TGO marit la copil de 1 an...

TGO marit la copil de 1 an... | Autor: oana_lex82

Link direct la acest mesaj

Acum 1 saptamana mi-au venit rezultatele analizelor pe care i le facusem copilului, mai exact analize de sange, coproparazitologic si Electroforeza...Cele la sange au evidentiat o anemie ( Fier= 17) si TGO =67
Pt acestea ni s-a dat ferum Haussman si pt Ca TGO a iesit mare ni s-a zis ca ar fi ceva probleme la ficat asa ca ni s-a prescris Liv 52 2,5 ml de 3ori/zi timp de 21 zile...
Sunt tare speriata de aceasta problema la ficat..pt ca nu stiu ce inseamna aceasta valoare...si nici cat de grava e treaba...ma mai gandesc totusi ca se poate sa fie marita deoarece copilului i s-au prescris mereu antibiotice......Problema mea acum e ca Iustin nu mai accepta deloc siropelele, prima saptamana le-a luat, dar incepand de ieri scuipa, plange si se ineaca...Nu stiu cum sa i le mai dau si ma gandesc ca daca nu i le dau ii fac rau..voi ce metode folositi pt a determina piticii sa ia medicamentatia???

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:


oana, cred ca trebuie sa te gandesti bine, dar bine de tot de acum inainte ce vei face cu imunitatea/sanatatea lui IUSTIN.
este adevarat ca i s-au prescris mereu si f usor antibiotice, dar este la fel de adevarat ca si mai usor tu le-ai acceptat si dat copilului.
protejeaza-i ficatul!
SANATATE!

edit: nu il forta sa ia medicamentele. cred ca deja e satul. rabdare si vei gasi cu siguranta o modalitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_lex82
pt Ca TGO a iesit mare ni s-a zis ca ar fi ceva probleme la ficat asa ca ni s-a prescris Liv 52 2,5 ml de 3ori/zi timp de 21 zile...



La cate medicamente a luat copilul pana la varsta asta, nu ar trebui sa te mire acea valoare marita.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Valoarea TGO marita are anumite cauze fiziologice. daca TGP sunt in limite nu se administreaza nimic. nici depasirea nu e atat de mare. as repeta dupa 6-10 saptamani analiza si intre timp nu as da nimic.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Da, Roxanaz, TGP este in limite normale, adica 31...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Care suntt acele cauze fiziologice care dau valori marite la TGO?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

TGP este baza. Ea arata functia ficatului. Un TGO marit sugereaza o intoxicatie, "o otravire" a organismului suportata de ficat. Iti spune o persoana ce face tratament de ani pentru hepatita cronica.

Eu personal nu am tolerat LIV 52 pentru ca da dureri de fiere. Face bine la ficat, dar te doare fierea. Cred ca sunt mai bune essentiale forte sau silimarina. Sunt capsule. Cel putin pentru adult.
Mai bine lasa-l in pace, sa-si revina organismul de la sine dupa ce elimina substantele toxice care l-au afectat si repeta analizele dupa vreo 2 luni.
Citricele sunt foarte bune, mai ales grafruit.

Sotul a avut anul trecut TGO marit de 10 ori pentru ca se otravise cu o substanta toxica dintro bere.

De acum incolo, tine cont ca are ficat sensibil si protejeaza-l. Daca vrei, iti trimit pe email un scan cu lista de alimente acceptate si interzise pentru ficat sensibil. Mi-a pus-o doctorul in brate cand am inceput tratamentul acum 2 ani.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Tomaca, multumesc ff mult pt explicatiile amanuntite si te rog sa-mi trimiti acea lista!
Am observat ca de cand ii dau Liv 52 plange ff mult noaptea...sa fie oare disconfortul creat de fiere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_lex82

Tomaca, multumesc ff mult pt explicatiile amanuntite si te rog sa-mi trimiti acea lista!
Am observat ca de cand ii dau Liv 52 plange ff mult noaptea...sa fie oare disconfortul creat de fiere?


Sa-mi trimiti o adresa de email.
Poate fi de la durerea de fiere, dar la fel de bine poate visa si urat din cauza stresului nou cu administratul noului medicament. Daca lui ii creeaza o spaima in timpul zilei, s-ar putea sa refuleze in vis noapte, iar la varsta asta nu fac diferenta intre vis si realitate. Se sperie pur si simplu si plange.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Am rezolvat acum,i-l pun in ceai si asa il accepta..nu pare vis pt ca plange ff tare, k si cum il doare ceva, chiar daca il luam in brate..plus ca plange aproape toata noaptea..e posibil totusi sa erupa un premolar...dar n-am de unde sa stiu pt ca nu sta sa ma uit..Ma gandeam in noaptea asta sa ii dau Nurofen pt durere dar prefer sa il las asa pt ca mai tare il traumatizez daca incerc sa ii dau..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

oana, mai lasa Nurofenul ala , uita de el daca copilul nu are febra, mai ales ca nu esti sigura ca erupe premolarul.
nu gasesti un medic homeopat cu care sa vb despre anumite remedii ptr IUSTIN?
macar ptr durerile cauzate de eruptia dentara- este bun CHAMOMILA, dar dilutia o stabileste medicul....

Mergi la inceput