Rosu in gat

Rosu in gat | Autor: btz_ovi

Link direct la acest mesaj

Am un baietel de 10 luni care face cam des rosu in gat.De obicei tratamentul consta in siropel Nurofen,administrat timp de 3/5 zile,dupa nu mai aveam nici o problema.
Insa acum se pare ca e mai "puternic" acest rosu in gat,insotit si de o tuse,drept pt care am primit tratament in continuare cu Nurofen,Ambroxol si Eurespal.
Din pacate,desi parea ca se ameliorase situatia,astazi medicul a constatat dupa cum se prezenta si copilul si dupa spusele mele ca exista niste secretii in gatut,iar ca tratament avem Bromhexin,10 zile/luna timp de 3 luni.
Am facut 2 exudate faringiene,la diferenta de cateva zile si laboratoare diferite si ambele au fost negative.
Maine urmeaza sa-l refacem deoarece medicul doreste sa afle daca a contactat un microb.

As dori sa stiu daca sunt mamici ce au trecut prin situatia asta,provenienta inflamarii si tratamentul.
Din ce am citit,acest Bromhexin nu imi inspira mare incredere insa medicul mi-a spus ca fata de Lantigen,este mai bunicel.
Saptamana viitoare,dupa rezultatele exudatului,vom mai cere si second opinion.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ar trebui ca si voi, adultii din preajma copilului, sa faceti cate un exudat. puteti fi purtatori sanatosi/asimptomatici de diversi "crocobauri" in nas sau gat, iar copilasul se tot contamineaza de la voi.
de asemenea, poate ar fi util un consult ORL. ce inseamna "face cam des rosu in gat" ? de cate ori a facut pana acum, in cele 10 luni de cand s-a nascut ?
bromhexin luam cand eram copil, era "sfant" pentru tuse. dar asta se intampla acum 25 de ani, intre timp au aparut medicamente noi, poate acest bromhexin este depasit sau nu face fata.
incearca sa ajungi si la un medic homeopat, poate iti va da o schema de tratament/imunizare cu produse homeopate.


Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

CORINA,multumesc de raspuns.
Da,medicul ne-a recomandat si noua cate un exudat,atat faringian cat si nazal,deoarece s-a gandit si la varianta ta.

Bromhexinul siropelul nu imi inspira incredere deoarece am citit ca ar contine alcool,insa el ne-a recomandat pliculetele dizolvabile in apa,iar pe prospectul lor nu am mai citit de alcool.Oare nu au aceleasi ingrediente?
La homeopat ne-am gandit si noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui btz_ovi

CORINA,multumesc de raspuns.
Da,medicul ne-a recomandat si noua cate un exudat,atat faringian cat si nazal,deoarece s-a gandit si la varianta ta.

Bromhexinul siropelul nu imi inspira incredere deoarece am citit ca ar contine alcool,insa el ne-a recomandat pliculetele dizolvabile in apa,iar pe prospectul lor nu am mai citit de alcool.Oare nu au aceleasi ingrediente?
La homeopat ne-am gandit si noi.


cu siguranta varianta in pliculete NU contine alcool. cat despre ingrediente, important este sa aiba substanta activa, restul sunt excipienti, conservanti, corectori de aciditate, arome, zahar/fructoza/glucoza, etc.

nu ne-ai spus de cate ori a facut baietelul tau rosu in gat, pana acum. si cine ii pune diagnosticul ? iti poti da seama singura sau mergi la medic de fiecare data ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

Citat:
citat din mesajul lui btz_ovi

CORINA,multumesc de raspuns.
Da,medicul ne-a recomandat si noua cate un exudat,atat faringian cat si nazal,deoarece s-a gandit si la varianta ta.

Bromhexinul siropelul nu imi inspira incredere deoarece am citit ca ar contine alcool,insa el ne-a recomandat pliculetele dizolvabile in apa,iar pe prospectul lor nu am mai citit de alcool.Oare nu au aceleasi ingrediente?
La homeopat ne-am gandit si noi.


cu siguranta varianta in pliculete NU contine alcool. cat despre ingrediente, important este sa aiba substanta activa, restul sunt excipienti, conservanti, corectori de aciditate, arome, zahar/fructoza/glucoza, etc.

nu ne-ai spus de cate ori a facut baietelul tau rosu in gat, pana acum. si cine ii pune diagnosticul ? iti poti da seama singura sau mergi la medic de fiecare data ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


A facut de multe ori,nu as putea sa aproximez.La un moment dat ramasesem cu impresia ca lunar,insa astazi medicul ne-a spus ca ne inselam.Cam in jur de 5/6 ori.
La el se manifesta prin asa zisul "gat rosu" insa fara febra,fara probleme la mancat,somn,baut.Comportamentul este acelasi.
De obicei ma uitam in gatut eu,dupa care mergeam la medic imediat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Citat:
citat din mesajul lui btz_ovi

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

Citat:
citat din mesajul lui btz_ovi

CORINA,multumesc de raspuns.
Da,medicul ne-a recomandat si noua cate un exudat,atat faringian cat si nazal,deoarece s-a gandit si la varianta ta.

