Clasa I * 2011 - 2012 * [12]

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Roxana, multa sanatate Alexandrei, sper sa se faca bine repede!

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Sanatate multa, Roxana_G ! Sper sa scapati in week-end de probleme.

Felicitari, manuelacrina pentru Smart!

Si celorlalti care au perticipat!

Si ai nostri au dat teste saptamana asta la germana si mate. Azi sper sa le primesc si eu. Invatatoarea ne-a spus ca au fost foarte bune testele de germana si ca au reusit sa identifice corect substantivele si sa le scrie cu litera mare, au scris cu litera mare la inceputul propozitiei si au pus corect semnele de punctiatie. Asta asa, la general, sa vedem acum la concret ce a facut al meu. Si la germana si la romana fac exercitii de tipul celor scrise de voi mai sus, cu formarea cuvintelor din litere amestecate si cu completari de litere. Aici deja al meu a invatat smecheria, daca e vreo litera mare intre cele amestecate, cu aceea incepe ! La romana nu prea ii merge, dar la germana il ajuta.


Week-end placut tuturor !

Edit: Noi din fericire nu avem chiosc la scoala si primesc acolo mesele, asa ca banii de buzunar sunt, inca, o notiune necunoscuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Rox, sanatate la Alexa
Si noi felicitam participantii la concursuri

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Si tu poti fi Mos Nicolae

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina32 spune:

Antoema-nu, nu lucreaza deloc de pe caietele aferente Fibel-ului. E un caiet pe care nu l-am vazut prin librarii, autoarea este o inv din scoala noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Buna, mamici !

Si fetita mea a dat teste la mate si abecedar. I s-au pus note in carnet si are numai FB si B.

Am retras-o de la after, fiindca pedagogele nu aveau timp sa explice fiecarui copil in parte cum se fac temele. Drept urmare, fii-mea incepuse ori sa copieze tema de la alt copil, ori sa roage o prietena mai mare sa ii faca tema. Din fericire, am invatat-o sa fie sincera si mi-a spus. Am discutat cu sotul meu si am hotarat sa stau cu ea acasa si sa fac temele cu ea.
Cat au fost teme usoare, nu a fost o problema, dar de cand a fost nevoie sa isi puna mintea la contributie, nefiind nimeni care sa o indemne la invatat, alesese calea cea mai usoara : copiatul sau pacalitul.
Este foarte fericita ca vin sa o iau la 11,30 si o duc in parc, apoi mergem acasa, mancam si facem teme. Dar, mai ales, ca este cu mine.









allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Citat:
citat din mesajul lui cosmina_p

Roxana_G,oare n-are copilu' apendicita???Ca am mai auzit simptome de-astea...Multa sanatate!!!


Valeu, si n-ar trebui sa aiba si febra?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

febra e absolut optionala in apendicita, apare numai in peritonita.....du-o la un chirurg pt siguranta.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Revin si eu , dupa pauza cu recensamantul.Ce pot sa spun, merge bine, zice cioara despre puiul ei.
La Smart n-a fost, initial ne spusese domnisoara ca incepe din cls a doua cu concursurile, deci a ratat semestrul asta, pentru ca la momentul cand au inceput inscrierile nu erau in plan. Dar vor merge in semestrul doi,sa vedem ce-o face.
Fi-mea da la mate testari saptamanale, la limba romana dictari zilnic aproape, ma rog, la fiecare litera cred.Niste dictari ciudate, in locul literelor neinvatate inca trebuie sa puna buline. Fi-mea mai incurca, nu prea retine ce litere a invatat si ce nu, asa ca nu prea foloseste buline. Dau dictare direct pe caietul de teme.apoi pe langa tema aia de o pagina, mai au de transcris dictarea din ziua respectiva
Azi mi-a venit cu primul rosu pe testarea la mate, a incurcat stupid numaratul la ultimul subiect , a scris 5 si erau 6.Doamna a iertat-o, tot FB a luat, dar cica a fost de incurajare,data viitoare n-o iarta.
Parintii de la noi din clasa sunt cam nemultumiti, cica prea multe dictari, prea multe teste, mie la mate mi se par usoare rau, la romana hmmm, ce sa zic, destul de dificil, semnul intrebarii am vazut azi, liniuta de dialog.
Am pus aici testul la mate de azi si dictarile la romana , sunt grele, usoare? ale voastre cum arata?

http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/scoala/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Imi par greute temele de la Abecedar.
La noi, s-a ajuns la R. Urmeaza U.












allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Flaviuta, mi se pare greu pentru ei la dictari sa foloseasca bulinele alea..parerea mea. Asa fac la a mea in clasa pe niste fise doar, insa dictari dau doar din literele deja cunoscute.
La mate cam asa arata si fisele Iustinei, nu stiu ce sa zic, daca e greu sau usor...vad ca ea le rezolva, nu stiu sa se fi plans vreun parinte. Ba, mint, o mamica spunea ca e mult si greu, insa fetita ei percepe temele ca pe o pedeapsa, o corvoada...probabil de aia. Ce-i drept, pentru ei informatia nua a fost destul de multa cantitativ si intr-un timp foarte scurt, cred ca sunt cam obositi, unii.
Am chestionat-o acum pe Iustina daca au invatat despre linia de dialog si zice ca nu. Pe caiete nu are, posibil d-na sa le fi spus doar si ea sa nu fi inregistrat, ori sa nu fi invatat.
Iustinei nu i se pare greu, dar cred ca depinde mult si de copil si de parinte, cum percepe fiecare temele, testele...

Mergi la inceput