Parinteala nepavloviana(3)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Asteptarea ta e cumva croita ca ceilalti - inclusiv copilul - se vor descurca singuri si daca chiar au nevoie de tine ti-o vor cere explicit.


Aici cred ca m-ai nimerit din plin, desi singura nu cred ca as fi ajuns never ever la concluzia asta. Desi sa stii ca am observat ca de cind copilul meu este capabil cit de cit sa se exprime, ma cam apuca dracii atunci cind plinge in loc sa zica ce are, chestie care nu se intimpla atunci cind era mai mica.

Citat:
citat din mesajul lui rrox3
In general vorbind, nu e vorba neaparat de anxietate in legatura cu copilul. Poate fi mai complicat de atat.

Da, si aici mi se cam potriveste pentru ca momentan sunt intr-un moment complicat legat de viata profesiunala; intentionez sa dau naibii tot ce am facut pina acum si sa ma ocup in sfirsit cu ceva ce-mi place. Suna foarte "free", da mi-e a naibii de greu... Probabil tot balastul educatiei...cum putem face sa ne detasam de asta ???


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Sincer, nu stiu cum as putea sa il fac sa stea pe scaun. Nici macar 1 minut. Cred ca ar accepta sa stea numai in fata PC-ului cu vreun joc in fata. Altfel ar trebui sa ii dau pedeapsa pentru faptul ca nu sta pe scaun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Agnes atunci cand nu vedem lucrurile evidente, de obicei, o facem pentru a ne proteja.
Si iritarea despre care vorbesti (cand plange in loc sa articuleze matur problema) pare sa fie tot o aparare.
Detasarea de "balast" se face prin constientizare in primul rand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

OanaP in primul rand ai nevoie sa afli de ce baietelul tau se exprima violent. Nu vei afla asta pedepsindu-l.

Asta nu inseamna ca e OK sa va loveasca. Nu ii mai permite sa o faca. Te poti feri, ii poti prinde mana cu care loveste si sa-i repeti ca nu e in regula sa loveasca.
In nici un caz nu il mai lovi si tu inapoi, asa nu va invata nimic. Pastreaza-ti un ton cald si o atitudine calma. Copilul tau are nevoie sa te vada ca faci fata furiei lui, o poti suporta fara sa-i intorci spatele.

Cat timp petreci cu el, exclusiv, zilnic? Cum arata programul lui? In compania cui petrece ziua? Are frati? Merge la gradinita? De cand dureaza comportamentul asta?

Baietelul tau nu va loveste fiindca e rau sau rasfatat. Are o problema pe care nu stie sa o exprime altfel. Violenta lui e un mod de a comunica ca ceva nu e cum ar avea el nevoie sa fie. Ramane sa afli ce anume.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:


De ce baietelul tau se exprima violent.
Comportamentul apare cand vrea sa facem ceva impreuna si nu obtine acel ceva. De ex. sa stea mai mult timp decat normal la PC (are limita de 2 ore/zi). Cateodata accepta, cateodata nu accepta. Ultima oara cand s-a intamplat tocmai venisem acasa si voia sa vin sa ne jucam, dar i-am explicat ca mai intai mananc si dupa aia ne jucam.

Te poti feri, ii poti prinde mana cu care loveste si sa-i repeti ca nu e in regula sa loveasca.
Asa m-a sfatuit si sotul (inclusiv pentru paruiala care mi-o trage). Ideea e ca eu sunt atat de preocupata sa il mangai sau sa il dragalesc ori de cate ori e aproape de mine, incat nici nu ii pot prevedea comportamentul. I-am tot spui ca nu e frumos, ca ma doare, ma-m plans, ma-m vaicarit, nu mai vorbit cu el (bine, las' ca vorbeste tata cu mine). Am incercat si cu un joc pe PC (cu Fulger - el il conduce pe Fulger si intra in alte masini, masinile comenteaza in diverse feluri, dar eu tot ii atrag atentia la cele care tot spun in engleze au ma doare, ce masina rea - se pare ca totusi nu merge nici asa).

In nici un caz nu il mai lovi si tu inapoi, asa nu va invata nimic. Pastreaza-ti un ton cald si o atitudine calma.
Voi reveni la comportament, practic i-am intors-o din lipsa de idei sperand ca va merge ceva.

Cat timp petreci cu el, exclusiv, zilnic?
Maxim o ora dimineata, iar apoi seara 2-3 ore ne tot jucam.

