probleme comportament copil 4 ani

probleme comportament copil 4 ani | Autor: adelaki

Link direct la acest mesaj

Buna,
Am un baiat de 4 ani care a fost dat la gradinita de la 1 an si 11 luni.
Am schimbat gradinita in august 2011 si au inceput problemele:
-scuipat ( trecuse de faza asta de mai mult de 1 an)
-tavalit pe jos si batut din picior ( asta nu avusese)
-mai nou se prosteste cateodata cand vorbeste, cere ceva mormait sau scotand sunete si tipa daca nu ii dai
-cateodata cere sa i se dea de mancare, nu mai mananca el singur cu lingurita

Toate le-am pus pe seama faptului ca in gradinita in august erau mai mult copii mai mici, in jur de 2 ani, si stand mult cu ei in august si septembrie a inceput sa ii imite.

Intre timp scuipatul si tavalitul au disparut, ceea ce parea sa confirme presupunerea de mai sus.

In prezent sunt cam 4 copii de varsta lui in grupa, restul 5-6 copii sunt cam de 3 ani.

Problema acum este ca toata lumea ( educatoare, psiholog, ingrijitoare) se plange ca face numai prostii si nu asculta ( nu sta la masuta cand sunt activitati educationale, nu sta la masa cand se mananca, pleaca singur in alte camere, a lovit ingrijitoarea care a incercat sa il duca la masa, etc).

Azi psihologul de la gradi mi-a spus ca are nevoie de multa atentie si e ok cat timp o primeste, insa mai sunt si alti copii si nu se pot ocupa numai de el. Altfel e f ok dpv al cunostintelor si vitezei de invatare.

Intrebarea este : ce as putea face eu? De vorbit am tot vorbit cu el, i-am explicat ce are voie si ce nu are voie sa faca, insa eu nu sunt acolo cand face el "prostii" ca sa ii explic ca greseste.
Acasa nu zic ca e sfant, insa nu am asemenea probleme cu el, poate si pentru ca ii explic de fiecare data si nu incerc sa il iau cu forta ca sa il duc la masa, etc.

S-a mai lovit cineva de aceste probleme?

Multumesc anticipat pt raspunsuri.





Adela si bebe Darius (7.11.2007)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Stai asa, cum adica ““psihologul se plange““ ca nu asculta copilu“?

Dar psihologul ala e doar de forma acolo? ce rol are? Sa se planga parintilor ca ““copiii nu asculta““?

Edit: problema e colectivul de adulti de la gradi,nu par a sti sa interactioneze cu copiii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaki spune:

Sa stii ca si mie tot asta mi se pare problema: adultii din gradinita nu sunt toti instruiti corespunzator si nu stiu sa gestioneze problemele aparute.
La grupa lui sunt 2 educatoare: una l-a amenenintat ca daca nu e cuminte il duce la doctor ca sa ii faca injectie (!!) Cealalta are mai multa experienta si se vede ca stie sa stapaneasca altfel copiii. Cu ea am vorbit aseara si a fost super ok.
Si psihologul a fost ok, dar mi-a spus lucruri pe care le stiam deja si nu mi-au dat vreo solutie: ce sa fac eu concret ca sa ajut.

Parerea mea este ca toata lumea care interactioneaza cu copiii, deci inclusiv ingrijitoarele, trebuie sa stie sa ce sa faca, sa le explice copiiilor atunci cand gresesc, si daca ii vad ca fac ceva nepermis sa ia atitudine pe loc, nu sa se planga de ei. Adica trebuie enuntate niste reguli si apoi impuse. Degeaba se plang la mine ca ia uitati doamna cum se urca pe nu stiu ce.
Acum am ajuns in situatia in care a suparat-o pe una dintre ingrijitoare si ea, foarte matura, ii tine ranchiuna si nu il baga in seama, nici la buna ziua nu a raspuns ieri. Aseara mi-a zis copilul ca l-a tras de par. Acuma sa ii tii ranchiuna unui copil de 4 ani si sa te porti urat cu el, nu mi se pare o chestie f inteligenta.

