Rosu in gat

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

Citat:
citat din mesajul lui btz_ovi

Mocca eu nu stiu de unde ai tras tu concluzia ca eu ma uitam zilnic in gatul copilului.
Am nevoie de pareri ale unor persoane care au trecut prin aceeasi experienta,nu de la persoane care stau si pun intrebari de genul acesta.


Tu ai spus ca te uitai din cand cand in gatul lui, desi nu avea nici un simptom. Asta nu inteleg eu, ce-ti venea sa te uiti. Tie nu ti se pare ciudat? Mie da. Si mi se mai pare ciudat sa-i dai medicamente pentru ca ochiometric s-a detectat un rosu in gat.

Ma mir ca nu-ti mai vin si alte idei crete, sa-l mai cauti si prin alte parti. Bietu copil!


Vicky si Printzesone





Rog moderatorii sa inchida subiectul asta caci nu mai vreau sa aud prostii spuse de destepte de astea!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Pai btz_ovi, daca bebe nu are nici un simptom, ce ai tu cu gitul lui? Poate sa fie si verde din partea mea, daca nu are NICI UN SIMPTOM nu il mai infunda cu atitea chimicale. Ca nici Nurofenul ala nu e chiar "apa de ploaie, e hepatotoxic, de ce sa il dai unui copil FARA SIMPTOME?

Bromhexinul si Lantigenul sint doua chestii total diferite.
Bronchovaxonul si Lantigenul sint cumva asemanatoare. Dar daca imi amintesc bine, nu se dau la copii asa de mici. Daca doresti, alternativa la ele este vaccinul antipneumococic, poti sa vorbesti despre asta cu medicul tau.
Desi poate ar trebui sa consulti altul, daca te incurajeaza sa dai atitea riropuri unui copil fara simptome.




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

mcoca (in special) si pisigri, unde ati citit voi ca fata asta da medicamente dupa ureche sau se uita zilnic in gatul copilului? A spus clar ca tratamentul a fost prescris de medic, ca va cere si a doua opinie pentru a fi sigura. Daca ati fi citit cu atentie si nu v-ati fi repezit sa trageti concluzii aiurea si s-o jigniti fara motiv, v-ati fi dat seama ca biata fata se uita in gatul copilului cel mai probabil in urma unor simptome si a episoadelor repetate de rosu in gat, inainte de a merge la medic, pentru a nu se face de ras in fata acestuia ca a venit cu un copil, care nu are nimic de fapt, banuiesc eu. De ce rastalmaciti spusele lui btz_ovi?

off topic: Eu chiar nu pot sa inteleg de ce trebuie sa raspunda cineva la un topic daca nu are nimic de zis strict legat de subiect si nu se oboseste sa citeasca ce-a scris initiatorul/initiatoarea!? Nu e prima data. Chiar nu mai exista nici un pic de decenta?



Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui btz_ovi



La el se manifesta prin asa zisul "gat rosu" insa fara febra,fara probleme la mancat,somn,baut.Comportamentul este acelasi.
De obicei ma uitam in gatut eu,dupa care mergeam la medic imediat.


Uite de aici nu inteleg cum se descopera rosul in git daca copilul nu are febra, nu are probleme la somn, mincat, baut.
Si cred ca am zis ceva f util legat de Bromhexin.

Alte intrebari?




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

In primul rand as vrea sa iti multumesc Litllelight pt interventie.Inca odata imi dau seama ca esti o fata de milioane.
Si acum sa raspund si celor 2 persoane,atat de atotstiutoate.Inainte sa ma jigniti si acuzati,cred ca este treaba MEA ce fac cu copilul meu si nu a voastra.
Am scris destul de clar la inceput ca doresc sa imi raspunda mamici care au trecut prin aceeasi situatie si nu persoane care nu au altceva mai bun de facut decat sa acuze si sa dea "sfaturi"
Pisigri din partea mea gatul copilului tau poate fi si mov,pe mine nu ma intereseaza nici cat negru sub unghie ce crezi tu despre mine si nu ma justific eu in fata ta de ce ii dau copilului medicamente.Inainte de a te apuca sa scrii aici citeste mai bine postarile,cred ca ai omis destule.
Si ti-as multumi mult daca nu ai mai da nici un reply,nu am nevoie de sfaturile tale chiar deloc,asa ca nu te mai obosi sa tastezi degeaba.
Intr-adevar,s-a ajuns ca aici in loc sa se dea un sfat bun,o vorba buna,sa se acuze,sa se balacareasca.


