NU se zice "am decat un mar"!! Nici "doctora"!! -4

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Paff
Eu stiam ca protestant este adept al protestantismului,reformat.
Totusi,am gasit in dex si ca PROTESTÁNT adj., s. v. contestatar, protestatar.
Deci este corect sau nu?

Etimologia e clara. Cei care au protestat (niste protestanti sau protestatari) impotriva nomenklaturii papale si doctrinare au ramas cu numele de protestanti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paff spune:

Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Reporter RealitateaTV. Dupa vreo zece deci-uri rostite in mai putin de un minut, incheie magistral:
Deci, autostrada A1 este complect inchisa!

Ca tot veni vorba de reporteri. Constat ca mai toate reportajele de la TVR1 din zonele cu viscol si inzapeziri sunt semnate de ... Gabriel Degeratu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul


Ca tot veni vorba de reporteri. Constat ca mai toate reportajele de la TVR1 din zonele cu viscol si inzapeziri sunt semnate de ... Gabriel Degeratu.


Asa cum pe vremea inundatiilor, toate posturile tv cereau o parere avizata doar lui Dumitru Balta (cercetator INMH). Stiu eu sigur!

Si una de sezon (iarna de iarna de iarna...): "dezapezirea" in locul deszapezirii, fir-ar ea sa fie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Prof'ul de romana din liceu ne spunea sa fim atenti sa "citim" tot ce e inprejurul nostru ca nu e deloc intimplator. Balta si Degeratu sunt nume predestinate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik


Prof'ul de romana din liceu ne spunea sa fim atenti sa "citim" tot ce e imprejurul nostru ca nu e deloc intimplator. Balta si Degeratu sunt nume predestinate.

Mik.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui jenn

La tv,reclama la Always-"spune adio vatei"Mie imi suna gresit, cum e corect?


in zilele de azi, mai spun astia adio vatei? cine mai foloseste asa ceva?
asa ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Taman ce dezbaturam reclama asta idioata de la always: va dati seama ce bune erau olueizurile pana acum daca anumite persoane recurgeau la vata peste. Pe langa idiotenia reclamei mai suna si aiurea indemnul:"spune adio vatei", chiar daca gramatical e corect...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Ca o concluzie: daca esti prim ministru demisionar, profesor universitar poti scrie linistit "Doamna Presedinta".

Pe vremea mea la admiterea la drept se dadea gramatica limbii romane, Boc o fi fost admis cu derogare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

cu durere in suflet aduc la cunostinta publicului ca presedinta (cu diacriticele necesare) e o forma absolut corecta.



edit: fac precizarea absolut necesara ca atunci cand se dadea romana la admitere la facultate de drept, forma "presedinta" nu era corecta.



>>>Continuare

Mergi la inceput