect subiectul cu cocosul, dar Alex m-a repezit: tu nu vezi ca el nu e in grada? doar le supravegheaza!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Eu nu i-am dat niciodata bani la ea si nici nu am de gand degraba - in urmatorii 3 ani, cel putin. Si Iustina a cerut spunand ca sunt copii care vin cu bani si-si cumpara una-alta de la un magazinas, chiosc, ceva... Nu sunt de acord cu asta, i-am explicat ca ii dau orice vrea ea dulce la ea, dar nu bani si se pare ca a inteles.

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoemma spune:

ina32, care sunt caietele speciale despre care scriai? Cele verzi, cu copii pe coperta, de la Teora?

Nu s-au dat azi rezultatele al teste, asa ca trebuie sa asteptam pana luni.

La faza cu banii de buzunar eu sunt de parere ca nu le trebuie lor bani. Din fericire la noi nu exista "chiosc" sau ceva de genul asta, si chiar daca ar fi existat cu siguranta nu i-as fi dat bani. Eu ma feresc cat pot de E-urile pe care le vand astia copiilor.

Si noi avem cutii de pantofi cu rechizitele pentru desen si lucru manual, cu blocurile de desen, iar acestea raman mereu in clasa. Clasa se incuie cand se termina orele. Altfel nu le-ar putea lasa acolo.
Sigur le-ar trebui si altora.

Copii gasesc totul in nimic, oamenii gasesc nimic in tot. (Giacomo Leopardi)

Mami de 2004 si 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_p spune:

Roxana_G,oare n-are copilu' apendicita???Ca am mai auzit simptome de-astea...Multa sanatate!!!

Mergi la inceput