Parinteala nepavloviana(3)

Parinteala nepavloviana(3) | Autor: viviana

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedent



Rrox, mersi mult.
Vezi eu nu gandisem lucrurile in felul asta.
Am stiut doar ca a cochetat putin mai mult cu fiecare stadiu prin care a trecut.
Si intr-adevar, acum nu gandeste decat logic si abstract refuzand jocuri ale imaginatiei asupra unui subiect care are o explicatie stiintifica.

Eh, m-am mai linistit.

Din nefericire, cu toata stradania depusa nu am reusit sa o fac sa citeasca. Daca pana anul trecut mai citea o carte la 2 luni, de atunci nimic.

Am sa-mi cumpar Piaget.


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Fi-mea isi invata la biologie si am un respiro cu o bere rece.

Ma gandeam ca pentru un copilas la fel de importante ca mangaierile si stransul in brate sunt si
cuvintele de incurajare,
timpul pe care il acorzi zilnic,
micile daruri pe care le primeste
lucrurile zilnice pe care le faci pentru el - gen, mancat, spalat etc.

Astea la un loc sunt, pentru copil, semne de iubire si stabilitate emotionala.

Imbratisatul, mangaiatul, stransul in brate, tinutul de manutza, sunt modalitati de aratare a iubirii catre copil.
Dar o data ce copilul incepe sa vorbeasca, sa mearga are nevoie si de alte modalitati de a-i arata dragostea.

Cand copilul pentru prima oara merge, face si spune ceva nu il incurajam noi, oare, cu un Bravo?
Cand venim acasa de la serviciu rupti de oboseala petrecem cu el cat mai mult timp posibil si ii citim multumirea in privire.
Ne place sa-i cumparam copilului cate o jucarioara, poate numai sa-i vedem fetisoara radiind de fericire.

Ei, bine daca astea sunt absente?

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui buli


eu si la scoala imi amintesc ca faceam 3 exemple la fel, din care descopeream o regula si apoi cautam sa observam daca regula e universal valabila sau aplicabila in anumite conditii. banui ca rolul asta il au exemplele pe care le tot dam pe aici.


Te-ai intors, domle, din strainataturi? (sper sa nu fi confundat , tin minte ca ziceai la un mom. dat ca pleci pe undeva).


DEci , nu-i asa cu parinteala.
Cu cat o regula e mai misto, cu atat vei observa ca e aplicata de mai putina lume.
Cu cat e aplicata de mai putina lume, cu atat ai certitudinea ca e mai misto :)))).
(iar asta nu se aplica numai in dreptul parintelii, desigur :)).



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

uitam...
Multumesc pentru dedicatie, Desiree. A fost reconfortant sa citesc .



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

denizel, ooo, da

pai, mai, asa-i si cum zici tu, si cum zic eu, ca doar nu suntem la scoala si n-are nimeni catalog, asa ca se pot face reguli misto (pt. parinti), doar pt a fi ignorate
ca doar descoperirea nu duce implicit la aplicare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana
...
Si intr-adevar, acum nu gandeste decat logic si abstract refuzand jocuri ale imaginatiei asupra unui subiect care are o explicatie stiintifica.
...


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi


Asta e rau? (Intrebarea e sincera.) Nici eu la 34 de ani nu accept jocuri ale imaginatiei asupra unui subiect care are o explicatie stiintifica. Daca are o explicatie stiintifica si logica, atunci ce rost au scenariile imaginare? Eu cred ca are inclinatii spre stiinta si poate ar trebui sa o indrumi spre o meserie adecvata (doctor, cercetator, etc.). Zic si eu, poate gresesc.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

uitam...
Multumesc pentru dedicatie, Desiree. A fost reconfortant sa citesc .



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~








Multumesc.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui viviana


Copilul simte dragostea mamei. Si nu este neaparat nevoie de cuvinte, pupice si imbratisari. Le dam pentru a-l ajuta si pe el sa se manifeste si prin gesturi. Le dam pentru a-i arata ca il iubim si il ocrotim. Le dam pentru ca asa ne manifestam noi dragostea.



vaaai, nici vorba de asa ceva!!!!!
Protestez vehement!!!!
Viviana, poate nu ai auzit de studiile pe bebelusii care au murit in lipsa cuvintelor si atingerilor dragastoase.
Nu mai vorbim de adultii marcati pe viata de lipsa declaratiilor de dragoste, a imbratisarilor si a pupicilor din partea parintilor, copiii crescuti de parinti care au aplicat principiul "copilul trebuie pupat doar in somn".