Litllelight prefer sa-ti raspund de pe mail,nu mai vreau sfaturi bune de la mamici atotstiutoare.

INCA O DATA ROG MODERATORII SA INCHIDA SUBIECTUL!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Mi se pare riscant ca unei persoane al carei interes pentru medicamentele copilului nu ii permite sa cunoasca diferenta intre Bromhexin si Bronchovaxon sa i se permita "sa faca ce vrea cu copilul ei".

Daca nu mai vrei sfaturi atotstiutoare, corespondeaza pe e-mail, nu deschide topicuri pe forumuri publice. Jenant ca in loc sa clarifici o situatie absolut bizara, sari de popou in sus sa jignesti pe toata lumea.

Desigur esti libera sa ii dai bebelusului tau Bromhexin in loc de altceva si Nurofen "cit incape". De curiozitate, masoara-i ensimele hepatice inainte si dupa administrarea de Nurofen 3-5 zile, si poate o sa te puna pe ginduri rezultatele.






http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Mi se pare riscant ca unei persoane al carei interes pentru medicamentele copilului nu ii permite sa cunoasca diferenta intre Bromhexin si Bronchovaxon sa i se permita "sa faca ce vrea cu copilul ei".

Daca nu mai vrei sfaturi atotstiutoare, corespondeaza pe e-mail, nu deschide topicuri pe forumuri publice. Jenant ca in loc sa clarifici o situatie absolut bizara, sari de popou in sus sa jignesti pe toata lumea.

Desigur esti libera sa ii dai bebelusului tau Bromhexin in loc de altceva si Nurofen "cit incape". De curiozitate, masoara-i ensimele hepatice inainte si dupa administrarea de Nurofen 3-5 zile, si poate o sa te puna pe ginduri rezultatele.






http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)


Jenant este din partea ta sa acuzi fara sa vorbesti frumos si politicos.
Si cred ca e normal sa sar de POPOU in sus cand tu sari rapid cu "sfaturi" de astea utile.
In primul rand nu te-am rugat sa scrii aici,in al 2lea rand nu te-am rugat sa imi explici mie diferentele intre medicamente,iar daca am deschis un subiect aici,am facut-o pt a afla pareri de la persoane care au trecut prin asa ceva,nu de la persoane care nu au altceva mai bun de facut decat sa acuze si sa se dea atotstiutoare pe aici.
Asa ca fa un bine si du-te pe alte topicuri sa iti dai cu parerea
Eu nu stiu ce bizar ti se pare tie ca un copil face rosu in gat,poate oi fi eu nebuna si daltonista...mai stii????
Si apropo,nu ma intereseaza absolut deloc ce crezi tu despre mine,nu esti tu mama mea sa iti dau explicatii ce fac.
Clar.!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Littlelight copilul are numai 10 luni, deci nu vad ce episoade repetate de rosu in gat putea sa aiba la varsta asta. Apoi sunt f multi doctori care prescriu medicamente aiurea in tramwai, sa faca placere parintilor anxiosi. Mai bine ar prescrie un Xanax parintilor si problema s-ar rezolva.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

Littlelight copilul are numai 10 luni, deci nu vad ce episoade repetate de rosu in gat putea sa aiba la varsta asta. Apoi sunt f multi doctori care prescriu medicamente aiurea in tramwai, sa faca placere parintilor anxiosi. Mai bine ar prescrie un Xanax parintilor si problema s-ar rezolva.


Vicky si Printzesone





Bai nu pot sa cred.
De unde stii tu ce se intampla cu el?Si de unde afirmatia cu XANAX??Locuiesti tu cu mine sa stii cum sunt eu dpdv mintal???
Eu nu pricep:de ce atata rautate,chiar ti-e greu sa stai locului sau sa fii politicoasa????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Pareri de la persoane care au trecut prin CE? Rosu in git pe care l-ai diagnosticat fara simptome si fara sa te uiti in fiecare zi in gitul copilului?

Eu as zice multumesc daca mi-ar atrag cineva atentia ca fac confuzii grave intre medicamentele pentru copilul meu de 10 luni.

Este bizar ca un copil de 10 luni sa faca episoade repetate de rosu in git.

Ce VREI de fapt cu subiectul asta, ca ce nu vrei ne-am lamurit...




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput