probleme comportament copil 4 ani

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Copilul nu are nici o vina.Ei sunt vinovati,nu copilul.Copilul trebuie educat,invatat.....dincolo de tantrumurile caracteristice varstei,care vor trece asa cum au venit.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Trebuie sa-l muti. Nu au suficienta experienta cu copiii. SI de unde copilul tau nu a fost nici violent, nici de nestapanit, incepe sa se comporte asa din cauza adultilor din jur. Cei de la gradinita par a nu avea experienta. Cu copiii e tare greu de lucrat.
Baiatul meu are 4 ani si abia din toamna a mers la gradinita de stat. Din cate stiu sunt destul de multi baieti in grupa (16 baieti si 8 fete). EL fiind bolnavicios a mers intermitent la gradi, insa de cate ori reincepe, isi schimba comportamentul acasa! In general e un copil bland si ascultator, foarte intelegator (da, dar chiar si el se urca, se ascunde, are momente in care are chef sa faca diverse si trebuie sa-i explicam mereu consecintele actiunilor lui potential periculoase), ei bine dupa gradi devine irascibil, nervos si putin agresiv. Dar o pun pe seama faptului ca acolo cred ca acumuleaza frustrari din interactiunea cu ceilalti tovarasi de "haita", care par putin mai temperamentali (asta in timp ce el la gradi e foarte retras si linistit). In cazul tau pare o problema a interactiunii copilului cu adultii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaki spune:

eumada cam asa pare aceasta gradinita, o afacere, personal incompetent care nici nu isi da interesul. Am trecut printr-o perioada grea in ultimele 6 luni, multe probleme la birou, si din comoditate am amanat luarea unei decizii. Am tot zis ca se va schimba ceva, ca sunt si ei la inceput, ca facem economie - pretul este cu 250 ron mai mic decat la gradi la care el a fost primii 2 ani. Crede-ma ca regret mutarea in aceasta gradinita, m-am bucurat ca copilului ii place si ca costa mai putin si uite unde am ajuns!
Gradi de stat in zona cu program mai lung nu am gasit, plus ca m-am descurajat caci la Micul Print de pe Imparatul traian pe care o aveam in vedere, tocmai mi-a zis o vecina ca nepotului ei i-a dat educatoarea o palma de l-a dat cu capul de perete.

bee si copilul meu are comportament diferit: acasa e destul de linistit, mai face el tampenii, insa in general te intelegi cu el, insa la gradinita le sfideaza pe educatoare. Si nici ele nu au fost consecvente cu aplicarea regulilor, copiii aia se imbrancesc se lovesc si ele nu le atrag atentia; se ridica de la masa cand coloreaza ca sa faca altceva, e ok, nu se deranjeaza ele. Si apoi pleaca cu vanatai acasa - in cazul lui fimiu lovitura neintentionata, deci e ok, da? ca doar nu a fost intentionat. Parerea mea este ca gradinita raspunde de ceea ce se intampla din momentul in care copilul intra pe poarta pana iese de acolo. Daca fimiu loveste un copil, educatoarea trebuie sa ia masuri si sa comunice ambilor parinti ce s-a intamplat. Daca se ridica de la masa cand le-a dat de colorat, trebuie sa il puna la loc de 100 de ori daca e nevoie. Nu se poate o data aplici o regula o data nu si apoi sa te astepti ca regulile sa fie respectate.

Reciteam azi emailurile de la cei 2 parinti, una spunea ca nu acuza personalul gradinitei, caci comportamentul copilului vine de la parinti si cum e crescut acasa. Deci este ok sa nu ii supraveghezi, sa nu impui reguli, sa nu comunici cu parintii copiiilor si sa agresezi copiii cu comentarii de genul esti mincinos si ai dezamagit-o pe mama ta si altele. Ii ducem la gradinita ca sa ii educe ca de-aia se cheama educatoare, altfel ii tineam acasa cu vecina pensionara. Mai ca-mi vine sa le dau raspunsuri astora.