Tot asa a suparat-o intr-o zi si pe mama patroanei, care se ocupa de gatit in gradinita. S-a dus in clasa sa il aduca la masa si el nu voia, probabil l-a luat cu forta si a lovit-o. Acum eu nu stiu cum a reactionat ea pe moment, daca i-a explicat frumos sau doar l-a bruscat. Cert este ca seara mi-a spus ca a lovit-o si tot asa era f suparata.
Aseara m-a sunat si mi-a tinut teorii 10 min ca copilul nu e cuminte, s-a suit pe caloriferul din baie, nu sta cuminte pe scaun la ora si la masa de pranz s-a ridicat si a plecat in bucatarie si ele nu au stiut unde era. Acum intreb si eu: cine e de vina? copilul de 4 ani sau adultul care il lasa sa faca tot felul de boroboate si nu ii acorda 2 min ca sa ii explice de ce nu trebuie sa le faca?


Adela si bebe Darius (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

buna...mie mi se pare atitudine tipic educatoarelor care se angajeaza la gradinita ca nu au gasit in alta parte si li se pare ca acolo e loc de boierie.Dar nu e deloc asa. Lucrul cu copii presupune mare responsabilitate.Eu in locul tau as vorbi cu ele, da nu de pe pozitie de elev certat si pus la colt de invatatoare sau batut cu linia la palma ca nu e cuminte.Sunt demult apuse vremurile alea sau asa ar trebui.Eu as vorbi ca de la un parinte care isi duce copilul intr-un loc unde acesta se va forma si unde orice vorba aiurea poate avea urmari in dezvoltarea unui individ.Ca nu lucreaza cu mobila ci cu oameni in formare.Cum sa ii spui copilului ca il duci la doctor daca nu asculta , cand stii ca e important ca in viata copilul viitor adult sa aiba o relatie buna cu doctorul si nu una de frica sa mearga la un control doar cand simte ca moare.De aceea frica asta de dentisti, doctori care nu ar trebui in mod normal sa existe.
Cum sa te plangi ca un copil se urca , se catara , nu sta sa te asculte.Si al meu se catara peste tot, vrea sa incerce tot ce vede, se revolta cand vrea ceva si nu poate sa aiba...dar e normal, isi incearca puterile.Asa mi s-a spus si de la gradinita , e varsta cand vor sa arate ca si ei pot si nu mai depind de altii.Dar neputand chiar tot se revolta.Asa se formeaza.Dar daca tu ca educator il stopezi din dezvoltare va deveni un fricos, frustrat si neadaptat.Multe din fricile pe care le am eu tot de pe vremea gradinitei le am si cu mult chin incerc sa mi le reprim.Dar un copil nu poate.Pentru el ce spune doamna de la gradinita de multe ori e mai important decat ce spune mama.Am remarcat ca acasa nu strange jucariile decat dupa lungi negocieri si cu ajutor, nu se imbraca singur decat daca eu am altceva de facut...dar la gradinita cum a ajuns face de parca asta ar face decand e.Stie sa toarne in pahar fara sa toarne pe langa, pe cand acasa e o balta mereu...Explicatia care mi s-a dat a fost ca trebuie stimulata autonomia si capacitatea de a se descurca singur in orice situatie, nu de a fi dependent de mama, si oricum la cati copii sunt nu ar putea si sa vrea sa-i ajute fizic pe toti odata.Dar nu am vazut ca ar fi frustrat ca nu-l imbraca doamna, pe cand acasa e jale daca nu las tot si nu-i dau ce vrea...
M-am lungit si nu vreau sa te plictisesc, ideea e ca nu trebuie sa discuti cu ele ca si cum ai lua ceva ce nu e al tau, cu frica...ci din contra, tu duci acolo ce ai mai de pret iar de ele depinde sa nu strice tot ce ai facut tu cu al tau copil pana atunci.Spui clar ca nu vrei sa fie un fricos, sa nu mai fie speriat inutil cu prostii si nu vrei sa fie violentat.Nu accepti asa comportament din partea unor cadre care educa. Si daca mai auzi ca a fost bruscat de ele sa nu se mire daca si copilul face la fel...adica va lovi.
Stiu ti se va spune ca daca nu-ti convine sa-l iei de acolo, dar daca nu se incepe sa se ceara drepturile copilului nimic nu se va schimba si cele care sunt acolo vor face mereu cum cred ele si nu cum e bine pentru copil.
Aici cand l-am adus pe cel mare la gradinita, venind dintr-o gradinita din romania, s-au mirat foarte tare ca el se aseza pe scaunel si astepta sa i se dea ceva de facut,pe cand aici se pune accent pe educatia prin joc si se sta la masuta doar cand copilul doreste sa decupeze, coloreze...dar daca nu vrea au alte locuri unde pot face gimnastica la saltea, sau construi cuburi sau juca ascunselea...etc...
Nu mai spun ca al meu nu stie pana la 4 ani o poezie...nu se invata din astea, doar cantece cantate in timp ce se joaca.Si e asa frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Tinand cont ca este la o gradi particulara, ar tb sa aiba mai multa grija de copii. Cum adica nu stiau unde este, iar copilul era in bucatarie?! Totusi este vb de 10 copii, nu de 25 ca la o gradi de stat.
Personalul este necalificat si probabil mai dai si o gramada de bani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaki spune:

