38 sapt - agoniee pura

38 sapt - agoniee pura | Autor: ali_deiu

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,

Am 38 de saptamani si astept sa nasc din moment in moment. Medicul meu imi spusese ca voi naste cu 2 sapt mai devreme de termen. Termenul e 8-11 mai. La sapt 34 am avut niste contractii puternice si medicul mi-a dat gynipral. La 37 sapt am avut debut de travaliu. M-a internat si mi-a dat gynipral perfuzii sa imi opreasca travaliul. Colul s-a deschis si am o dilatatie mica (probabil 1 cm,2). Am tot sperat ca oprindu-mi tratamentul, in 2 zile voi naste. Cred ca fetita mea s-a incapatanat sa numai vina Fetita mea are deja 3500 g. Vreau sa nasc natural si imi e teama ca va creste prea mult si nu o sa mai pot. Sunt f agitata. Daca si miercuri imi spune ca nu nasc, o sa mor de nervi. Poate voi, care aveti experienta ma mai puteti linisti. Macar sa imi iau gandul...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Sincer, nu te inteleg absolut deloc. Adica ai stat in pat cu tratament, cu risc de nastere premtura si acum, in loc sa te bucuri ca ati atins impreuna limita de 38 de saptamani, te plangi? Si ce daca mai creste? Asa-i normal! Indiferent cand si cum vei naste, important este ca fetita ta sa fie sanatoasa!

Eu am nascut normal la 38 de saptamani si 3 zile, sora mea la aproape 40 de saptamani tot nastere normala. Indiferent cand se intampla, iti doresc nastere usoara, fara nervi, importanta este atitudinea optimista si vei vedea ca totul va fi perfect!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Daca ecograful "spune" 3.500, poti fi la fel de bine 3.100 (evident ca pot fi si 4 kg). Daca fetita ta se simte inca bine in burtica, nu e cazul sa disperi. Fiecare zi in plus in burtica ta, e buna pentru ea!
Am nascut bb2, la aproape 42 de saptamani. Colega mea de salon si de suferinta a nascut la 41 saptamani, desi a stat in pat pana la 28 de saptamani, cu iminenta de nastere prematura si tratament, iar intre 30-37 de saptamani a avut tot problemele pe care le descrii tu. Pur si simplu nu i s-a mai declansat travaliul. Ea a sperat sa nasca normal pana-n ultimul moment, desi fetita era in prezentatie pelviana.
Una peste alta, rabdare si nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali_deiu spune:

Imi e f grea asteptarea. Nu suport sa stau tintuita de pat. Plus ca imi iese maseaua de minte si am niste dureri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Buna,

Stiu ca e grea asteptarea, mai ales cand vine vorba de marea intalnire cu puiutzii nostrii dragi, dar incearca sa te linistesti. Ii transmiti si bebelushei tale starea ta. Ce e cel mai important pana la urma? ... sa fie un copil sanatos. Oricum in ultimele zile nu are cum sa mai ia foarte mult in greutate. Crezi ca daca are cu 200g mai mult, o sa nasti mai greu? Tot nastere e...

Eu zic sa iti incarci bateriile pentru ce o sa urmeze: nastere, recuperare, nopti nedormite (probabil). Bucura-te de putinele zile de odihna care le mai ai... plimba-te daca poti. O sa fie bine.

Iti doresc sa ai o fetitza sanatoasa si o nastere usoara.



Mamica fericita de Mara si de David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

alina,calmeaza-te...



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

La 36 de saptamani m-a internat direct in sala de travaliu ca aveam contractii si col scurt. Am stat un week-end in spital cu perfuzii si m-a externat cu conditia sa stau numai la orizontala. Dar ti-ai gasit pe cine sa tintuiesti la pat. M-am intors peste o saptamana deoarece de atata nerabdare si-a dezlipit placenta si a trebuit sa ma opereze de urgenta in miez de noapte. Avea 51 de cm si 3, 500 kg.
Cum spunea cineva, bucura-te acum inca de liniste.
Nastere usoara si bebe sanatos si linistit.

Mami Anca cu Andrei Ionut(22.09.2010)
Poze Andrei-Ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Pai dc tot ai avut probleme pana acum cred ca partea frumoasa a sarcinii tale abia incepe. Zilele astea pana nasti plimba-te iesi in oras cu sotul, fa-ti poze, fa cumparaturi.... faceti dragoste (ca si asta declanseaza nasterea)...faceti ce vreti voi. daca ai avut deja contractii si colul e scurtat si semideschis vei naste f repede asa ca nu-ti fa griji. eu am nascut fetita la 38 saptamani fix si aveam contractii de vreo saptamana dar nu erau regulate. pentru ca aceste contractii imi scurtasera totusi colul m-am internat la maternitate la 11.30 (m-am dus singura cu metroul crezand ca merg tot la control si nu sa nasc) si am nascut la 16.20. Nastere usoara si ai rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antguess spune:

hehe...eu am nascut primul copil cu 4 kg si 56 cm la 38 de saptamani...si am nascut normal , fara probleme
acum o luna am nascut o fetita cu 3kg,,,crede-ma ca durerile sunt aceleasi....si nu a fost nici o diferenta la nasteri...ma rog...a fost una mica...la a doua nastere am cerut sa nu mi se mai faca epizotomie si dr a facut asa cum am cerut eu...si m-am rupt f putin....
am o vecina care a nascut un copil de 4.3 kg..normal....si e micuta si slabuta.....deci nu vad care e problema...linisteste-te si bucura-te ca o sa iti vina minunea pe lume si incearca sa te odihnesti pentru ce va urma...ti-o zice o mama de copil de o luna..sunt zombie:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali_deiu spune:

Sot nu am sa il iau la cumparaturi (multumesc lui Dzeu ca m-a scapat de unul ca el). Eu incerc sa ma mai ridic din pat ca nu suport sa stau tintuita de pat. Am doar 22 de ani si sunt o fire f activa, dar nu imi permit sa plec singura de acasa sau pur si simplu sa plec pe jos. Dupa 5 minute nu ma mai tin picioarele si incep sa transpir intr-o secunda si sa ametesc. Atunci ma apuca toate durerile si musai sa ma pun in pat. Adevarul e ca am avut o sarcina plina de probleme de sanatate si nu ma mai gandeam cat mai am pana nasc. Acum sunt foarte nerabdatoare sa vad minunea aia mica de mi-a dansat prin burtica atata timp

Am un medic foarte bun si sper sa fie totul bine cu toate ca pe langa durerile nasterii voi avea si alte dureri fizice

Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogoshika10 spune:

Daca mai ai si alte probleme de sanatate e normal sa fii putin agitata, anxioasa.
Hai ca-ti dam toate o imbratisare mare si un sa te mai imbarbatezi! Doamne-ajuta.Iti tinem pumnii!
Cel mai important lucru e sa fiti amandoua sanatoase si apte sa va incepeti aventura. Si desigur faptul ca ai incredere in medic - e crucial.

Sa ne tii la curent!

Cristina G.
26+

http://lmtm.lilypie.com/PrElp2.png

http://www.pregnology.com/preggoticker2/777777/000000/My%20pregnancy/08/05/2011.png

Mergi la inceput