Cum arata programul lui? In compania cui petrece ziua?
Mama sta cu el si nu e prea sportiva de felul ei. Nu prea iese afara, dar cand putem il scoatem noi de cu seara. De vreo 2 saptamani a inceput sa doarma la pranz (lucru care se nu s-a mai intamplat de la 1 an) si este destul de energic. Dar in rest e activ, bate mingea prin casa, se lupta, construieste, gateste. Abia asteptam sa se incalzeasca. E probabil ca s-o fi plictisit de atata stat in spatii inchise.

Are frati?
Nu.

Merge la gradinita?
Nu inca, imi caut un job si deocamdata nu stiu in ce directie voi merge ca sa fie in drum.

De cand dureaza comportamentul asta?
De vreo 4 luni, a aparut pe timp de iarna cand a descoperit PC-ul.

Baietelul tau nu va loveste fiindca e rau sau rasfatat. Are o problema pe care nu stie sa o exprime altfel.
Stiu, chiar si atunci cand spuna "pentru ca asa vreau", o spune pentru ca asa ii vine sa dea, sa loveasca, deci e sincer.

Tot scriind acum, ma gandesc ca lui il place Tom si Jerry si i-am luat un CD cu desene acum vreo luna. Iar astia 2 se cam tot alearga si se bat. S-ar putea sa fie de acolo. I-am tot spus ca una este desenul animat si alta e viata reala. Ma gandesc ca o fi vreun proces de invatare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Agnes atunci cand nu vedem lucrurile evidente, de obicei, o facem pentru a ne proteja.
Si iritarea despre care vorbesti (cand plange in loc sa articuleze matur problema) pare sa fie tot o aparare.
Detasarea de "balast" se face prin constientizare in primul rand.

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)


Hm, adica in sensul nu vreau sa vad pentru ca s-ar putea sa ma doara ???

Am cunoscut o tipa care pur si simplu nu putea sa-si auda copilul plingind; o apuca furia (stiu pentru ca mi-a povestit ea)...ulterior am aflat de la altcineva ca tipa a avut o copilarie grea, cu un tata violent si o mama care s-a sinucis cind ea avea in jur de 12 ani.

Eu n-am avut niciodata probleme cind a mea plingea bebelus fiind. De fapt a fost un bebelus usor de linistit, mai ales dupa prima luna cind mi-am insusit pe deplin rolul de mama. Nici acum nu e un copil dificil, doar ca apar frustrari / nemultumiri specifice virstei. Poate ca un pic s-au accentuat odata cu adaptarea la gradi.

Pls un indiciu, cam ce fel de protectie se poate ascunde in reactia mea ? ( Adevarul e ca sunt si f. obosita si cu greutatea stau prost, am cam 3 kg mai putin fata de inainte de sarcina si o gramada de nopti dormite cu multe intreruperi in ultimul timp)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Oana ce anume face la calculator? Sunt prea multe 2 ore, la varsta lui. Il oboseste, ii creste nervozitatea. Redu la maxim o ora. "Strica" calculatorul la nevoie, pana mai uita de el. Dupa aceea il poti reintroduce, spunandu-i ca l-ati reparat si ca se poate juca la el doar o ora pe zi, fiindca altfel se va strica din nou.

Bunica se joaca cu el sau doar sta cu el? Pare sa se plictiseasca si e firesc sa se enerveze. Are nevoie sa faca lucruri activ si sa interactioneze. Are nevoie de stimuli sanatosi si de activitate peste zi.

E posibil sa-l inspire in sensul asta Tom si Jerry. Dar tensiunea pe care o acumuleaza nu e din cauza desenelor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Agnes iti dau un PM imediat ce am putin timp disponibil. E mai potrivit asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Se si joaca, citesc, fac gradinarie pe balcon, nu e monotona ziua. Ma gandesc totusi ca s-ar putea sa aiba nevoie de mai multa activitate, intrucat e un copil energic. E si cam uite din fire si are cu cine semana.

Cand ne intalnim cu prietenii, baietii sa iau la tranta, lucru pe care simte nevoia sa il faca si cand vine acasa sotul.

Acum daca stau si ma gandesc cred ca vine de la povestile lui Petre Ispirescu (ii tot citesc cand face baie ca doar atunci il prind sa stea locului mai mult timp si apa calda il si inmoaie si il pregateste pentru somn) ca tot spune in sabii sa ne luptam sau la tranta sa ne luam (degeaba ii mai zic eu in sosete sa ne mirosim...).

Cred ca o sa ii iau o carte de povesti nemuritoare, una mai pasnica, cu pilde sa vad care e impactul, daca se schimba ceva si o sa il iau mai des pe afara, chit ca nu vrea.



>>>Continuare

Mergi la inceput