am nevoie de sfaturi

am nevoie de sfaturi | Autor: Bianca-Elena

Link direct la acest mesaj

buna ziua,am o fetita de 4 luni care refuza sa stea in carut,cand o pun in el plange de se ineaca,am incercat si cu jucari muzicale,am lasat-o si sa planga dar nimic,urla de innebuneste.Eu acum ce sa fac,sa stau toata vara in casa,deja sunt deprimata cand vad vremea asta frumoasa si eu stau ca la puscarie.Sper sa ma ajutati cu cateva sfaturi cum as putea-o obisnui cu el.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

nu stai in casa! iti cumperi frumos un wrap, mei-tai, ergo carrier si mergeti la plimbare. eu si acum il car pe fi-miu in mei tai cateva ore/zi desi are aproape 14 kg.

Finn Constantine 15.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca-Elena spune:

de port bebe nici nu vrea sa auda,urla si mai tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bianca-Elena

de port bebe nici nu vrea sa auda,urla si mai tare.

dar in brate?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca-Elena spune:

asda da,dar are 7 kg si nu pot tine atat,sunt si operata de cezariana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

ce model de carucior ai ? nu cumva din acela in care bb sta culcat pe spate, aproape la orizontala ? in acest caz s-ar putea sa planga din cauza pozitiei, poate ca fetita ta ar vrea sa stea usor ridicata, sa poata vedea peisajul sau fata mamei. daca se poate regla pozitia spatarului de la carucior, incearca s-o pui asa, cu spatele sprijinit. daca nu, schimba modelul de carucior. sau e posibil sa se simta inghesuita, poate nu are suficient loc sa se miste, mai ales daca o imbraci gros si mai pui si ceva sub ea (paturica, etc.)

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Ce am enumerat eu in mesajul meu de mai sus nu are legatura cu clasicul port bebe. Daca ai din acela in care copilului ii atarna picioarele si se sprijina pe coloana nu este bun.

copilul nu se pune in alta pozitie decat culcat in carucior la 4 luni. Se poate pune la 45 grade dupa 5-6 luni. Daca nu ii place in caruciorul pe care il aveti acum nu cred ca-i va placea nici in altul.



Finn Constantine 15.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Nu cunosc metode de a acomoda un copil cu caruciorul daca pur si simplu nu-l suporta. Si am trei copii. Fetita cea mare era genul urlator in carucior. Pur si simplu urla orice as fi facut. Eu am purtat-o in brate si-n marsupiu de orice fel. Urla chiar daca o pui in marsupiu cand e calma si linistita? A mea purtata in brate a fost cea mai fericita. Si o operatie de cezariana, iti permite sa cari in brate la 4 luni un copil de 7 kg + haine stiu din experienta. Dupa un an, un an si ceva, cand a perceput caruciorul drept un simplu mijloc de transport de acasa pana in parc unde e interesant l-a mai acceptat. Pana atunci, rabdare. Stiu, nici eu n-am crezut ca se poate asa ceva, o luam razna cand vedeam alti copii in carucioare linistitzi, iar eu fugeam cu copilul intr-o mana si caruciorul in cealalta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca-Elena spune:

a mea urla de cand incep s-o imbrac,parca stie ce urmeaza.Nu o pot cara in sensul ca trebuie sa merg incontinu,daca ma opresc sau stau jos incepe concertul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Poate o imbraci prea gros si de-aia nu-i place. Cum o imbraci acum?


Finn Constantine 15.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca-Elena spune:

nu o imbrac gros,un body complet si un fas,o caciulita si pantofiori.

Mergi la inceput