E posibil sa fie varicela?

E posibil sa fie varicela? | Autor: Roxxy80

Link direct la acest mesaj

Buna ziua!

Am si eu nevoie de sfaturile voastre. La baietelul meu la gradi este epidemie de varicela de mai bine de o luna. La el in grupa sunt deja 3 cazuri. Azi de dimineata cand l-am schimbat de haine la gradinita am observat pe corpul lui 3 bubite: una pe piept, una pe mijloc si una pe gat. Arata ca niste cosuri pline cu lichid. Mentionez ca el nu are temperatura, nu se simte rau, mananca bine, e vesel si nu-l mananca respectivele bubite. Tot azi de dimineata incepuse sa-i curga putin nasul (f f putin). E posibil sa fie varicela?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Da...este posibil sa fie varicela. O forma usoara.
Oricum eruptia are loc cam 4 zile consecutiv...deci ii mai pot aparea.

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

salut!
confirm si eu... e foarte posibil sa fie varicela. si la baiatul meu a aparut intai o bubita cu lichid, si desi ma asteptam, nu eram convinsa. pana a doua zi s-au inmultit si au tot inceput sa apara ( a avut foarte multe). de asemeni a inceput sa-i curga nasul si avea ochii lacrimosi; el avea si putina febra, care a crescut pana la 39 in perioada eruptiei, dar scadea foarte usor la antitermice si nici nu-l deranja foarte tare.
sanatate multa si daca o fi varicela, sa treceti usor de ea!

Cristina, cea mai mandra mama de Denisuc (30.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Va multumesc pentru raspunsuri.
Ma gandesc ca pana diseara ar trebui sa-i mai apara bubite daca e varicela.
Sper sa fie o forma usoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

sigur e varicela, asa am avut si eu, desi nu stiu pe nimeni sa aiba

acum 2 saptamani aveam 3 bubite, a doua zi eram plina de ele, dar in afara de eruptie nu am avut absolut nimic. nici febra, nici rau, doar un pic de somnolenta

mama de Carol (29.12.2008) si 19+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Sa stii ca nu-i obligatoriu sa ii mai apara si altele.
Cunosc copii care au facut varicela, si au avut o forma extrem de usoara...cu 2-3-5 bubite...ca aproape a trecut neobservata.
Doamne-Ajuta sa fie asa si la voi!

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Doamne ajuta.
Am fost chemata sa-l iau de la gradi, se pare ca e varicela. Are putina temperatura. L-a luat deja sotul de o ora. Se pare ca piticul e f f vesel, se joaca, sare, tipa, ceea ce e de bine .



Citat:
citat din mesajul lui bb ralukutza

Sa stii ca nu-i obligatoriu sa ii mai apara si altele.
Cunosc copii care au facut varicela, si au avut o forma extrem de usoara...cu 2-3-5 bubite...ca aproape a trecut neobservata.
Doamne-Ajuta sa fie asa si la voi!

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Da, e varicela.

La S. a debutat exact asa ... o bubita (pe fata) dimineata, iar pana seara au mai aparut vreo 10 pe tot corpul. Fara febra, vioaie, vesela.

Si in urmatoarele zile i-au aparut mult mai multe bubite, la noi nu a fost o forma lejera, era plina de bube.

Insanatosire grabnica.



Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Sanatate multa si pregateste-te sa faca si fata. E bine ca e vesel si se simte ok. Trecere repere!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Multumesc mult, fetelor. Sper sa fie o forma usoara. Ma astept sa-i apara si Mariei zilele astea. ea nu rateaza nimic de la fratele ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Am o intrebare, copiii vostrii care au facut varicela, au fost vaccinati ROR? Vad ca multi fac forme usoare de varicela, de aceea m-am gandit ca poate au fost vaccinati.
Roxana, baietelul tau a facut ROR-UL?
Multumesc.

Mergi la inceput