Leacuri babesti

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Eu am folosit asa :

- frectie cu un amestec dintr-un sfert otet de mere, 3 sferturi apa pentru scaderea temperaturii.

- o ceapa alba sau rosie taiata in sferturi si pusa langa patutul copilului sau pe noptiera pentru desfundat nasul noaptea ( functioneaza f bine).

- albastru de metil pentru dureri in gat sau local pentru diverse bubite de pe corp ( dezinfecteaza si le usuca imediat).

- infuzie cu sare si ceai de musetel ( se fierbe intr-o oala si se tine capul la abur, sub prosop) pentru copii mari si adulti. Desfunda nasul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Zeama de usturoi pentru "cauterizarea" alunitelor mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Ptr tuse adulti si copii peste 2-3 ani: O ceapa medie (intreaga cu foile aurii si mustati) spalata si crestata in 4 in partea cu mustatile, 4 nuci sparte dar necuratate de coaja se fierb intr-un litru de apa pana scade apa cam la o cana. Dupa ce se raceste cat sa se poata bea se adauga 1-2 ingurite de miere si se bea pe parcursul unei zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiSol spune:

Pentru dururi de gat mai era si mamaliguta amestecata cu seu de oaie pusa calda la gatul bolnavului... sau doar o carpa inmuiata in seu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiSol spune:

Mi-am mai amintit de un leac...
Maicamea a scapat acum cativa ani de spondiloza, cu frunze de brusture. Avea niste dureri groaznice de ceafa , care erau si foarte dese... nu mai retin cine i-a recomandat acest tratament. Seara, inainte de culcare, culegea 1-2 frunze, pe care le inmuia 10-15 minute in spirt. Apoi frunzele le punea pe o bucata de panza subtire sau pe un tifon si le aplica pe ceafa. Apoi se lega cu un fular sau un batic pe deasupra ca sa le fixeze. La fiecare aplicare, folosea alta frunza proaspata. Acest tratament la facut timp de o saptamana in fiecare zi si de atunci spre surprinderea noastra nu a mai avut nici macar o durere de ceafa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Frecat incheieturile cu otet in caz de febra mare, ca sa scada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Din copilaria mea si a copiilor mei, din maturitatea mea, incercate pe pieile proprii.
-febra: sosete cu otet; febra mare si raceala, invelit in cearceaf imbibat in tuica;
-raceli: cartofi la gat (s-a spus), caldura pe piept (mamaliga, pliculete care se autoincalzesc), o cescuta de otet in camera pe toata durata bolii (de la regretatul dr. Ion Teleianu), amestecuri de miere cu scortisoara, frectii cu spirt si otet, bai fierbinti cu sare, gargara cu sare, inhalatii, picaturi cu apa sarata; gargara cu apa sarata se face frecvent, pentru dezinfectare, si in perioada sanatoasa;
-tuse: ceapa cat mai multa, consumata cruda, ridiche neagra, sucul de la ridiche rezultat din macerarea cu miere/zahar (o gaura in ridiche, pus zahar si miere), ceai din foi de ceapa, amestecuri de ceaiuri- patlagina, coada calului, busuioc-(se beau timp indelungat, o luna musai);
-dureri articulatii: foi de varza batute si infasurate pe picior
-hemoroizi: spalaturi locale cu ceai de ghimpi (scaieti)(-am editat aici si am explicat pe pagina 3)
-intepatura in talpa goala cu cui ruginit: pipi proaspat () pe zona in cauza;
-imunizare: usturoi (constant, pe toata perioada iernii), amestecuri de miere-lamaie-coji de oua de tara zdrobite (praf fin) macerate sau lamaie cu miere, macerate;
-paraziti interni: catei de usturoi inghititi pe burta goala

Ma mai gandesc.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Pt raceli mai consum si lamaii taiate marunt marunt si cu putin zahar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Motanik: Eu folosesc des cartof ras si stropit cu putin spirt, infasurat intr-o esarfa

Eu folosesc asta pentru dureri mari de cap, migrene. Le ia cu miina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Pentru ingrijirea tenului:
- peeling cu tarate de grau inmuiate in apa calda
- peeling cu zat de cafea
- masca de argila
- pentru cosuri: taponare cu tinctura de propolis, sau "comprese" cu felii de lamaie.

Mergi la inceput