Sunt de acord ca imbratisarile "furioase" se simt, dar sunt mai de dorit decat lipsa imbratisarilor in situatiile in care copilul e speriat si derutat si vrea sa se simta in siguranta, in bratele parintelui.












~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~








Aici in spitale exista voluntari; la sectia de nou-nascuti, treaba voluntarilor e sa-i tina in brate. La copiii mai mari le aduc jucarii (cu imprumut), filme, jocuri video, etc., mai stateau cu Victoria asta-vara cat mai ieseam si eu la o cafea, cate 10-15 minute.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Desiree2002
Nu este rau. Nici vorba.

E doar ceva nou pentru mine.
Ceva cu care inca nu m-am obisnuit pentru ca s-a petrecut prea brusc.

In legatura cu:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Copilul simte dragostea mamei. Si nu este neaparat nevoie de cuvinte, pupice si imbratisari. Le dam pentru a-l ajuta si pe el sa se manifeste si prin gesturi. Le dam pentru a-i arata ca il iubim si il ocrotim. Le dam pentru ca asa ne manifestam noi dragostea.

A fost scris intr-un anumit context. Am explicat la un moment dat ce am vrut sa spun.
Si era vorba de copii mai mari si nu de bebelusi. Copiii ceva mai marisori au nevoie si de alte manifestari ale iubirii parintelui.

Citat:
"Se stie demult ca "mangaierile fizice" sunt o modalitate foarte eficienta de a le comunica copiilor afectiunea. Cercetatorii au aratat ca sugarii care sunt luati in brate se dezvolta adesea mai bine din punct de vedere afectiv decat ceilalti. In mod firesc, multi parinti sau ceilalti adulti iau copilul, il tin in brate, il leagana, il saruta, il strang in brate si ii vorbesc pe limba lui.
cu mult inainte de a intelege sensul cuvantului iubire, acest copil se simte iubit."

Si asa este firesc sa fie si sa se petreaca lucrurile. Si de fapt asa se si petrec. Si cred ca toate mamele procedeaza asa.

Dar exista parinti care dupa ce copilul se face mai marisor isi exprima dragostea numai asa. Si dupa 10 pupice, 3 imbratisari, si 2 de "te iubesc" isi lasa copilul de izbeliste sa se joacea singur, eventual la el in camera. Ca sunt obosite, ca vorbesc la telefon, ca se uita la film - nu conteaza.
Altele ridica tonul la el, il mustruluiesc, il cearta, il pedepsesc, apoi le pare rau. Si urmeaza iar seria de 10 pupice, 3 imbratisari, si 2 te iubesc.
Si gata, i-au aratat copilului cat demult il ibesc.

Dar timpul petrecut cu el? Incurajarile? Rabdarea de a-l asculta? Joaca cu el? Si multe altele care-i arata copilului dragoastea si-i stimuleaza pozitiv sentimentele si emotiile.

Toate astea trebuie facute constant.

Cand copilul creste, vine la parinte ii da 2 pupice pe obraz ii arunca din mers un te iubesc si-o zbugheste pe usa. asa a vazut el ca se face.
Si apoi parintele se mira ca il simte atat de indepartat. Ca nu vine sa-i ceara ajutorul cand are nevoie. Se mira ca simte lipsa de afectivitate si de incredere din partea propriului copil.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

viviana, mie imi place tare mult ce spui ( nu numai aici ) dar te intreb ceva: crezi ca un copil nu poate sa isi iubeasca parintele daca acesta nu face ceea ce ne spui tu?
pentru ca eu sunt foarte departe de astea, si totusi cred (sper, deja imi e frica sa ma gandesc ) ca, copiii mei ma iubesc.
asa cum sunt eu si cu felul meu de ai iubi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

pai copiii iubesc. copiii isi iubesc parintii. ii iubesc chiar si pe cei abuzivi.
nu cred ca felul in care ne purtam cu copilul are finalitatea de a-i determina pe copii sa ne iubeasca.

Mergi la inceput