Pentru moment m-am gandit sa il mut inapoi la vechea gradinita, acolo sunt multi mai competenti, gradinita e mai veche si are director pedagog de meserie, nu e condusa de bucatareasa. Toata lumea stie care ii este jobul si in 2 ani de zile cat am fost acolo nu am auzit sa zica despre vreun copil ca nu s-a integrat si ca gradinita nu are nici o raspundere. O sa ma duc luni sa vorbesc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

" copilul meu are comportament diferit: acasa e destul de linistit, mai face el tampenii, insa in general te intelegi cu el, insa la gradinita le sfideaza pe educatoare. Si nici ele nu au fost consecvente cu aplicarea regulilor, copiii aia se imbrancesc se lovesc si ele nu le atrag atentia; se ridica de la masa cand coloreaza ca sa faca altceva, e ok, nu se deranjeaza ele. Si apoi pleaca cu vanatai acasa - in cazul lui fimiu lovitura neintentionata, deci e ok, da? ca doar nu a fost intentionat. "

Exact asta era comportamentul fetitei mele fata de educatoarele gradintei unde a fost : le sfida, fiindca ele aveau un comportament oribil fata de copii ( ii jignea si tipa la ei ).
La fel, loviturile intre copii erau tolerate. Le-am facut reclamatii al directoare, dar nu s-a rezolvat nimic.
Cel mai bine ar fi sa muti copilul la o alta gradinita. Nu are rost sa-l mai chinui, tinandu-l acolo.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Adelaki, problema este gradinita si personalul.
Fata mea este la o gradi de stat, in grupa ei sunt 40 (patruzeci) de copii.

Educatoarea, undeva la 50 de ani, nu stiu cum face, dar reuseste sa-i faca pe toti copii sa o placa, sa o asculte, sa fie organizati in activitati si cuminti. (am ramas profund impresionata la serbarea de sfarsit de an, cand am vazut toti cei 40 de copii la un loc si ea, educatoarea, singura, cum stia sa-i tina pe toti unitari)
Este autoritara, dar nu exagerata, iar fi-mea o place. (eu personal nu ma omor dupa ea, dar imi place stilul ei didactic asa ca sunt dispusa sa las la o parte simpatiile personale)
a mai avut si fi-mea vreo 2 incidente cu alti copiii, am intrebat-o pe educatoare ce s-a intamplat, mi-a zis sa nu ma ingrijorez, s-au mai disputat pe o jucarie, dar nimic grav.
NU mi-a facut niciodata scandal, sau sa-mi reproseze comportamentul ei, desi fi-mea a plans destul in primele 2-3 luni.(in primele minute)

Mai exista si o ingrijitoare, care are grupa fie-mii si inca o grupa, in ingrijire.

Mereu cand o vad, ba ii zameste fie-mii, ba o mangaie, ba o pupa. Si nu o face de ochii mei.
Fi-mea, la fel, o place si le pupa mereu.

Eu am ajuns la conclzia de mult timp ca multe din gradinitele particulare sunt cu personal de calitate indoielnica, cu exemple concrete, din partea catorva mamici.

Pe mine nu ma incanta cu nimic ca-s 5,6, 10 intr-o grupa, daca nu se ocupa cum trebuie de ei, daca-i cearta, le vorbesc urat, vin murdari de mancare pe ei etc.

Si sa stii ca si gradinitele de stat au program prelungit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Muta-l fata draga nu mai astepta parerile noastre.Eu in locul tau faceam ca trenul.Pai daca toti ciomagarii si-au facut gradinita in apartament.....daca se dau avize pe cotizatii.......eu am patit-o urat stii foarte bine,daca nu te invit sa te uiti la link...gradinita particulara,trei copii atunci....fata mea a fost lasata nesupravegheata de o........si urmarea o vezi.


Asa ca nu astepta ca va fi rau.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaki spune:

eumada, imi pare tare rau. nu stiu toata povestea fetitei tale, dar am vazut pozele. Pana la urma a patit ceva persoana responsabila?

Am vorbit deja ca sa il inscriu la vechea gradinita, completez chiar acum actele. In aprilie voi incerca sa il inscriu la stat, sa vad macar ca chiar nu sunt locuri, asa cum ne spune toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Adela , ti-am mai spus, nu sunt locuri pt acum la mijlocul anului, in toamna sunt, inscrierile se fac acum pt TOAMNA. Bafta.

Mami de fetita si de baietel




Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaki spune:

Da, am inteles. Depun acte in aprilie pt inscriere din septembrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui adelaki


Am vorbit deja ca sa il inscriu la vechea gradinita, completez chiar acum actele. In aprilie voi incerca sa il inscriu la stat, sa vad macar ca chiar nu sunt locuri, asa cum ne spune toata lumea.


Prioritate acum in gradinite au copii cei mai mari. 4-5 ani.
La noi la gradi nr grupelor pt copii mari este cel mai mare.
Te-ai dus la gradinita care te intereseaza? Afiseaza in fiecare zi nr de copii reinscrisi.
Nu indeplinesti criteriile cerute de gradinita?
Am impresia ca e mai usor anul asta la inscriere, fata de alti ani.

Mergi la inceput