TGO marit la copil de 1 an...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Am Chamomilla , Lulu, bine k mi-ai adus aminte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

inseamna ca ai idee cum se administreaza. ii poti administra si de 3 ori /zi cate 3 gr, macar 5 zile, apoi doar seara la culcare 3 gr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Stiu Lulu, merci oricum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Oana, vezi ca nurofenul irita stomacul.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_alex spune:

Valoarea marita a TGO-ului este de la antibiotic, dureaza mult timp pana corpul unui copil se curata de efectele nocive ale antibioticului.
Noi acum suntem bolnavi si luam antibiotic, dupa 4-5 zile de temperatura mare etc etc tot calvarul am ajuns la antibiotic...paralel luam FIRST DEFENSE (de la Child life) singurul care ajuta in timpul antibioticului , luam si probiotic Baby Jarro Dophilus si Septilin. Stiu ca Iustin a fost mai bolnavior si e normal ca organismul sa nu-si fi revenit si analizele sa iasa prost.
Asteapta cel putin 1 luna de zile, incerca sa-l hranesti cat mai sanatos(fara banane sau alte alimente grele pentru ficat), ajuta corpul cu un sirop pentru imunitate(dupa ce vb cu doctorul si-ti recomanda si el aceasta varianta) si apoi repeta-i analizele si o sa vezi ca va fi bine.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayas_mom spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

TGP este baza. Ea arata functia ficatului. Un TGO marit sugereaza o intoxicatie, "o otravire" a organismului suportata de ficat. Iti spune o persoana ce face tratament de ani pentru hepatita cronica.

Eu personal nu am tolerat LIV 52 pentru ca da dureri de fiere. Face bine la ficat, dar te doare fierea. Cred ca sunt mai bune essentiale forte sau silimarina. Sunt capsule. Cel putin pentru adult.
Mai bine lasa-l in pace, sa-si revina organismul de la sine dupa ce elimina substantele toxice care l-au afectat si repeta analizele dupa vreo 2 luni.
Citricele sunt foarte bune, mai ales grafruit.

Sotul a avut anul trecut TGO marit de 10 ori pentru ca se otravise cu o substanta toxica dintro bere.

De acum incolo, tine cont ca are ficat sensibil si protejeaza-l. Daca vrei, iti trimit pe email un scan cu lista de alimente acceptate si interzise pentru ficat sensibil. Mi-a pus-o doctorul in brate cand am inceput tratamentul acum 2 ani.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un


Buna mamici,
Ma numesc Oly si am o fetita de 1 an si 1 luna jumatate. Joia trecuta am fost la doctor si i-a luat sange pentru un set de analize. Printre care se numara si TGO resprectiv TGP. Mare mi-a fost mirarea ieri cand am vazut ca aproape jumatate de analize au iesit ba sub limita ba peste limita. Azi dupa c am citit mai multe raspunsuri ale voastre m-am mai linistit insa o sa ne ducem la pediatru sa vedem daca totul e in regula. Ei i-a iesit TGP bine intre valori adik nici prea mic nici prea mare dar ca si la alti copii ce am citit pe aici TGO cam mare vreo 55, maximul fiind 31. Din ce ati zis voi cea mai buna explicatie ar fi antibioticul pe care ni l-a dat doc cu 2-3 sapt inainte. Ce mai vroiam eu sa stiu, daca e cineva care a mai facut analize la sange copiilor de 1 an, e cum le-au iesit leucocite, neutrofile, trombocite? Astea nu a fost in regula. Din cate stiu eu si c am mai citit, trombocitele crescute ar arata o infectie chiar daca asta ar insemna doar un pic de rosu in gat sau un simplu stranutat ceva de genul. Iar nr crescut de leucocite, ar fi ceva normal pentru nou-nascuti si copii pana devin adulti.
Tomaca m-ar interesa si p mine parerea doctorului tau in legatura cu lista de alimente. Daca ai putea sa mi-o trimiti si mie ti-as fi recunoscatoare ( leeloo_25_85@yahoo.com )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_lex82

Acum 1 saptamana mi-au venit rezultatele analizelor pe care i le facusem copilului, mai exact analize de sange, coproparazitologic si Electroforeza...Cele la sange au evidentiat o anemie ( Fier= 17) si TGO =67
Pt acestea ni s-a dat ferum Haussman si pt Ca TGO a iesit mare ni s-a zis ca ar fi ceva probleme la ficat asa ca ni s-a prescris Liv 52 2,5 ml de 3ori/zi timp de 21 zile...
Sunt tare speriata de aceasta problema la ficat..pt ca nu stiu ce inseamna aceasta valoare...si nici cat de grava e treaba...ma mai gandesc totusi ca se poate sa fie marita deoarece copilului i s-au prescris mereu antibiotice......Problema mea acum e ca Iustin nu mai accepta deloc siropelele, prima saptamana le-a luat, dar incepand de ieri scuipa, plange si se ineaca...Nu stiu cum sa i le mai dau si ma gandesc ca daca nu i le dau ii fac rau..voi ce metode folositi pt a determina piticii sa ia medicamentatia???


Cat timp a trecut de la ultima tura de antibiotice si pana ai facut analizele? Am inteles ca 2-3 luni ar trebui sa treaca.

Iar Liv52 ala e chiar scarbos la gust.

Si Daria a avut probele hepatice marite, mereu. Amu' ce sa fac, sa ma crizez de 3 ori pe an pe tema asta?

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput