Leacuri babesti

Leacuri babesti | Autor: OanaP

Link direct la acest mesaj

As vrea sa adun cat se poate de mult din leacurile babesti de pe vremuri. Pe la tara mea s-au dus femeile care le stiau. Au ramas numai cele care la vremea adolescentei sau tineretii au prins CAP-ul si accesul la medicina moderna. In afara de vreun crampei de leac babesc cu care mare lucru nu poti face cu greu mai gasesc ceva.

Acum vad ca multe se prezinta sub forma de tratamente naturiste, dar multe sunt incomplete (de ex. iti vorbesc de tratament cu tinctura de nu's care, dar nu iti spune cum se face tinctura).

Deci daca stiti vreun leac babesc, orice detaliu va fi apreciat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Ca exemplu, ce am testat deja:

Un sfert de ceapa taiata pestisori se fierbe cu 250 g alcool rafinat pe foc foarte mic, pana cand spirtul se evapora complet, iar ceapa se ingalbeneste putin. Se adauga: 250 g zahar, 250 g miere de albine, 250 g unt, 250 g ulei de floarea-soarelui. Se fierb pana se obtine un sirop putin legat (800 g). Se strecoara, iar ceapa se arunca. Se adauga 30-40 de picaturi de tinctura de propolis (cand produsul s-a racit). Se iau trei lingurite pe zi (copiii) si trei linguri pe zi (adultii).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Si este bun pentru...? Adica eu cred ca ar trebui sa specificam si inttrebuintarea leacului. Interesant subiect, din pacate eu nu stiu niciun leac de acest fel, nu le-am acordat credit. Cel putinpana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Scuze, eram atat de preocupata, incat am uitat de intrebuintare. L-am testat la raceli cu tuse mare si urata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Eu stiu, si am mai folosit pt rani nu foarte adanci , frunzele cunoscute popular sub numele de ''limba oii''. Se foloseste pt cicatrizarea unor rani. In copilarie o foloseam cand ma taiam cu cutitul, spalam frunza si o aplicam pe rana spalata si o legam cu tifon sau ceva. Atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Multumesc, limba oii sau patlagina.

http://www.intex-diagnostika.ro/patlagina.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Nu stiu cat e de babesc ce spun eu acum. Dar, de multe ori am folosit alcool tare pt tratare sau dezinfectie. Odata am avut o mica infectie la un picior ( niste fire de par crescute sub piele si care se inflamase urat de tot). Cu un ac am spar coaja si am pus whisky, ca de-aala aveam la indemana. A tinut figura.
Anul trecut am avut o raceala urata. Lausem vreo 2 sau 3 tipuri diferite de tratament si tot nu trecuse, nici o modificare. Dupa vreo 5 zile de lupta, m-am dat batuta- Mi-am cumparat o sticla de vin rosu, de vreo 12 & alcool cred, si intr-o seara am baut-o toata.A doa zi transpiram de era nevoie sa imi schimb hainele la cateva ore (stateam sub plapuma) Dar deja puteam respira pe nas, starea se imbunatatise cat de cat,nu-mi mai lacrimau ochii, puteam sa ies la plimbare, iar urmatoarea zi era cu mult mai bine, aproape ma vindecasem. Uneroi cand ma paste o raceala fac gargara cu alcool tare sau apa cu sare.
O cunostinta cu multi ani in urma nu-si gasea leacul, doctorii nu prea ii mai dadeau sanse, si a decis sa mearga la o vrajitoare, care i-a recomandat alcool tare, vodca. Si azi traieste. Autosugestie sau nu, nu stiu, dar alcoolul are puterea de dezinfectie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

da, da, alcoolul te curata!

edit: sa fiu totusi on topic. Frunze de varza strivite in caz de furuncul (plus antibiotic ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Eu folosesc des cartof ras si stropit cu putin spirt, infasurat intr-o esarfa, legat la gat cand ma doare in gat. Functioneaza de fiecare data.
Desigur, nu cand e infectie.

--------------------

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui motanik

Eu folosesc des cartof ras si stropit cu putin spirt, infasurat intr-o esarfa, legat la gat cand ma doare in gat. Functioneaza de fiecare data.
Desigur, nu cand e infectie.

--------------------

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson




Eu stiam de acest remediu(cartoful poate fi stropit si cu otzet) in cazul amigdaleleor inflamate!Scade totodata si temperatura de la el!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Dana, da, asa e.
(Vroiam doar sa spun ca in caz de infectie, leacul asta degeaba e folosit, tb si tratament cu antibiotic.)
Pe langa asta, de la o prietena stiu si tot des folosesc lamaie feliata si lasata la macerat cateva ore cu miere deasupra, face minuni pt gat.


--------------------

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson

Mergi la inceput