exact asta am zis si eu: cum a plecat si nu l-a vazut nimeni??
raspuns: nu a anuntat ca pleaca (!!!)

eu l-am intrebat de ce s-a dus la bucatarie si mi-a zis ca o cauta pe dna bucatareasa ca ea ii da mancare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Mi se pare cam ciudat sa dai o caruta de bani pe servicii de asemenea calitate. Presupun ca e o grdainita particulara nou infiintata de are doar copii mici. Zau daca intr-o gradinita de stat nu i-ar fi mai bine. Cat timp el va fi cel mai mare va avea tendinta de a fi "dictatorial" cu ceilalti copii si cu personalul (care nu pare expert in psihologie). Sfatul meu e sa cauti alta gradinita, cu grupa mijlocie-mare, cu copii macar de aceeasi varsta daca nu putin mai marisori si cu educatoare mai experimentate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaki spune:

Anya, asa este: gradinita este noua si personalul nu are experienta.
Cu copiii mici e mai simplu, mari ca fimiu au vreo 4-5. In afara de educatoarea cea noua pe care am vazut-o ca se impune si vorbeste cu ei, celelalte "doamne" nu vorbesc cu ei, sa le explice ce gresesc. Problema lor principala este ca vad ceilalti parinti pe webcam ca fimiu "face prostii si nu le convine, ca nu vor ca copiii lor sa invete prostii de la al meu" - am citat-o pe una dintre "doamne"

Nu mai voiam sa il mut iara in alta gradinita dar daca nu am de ales, asta e. O sa incep sa caut. Ma gandeam si eu la o gradi de stat, problema e ca au program pana in 5-5.30 de obicei si eu nu prea am cum sa ajung inainte de 6.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Din diferenta de bani intre particulara si stat poti gasi o tanti sa il ia de la gradinita si sa il duca la alte activitati. Baietii mei au facut dupa gradinita inot, karate, engleza fastrack, dansuri. Nu toate odata , in diverse etape x doi copii. Alegi ce ti se potriveste. Un sport disciplineaza si consuma energie, FTK deschide mintea...Dar poate tanti doar sa-l "aeriseasca" putin in parcul de langa casa, pana veniti voi.
E clar ca schimbarea de asta vara nu ii este benefica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaki spune:

Buna din nou,

Iata ca au trecut cateva luni de cand am discutat acest subiect si am ajuns de unde am plecat.
Am incercat sa gasesc o gradinita de stat insa nu am reusit, mai ales programul este foarte restrictiv, eu nu pot ajunge inainte de 6.
Am fost la psiholog sa ma lamureasca si pe mine daca e normal ce se intampla cu fimiu, concluzia a fost ca se duce la gradinita ca sa il educe nu sa stea statuie.

