Leacuri babesti

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Rufus ce e acela ceai de ghimpe? e gasibil la plafar? mama mea sufera de asa ceva si daca ajuta ar ptrebui sa ii spun.

Ceva incercat pe pielea mea:

zeama de grepfruit clatit bine gura sau sters gingiile pt inflamatii (gingivita).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Pt. migrene recomand cafea cu lamiie stoarsa in ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

In caz de extrema urgenta pentru durere de dinti(e.g. durere aparuta duminica) se mesteca un cuisor. Sau mai multe Cand eram mica mergea mai mult cu autosugestia sa imi elimin durerea, cuisoarele erau un fel de distragere a atentiei, dar decat sa simti durerea aia, tot mai bine decat deloc.

Bine-nteles imediat ce e posibil, mers la stomatolog chit ca mai doare sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

Citat:
citat din mesajul lui en_kvinna
[5 zile de lupta, m-am dat batuta- Mi-am cumparat o sticla de vin rosu, de vreo 12 & alcool cred, si intr-o seara am baut-o toata.

o sticla de vin?si n ai intrat in coma alcoolica?
sa inteleg ca betivii nu sunt raciti niciodata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carolyne spune:

Metoda asta am probat-o de multe ori in cazul unei infectii de piele (cos, furuncul, fir de par sub piele) si a functionat garantat:
se ia o ceapa medie spre mica, se pune direct pe ochiul cel mai mic de la aragaz la foc cat mai mic posibil, se intoarce dupa caz si pe o parte si pe alta.
Coaja exterioara se va inegri/arde complet. Cand o apasati sa fie un pic moale, cam atunci se considera coapta.
Se ia ceapa si cat puteti de repede curatati arsura exterioara pana ramane ceapa intreaga coapta. O rupeti pe jumatate si partea cu miezul se aplica pe "bubu" cat mai fierbinte posibil (tolerabil se intelege nu trebuie sa te oparesti)si se panseaza apoi cu o fasa pentru a sta mai multe ori.
Se repeta operatia cu ceapa coapta 1-2 zile. Fratele meu mereu a facut inot la scoala generala si mereu mai pescuia un "bubu" din asta de piele. Efectiv ceapa asta coapta facea minuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Citat:
citat din mesajul lui monabella

Rufus ce e acela ceai de ghimpe? e gasibil la plafar? mama mea sufera de asa ceva si daca ajuta ar ptrebui sa ii spun.

Ceva incercat pe pielea mea:

zeama de grepfruit clatit bine gura sau sters gingiile pt inflamatii (gingivita).

Imi permit sa ti raspund eu ...Scuze Rufus
Da ceaiul de ghimpe se gaseste la orice plafar....eu l am folosit cu succes impotriva infectiilor la rinichi si topeste si pietrele printre altele.
Sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Sper sa nu ma insel - parca la ghimpele din ceai i se spune Xanthii spinosi herba / Xanthium spinosum

iar aici sunt cateva "instructiuni de folosire"

http://www.medicultau.com/sanatatea-familiei/enciclopedie-a-sanatatii/cele-mai-bune-plante-de-leac/ghimpe-o-planta-pentru-tulburarile-de-prostata.php

Multa sanatate!

P.S. Pentru o fata frumoasa, neteda si curata se poate folosi si drojdia de bere - are complexul de vit B (naturala) - atat extern cat si intern.

P.P.S. 2 carti pe care vi le recomand sunt "Sanatate din Farmacia Domnului" de Maria Treben si "Tratamentul bolilor prin legume, fructe si cereale" de Jean Valnet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Revin cu precizari, ca sa nu dezinformez.
Pentru hemoroizi: nu este ceaiul de ghimpe cel prezentat de lorelai, cel bun pentru prostata (care se gaseste la plafar si, care, alaturi de ceaiul de pufulete e bun la prostata).
Pentru ca difera denumirile, planta de care vorbesc eu produce banalii scaieti, aia de forma ovala, cu tepi multi, care se iau de tine pe camp, de sireturile adidasilor, de coada oilor sau de blana cainilor. Este imposibil sa nu-i stiti, insa nu se gasesc la plafar. Un ghem de scaieti uscati se fierb intr-un litru de apa pana scade la jumatate; cu ceaiul asta se fac spalaturi locale, cel putin trei/zi, cu insistenta, se sta cu fundul in el, se insista cu degetul cat mai adanc.
NU se bea, este toxic.
Trebuia sa-l patentez...nu exista medicament sa fie asa eficient in domeniul asta. La toamna, cu sacul la cules! Dar cu manusi...

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Pentru inia o pauzarea si eliminarea bataturilor se ia o ceapa se taie īn doua, se pune īntr-un pahar cu otet la macerat, timp de 24 ore. Se bandajeaza pe batatura cāte o felie de doua ori pe zi, dimineata si seara timp de o ora.

Dar de, mai da cineva cu sapa in ziua de azi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Si pentru ca tot se vorbeste de alunite pe forum, pentru inlaturarea sau micsorarea lor se ia o frunza sau tulpina proaspata de aloe , se unge locul de 2 - 3 ori/zi. Din ce am inteles acelasi tratament (dar aplicat prin bandijonare ar fi bun si pentru varice).

Mergi la inceput