NU se zice "am decat un mar"!! Nici "doctora"!! -4

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

daca "vatei" iti suna incorect - nu e. adica, daca lasam la o parte absurditatea / anacronismul mesajului, mie nu mi se pare gresit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Vatei e cat se poate de corect.
Poate suna aiurea daca te gandestei la "fata- fetei"
Dar daca te gandesti la "rata-ratei" suna chiar dragut.

Ar suna aiurea: "vetei" sau "vatzii" - asta am auzit-o pe undeva...

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Un titlu, cred eu, prost tradus care starneste zambete, desi nu ar trebui.
Din adevarul online

Membru in echipajul navei Costa Concordia: „Noi ne-am facut datoria. Cei care au murit au sarit in apa“



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

mai viviana, acolo nu a fost naufragiu ci sedinta de spiritism,ca la cum au tradus astia, se pare ca, abia dupa ce au dat ortul popii,s-au ridicat din morti si s-au aruncat in apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

La demonsratiile de ieri au iesit si studentii, cu un mesaj..
"Basescu, ia-o pe Udrea si pleca-ti ..." (unde, nu am mai reusit sa deslusesc ). Studenti la Facultati din categoria A?
Astea cu cratima gratuita inainte de ti ma zgaraie pe retina: da-ti (cand nu e cazul), pleca-ti, sunte-ti, ve-ti.



Sa-l ajutam pe Vlad!!
Suc de NONI - Pt. Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

blumbeeble,din categoria mai sus mentionata amintesc a-ti facut...,i-ti raspund......(am primit sms asa).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

blumbeeble,din categoria mai sus mentionata amintesc a-ti facut...,i-ti raspund......(am primit sms asa).


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea


Precum si v-a pentru viitor. Ex: V-a veni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Eu sunt mirata de multimea de oameni cu facultate, ba si doctoranzi care nu stiu sa scrie corect. Nici eu nu am fluenta pt ca nu am formatia necesara,nici nu am vocatie oratorica, dar incerc macar sa scriu corect gramatical.
M-a socat aici pe forum o doamna, doctoranda declarata, care face greseli flagrante, de clasa a 3 a. Lucrarea cum o fi scrisa, tot asa? Nu-i megajenant? (apropo de calitatea doctoratelor la noi) Oare bacalaureatul cum l-or fi trecut (ea si restul), ca nu mai pricep.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paff spune:

Am si eu o nelamurire.
La tv,ba chiar si pe forum aici am vazut utilizandu-se termenul de protestant(referitor la evenimentele care au loc zilele asta).
Eu stiam ca protestant este adept al protestantismului,reformat.
Totusi,am gasit in dex si ca PROTESTÁNT adj., s. v. contestatar, protestatar.
Deci este corect sau nu?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

ai ca termen de alternativa protestatar.
asa e, protestant este un termen generic pentru adeptii Reformei lui Martin Luther(cineva a pus si King langa,dar nu a fost chip sa o conving ca e o alipire incompatibila).
Protestantii sunt impartiti, la randul lor in lutherani, reformati si anglicani.
au fost numiti asa de la protestul initial la lui Luther, cel care a lipit cele 95 teze anti papale pe zidul catedralei din Wittenberg.

corecte sunt ambele formule.

Mergi la inceput