Am vorbit cu directoarea, am zis sa le mai dau o sansa caci parea dispusa sa faca ceva, insa nu au facut nimic. Intrebam daca e totul ok, ziceau ca da. Pana luna aceasta cand a venit educatoarea sa imi spuna ca fimiu a plans foarte tare ( si lor le-a fost frica!) si a trantit usa la baie si "era sa loveasca" o fetita. De ce? pentru ca ea i-a cerut dinozaurii, el nu a vrut sa i dea, ea i-a pus bulina neagra, el a facut circ.

Saptamana asta cand m-am dus sa il iau a coborat singur cu obrazul umflat. Nu mi-a zis nimeni ce i s-a intamplat. L-am intrebat si mi-a zis ca l-a lovit un coleg cu o jucarie. A auzit si mama directoarei care este bucatareasa si a inceput sa faca circ pe acolo. Acasa mi-a zis fimiu ca baiatul respectiv nu il lovise intentionat, asa ca a 2-a zi nu am mai zis nimic. In schimb educatoarea a avut grija sa il faca de kko in fata copiilor, ca este mincinos, ca nu mi-a zis ca baiatul l-a lovit din greseala.Seara, ma duc sa il iau coboara ingrijitoarea cu el si ii zice sa imi spuna adevarul. Fimiu nimic. Zic: sa vina educatoarea sa imi zica. Educatoarea coboara zambitoare ca ea a plecat cu o zi in urma si nu m-a mai prins sa imi zica ca lovitura nu a fost intentionata. Bun, deci copilul meu a zis adevarul.

Azi, bomboana de pe tort: aceeasi educatoare imi da in fata portii 2 emailuri de la parintii a 2 copii mai mici din grupa. Unul ca sa-l tina pe fimiu departe de copilul lui, sa nu invete comportamente aiurea cum ar fi trantitul pe jos. Al 2-lea ca fimiu e violent si sa il tina departe pe copilul meu ca a venit fi-su lovit acasa.
Din nou, nu zic ca fimiu e usa de biserica, insa nu este profesionist sa dai emailurile fara sa comentezi nimic si fara macar sa iti pui problema ca poate si educatoarele gresesc cu ceva, ca nu ii educa si nu ii supravegheaza cum trebuie si nu isi asuma raspunderea pentru actiunile lor. Atitudinea a fost tot timpul: copilul tau e tampit si el e de vina si nu s-a integrat si asta le-au zis si celorlati parinti.

Eu personal nu vad ce as putea face in aceasta situatie. Singura solutie este sa il mut cat mai repede.
Voi ce parerea aveti despre cele de mai sus?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Serios...daca e gradi particulara,acolo angajarile se fac pe"iti plac copiii?""Da..."Esti angajata.Nu au nici un dumnezeu,nu stiu sa gestioneze situatia,daca patroana s-a suparat ca a fost ofuscata de un copil de 4 ani,ia-l de acolo...iti dai banii la niste individe care-l considera o afacere.
Astia cred ca un copil e o mobila,care la varste mici,trebuie sa se ingrijeasca singuri,eventual sa duca cafeaua clocotita educatoarei care cu trei copii sub supraveghere..a nenororcit unul...pe al meu.....

Ce spui tu nu mi se pare decat o confirmare a ceea ce multi stiu.Cautra alta,de stat eventual,acolo se intampla mult mai putine.Crede-ma pe cuvant.Protejeaza-ti copilul pana nu e prea tarziu.
Ai intrebat daca stiu sa acorde primul ajutor in caz de accidente?Ce trebuie sa faca?
Stiu cum sa trateze o arsura,o fractura la inceput,stiu ce inseamna cand un copil spune ca-l doare capul de exemplu?
Fata,fii atenta ca parca vad ca o sa ti-l iei de acolo stalcit.
Sa vezi daca doamne fereste se intampla ceva mai grav,cum o sa-ti spuna ca un copil minor,minor, este de vina ca nu a stat intr-un loc sa bea cafeaua educatoarea.
Draga mea...tu dai banul,tu esti stapana.



Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput