Ce gatim azi (83)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Abia am iesit din bucatarie si iaca m-am bagat eu sa deschid capitol nou, desi nu scriu pe-aici decat pe sarite, mai mult ma inspir din meniurile voastre.

Dar pentru ca gradinita e in vacanta am inebunit gatind, ca fi-miu a zis ca el nu mananca de doua ori din aceeasi mancare intr-o zi

Azi am facut asa:
- ciorba de prisoare de piept de pui
- gogosi bestiale
si am in plan sufleu gratinat de vinete cu rosii ca mi-a facut cu ochiul reteta.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

ciorba de perisoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Androix, sunt cu ochii pe tine...baga si aici sa vada si ochiul meu reteta de gogosi bestiale, plus cea de sufleu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Sufleul e luat din capitolul trecut dintr-un mesaj al lui J G, nu m-am prins daca e site-ul ei dar mi-a placut si mi l-am salvat, uite www.prin-casa.ro/" target="_blank">AICI cobori mai jos, e a doua reteta.

Iar gogosile bestiale sunt tot de pe DC, sunt simplu de facut si intr-o zi, probabil la anul ca asa am decis azi sa fac doar o data pe an ca anuleaza toate eforturile mele de la sala din ultimele 6 saptamani, o sa le fac pe post de papanasi ca seamana perfect.

Deci Gogosi bestiale: 200g iaurt, 150g faina, 1 ou, 1 plic cu praf de copt, coaja de la o lamaie.
Se amesteca oul cu iaurtul si un praf de sare. Apoi se incorporeaza faina care s-a amestecat in prealabil cu praful de copt, iar la final coaja de lamaie. Se incinge ulei mai multisor asa si se ia cu lingurita si se pun in tigaie. Dupa ce se rumenesc pe ambele parti se scot pe un prosop de hartie si cand se racesc se pudreaza cu zahar.
Eu le pun la frigider si imi plac asa reci. Dar absorb enorm de mult ulei asa ca azi am decis ca e genul de mancare de facut o data pe an.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Androix sa-mi spui cum ti-a iesit sufleul. E una dintre cele mai bune retete pe care le-am facut in ultima vreme.

Supa crema de rosii cu dovlecei (dietetica)
Salata caprese

Am avut timp azi sa scriu si reteta de www.prin-casa.ro/?p=1051" target="_blank">sirop de visine, daca mai face cineva. E ceva de munca dar la noi se consuma mult sirop, prefer sa fac in casa.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosminiq spune:

sarmalute si ardei umpluti
dovlecei umpluti cu ciupercute, branza
snitele de pui

Mihaela,mami de ingeras Cosminiq
Ridurile nu fac decat sa arate unde au fost zambetele" (Mark Twain)



http://bazar.desprecopii.com/browse.asp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

sa traiesti Androix, si tu J G , ca ne scrii retete minunate.

azi :
supa gaina cu galuste - cerinta copilului
ostropel pui
sarmale(le am facute, doar le fierb)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Ciorba de legume, dovlecei umpluti cu orez si ciuperci, tortilla de cartofi

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

varza calita cu ceva carnita afumata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanka80 spune:

-somon la cuptor cu sos de cherry si capere
-

Oana, mamica fericita de Maria-Emilia (28.02.2010)

Mergi la inceput