Bromhexinul siropelul nu imi inspira incredere deoarece am citit ca ar contine alcool,insa el ne-a recomandat pliculetele dizolvabile in apa,iar pe prospectul lor nu am mai citit de alcool.Oare nu au aceleasi ingrediente?
La homeopat ne-am gandit si noi.


cu siguranta varianta in pliculete NU contine alcool. cat despre ingrediente, important este sa aiba substanta activa, restul sunt excipienti, conservanti, corectori de aciditate, arome, zahar/fructoza/glucoza, etc.

nu ne-ai spus de cate ori a facut baietelul tau rosu in gat, pana acum. si cine ii pune diagnosticul ? iti poti da seama singura sau mergi la medic de fiecare data ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


A facut de multe ori,nu as putea sa aproximez.La un moment dat ramasesem cu impresia ca lunar,insa astazi medicul ne-a spus ca ne inselam.Cam in jur de 5/6 ori.
La el se manifesta prin asa zisul "gat rosu" insa fara febra,fara probleme la mancat,somn,baut.Comportamentul este acelasi.
De obicei ma uitam in gatut eu,dupa care mergeam la medic imediat.


DAca nu avea nici un simptom, de ce il tratai? Mi se pare dubios sa te uiti in gatul copilului zilnic, si apoi tzop la medic, ca e rosu. Copiii au gatul rosu si daca tzipa.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Mocca eu nu stiu de unde ai tras tu concluzia ca eu ma uitam zilnic in gatul copilului.
Am nevoie de pareri ale unor persoane care au trecut prin aceeasi experienta,nu de la persoane care stau si pun intrebari de genul acesta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

eu cred ca te ingrijorezi mai mult decat este cazul.
daca spui ca baietelul nu are absolut nici-o alta problema - febra , tuse, secretii, pierdere apetit, schimbare de comportament - ar trebui sa incerci sa-i cresti imunitatea si sa nu mai dai fuga la doctor indata ce ti se pare ca e un pic rosu in gat. gandeste-te ca simpla vizita la cabinetul unui medic poate insemna contaminarea cu alti germeni, din sala de asteptare de exemplu.
acum e foarte posibil sa fi facut o viroza. in acest caz, tratamentul se face pentru ameliorarea simptomelor, NU cu antibiotic.
poate ca ar fi bine sa mai ceri o opinie medicala ? ai un alt medic caruia te poti adresa cu incredere ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

eu cred ca te ingrijorezi mai mult decat este cazul.
daca spui ca baietelul nu are absolut nici-o alta problema - febra , tuse, secretii, pierdere apetit, schimbare de comportament - ar trebui sa incerci sa-i cresti imunitatea si sa nu mai dai fuga la doctor indata ce ti se pare ca e un pic rosu in gat. gandeste-te ca simpla vizita la cabinetul unui medic poate insemna contaminarea cu alti germeni, din sala de asteptare de exemplu.
acum e foarte posibil sa fi facut o viroza. in acest caz, tratamentul se face pentru ameliorarea simptomelor, NU cu antibiotic.
poate ca ar fi bine sa mai ceri o opinie medicala ? ai un alt medic caruia te poti adresa cu incredere ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


Multumesc de raspuns.
De antibiotic am vorbit insa nu ne-a recomandat,de obicei el da doar in cazuri de maxima urgenta,ceea ce la noi nu este,cel putin la secretiile actuale.Doar in cazul in care iese la exudat vom aplica.
Stimularea imunitatii o vom face si noi,urmeaza sa discutam zilele urmatoare,insa vom merge pe plante in general.
A 2a opinie ne-a recomandat si el din start.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Btz_ovi, am o prietena al carei baietel face frecvent rosu in gat si dupa indelungi investigatii a descoperit cauza: polipi. Mentionez ca de foarte mic a inceput sa faca rosu in gat si in ultimul timp, din pacate, se micsoreaza intervalul dintre 2 episoade. Momentan nu prea are ce sa faca, operatia nu este inca indicata. Poti face un control ORL sa elimini, eventual, si cauza asta.
Bebe e cumva mai "tipacios"? Si asta poate fi o cauza pentru rosu in gat fara febra, tuse sau muci.
Pe noi ne-a ajutat foarte mult Prospanul (sirop cu extract de iedera), pe care l-am luat pana la terminarea flaconului (tratamentul de minim 1 saptamana este recomandat chiar daca simpotomele au disparut). Este foarte bun in infectii ale tractului respirator insotite sau nu de tuse. Subliniez ca l-am luat numai la recomandarea pediatrului, nu dupa ureche. Fiica-mea n-a avut decat 3 episoade de muci (ultimul si cu putin rosu in gat) si pediatrul nostru a mers pe variante naturiste/homeopate: prospan, oscilococcinum, vitamina C, Imunobaby. Panadol/nurofen/calpol numai daca ar fi avut febra. Obligatoriu aspirat mucii dupa fluidizarea lor cu ser fiziologic/apa de mare, iar in cazul unor secretii mai nasoale si ceva picaturi local (preparate dupa reteta medicului).
Multa sanatate puiului!




Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Citat:
citat din mesajul lui btz_ovi

Mocca eu nu stiu de unde ai tras tu concluzia ca eu ma uitam zilnic in gatul copilului.
Am nevoie de pareri ale unor persoane care au trecut prin aceeasi experienta,nu de la persoane care stau si pun intrebari de genul acesta.


Tu ai spus ca te uitai din cand cand in gatul lui, desi nu avea nici un simptom. Asta nu inteleg eu, ce-ti venea sa te uiti. Tie nu ti se pare ciudat? Mie da. Si mi se mai pare ciudat sa-i dai medicamente pentru ca ochiometric s-a detectat un rosu in gat.

Ma mir ca nu-ti mai vin si alte idei crete, sa-l mai cauti si prin alte parti. Bietu copil!


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput