Topic - divort, casatorie, partaj (2)

Topic - divort, casatorie, partaj (2) | Autor: Mediajust

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedent



Citat:
citat din mesajul lui axxxa

Cum se desfasoara concret prima infatisare? Ce anume trebuie sa pregatesc? Am inteles ca trebuie sa cer administrarea probelor, dar care probe? ca eu nu am asa ceva...
Mediajust daca ma poti ajuta cu un raspuns...multumesc.

Daca esti dispusa sa renunti la admiratia multor barbati pentru criticile unuia singur, inseamna ca esti gata sa te mariti. (Katherine Hepburn)


Pai, si cum vrei sa divortezi? Ce ai invocat in cerere? De ce ai cerut desfacerea casatoriei?
Functie de motivele din cerere, se administreaza si probele: daca te-a batut - certificat medico-legal; daca va certati, bea, te jignea - martori sau vreun proces-verbal de la politia chemata.
Oricum, la primul termen trebuie sa propui martorii, daca nu i-ai propus in cerere - sub sanctiunea decaderii din proba.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns axxxa spune:

Am invocat faptul ca nu ne mai intelegeam de cativa ani si ca in ultimul timp are si o relatie extraconjugala. Dar n-am martori pt certuri, pt ca asta faceam acasa, nu in public. Iar pt adulter nici atat, ca nu l-am prins in flagrant cu martori de fata.
Si inca o intrebare: se poate cere partaj numai pe banii din conturi, fara casa? Sau cand cer partajul trebuie sa fie pe toate bunurile mobile si imobile?
Sunt inca in cautare de avocat, de aceea am atat de multe nelamuriri...
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui axxxa

Am invocat faptul ca nu ne mai intelegeam de cativa ani si ca in ultimul timp are si o relatie extraconjugala. Dar n-am martori pt certuri, pt ca asta faceam acasa, nu in public. Iar pt adulter nici atat, ca nu l-am prins in flagrant cu martori de fata.
Si inca o intrebare: se poate cere partaj numai pe banii din conturi, fara casa? Sau cand cer partajul trebuie sa fie pe toate bunurile mobile si imobile?
Sunt inca in cautare de avocat, de aceea am atat de multe nelamuriri...
Multumesc.

Daca esti dispusa sa renunti la admiratia multor barbati pentru criticile unuia singur, inseamna ca esti gata sa te mariti. (Katherine Hepburn)


Chiar iti trebuie martori, altfel - nu stiu cum poti sustine.
Da, poti cere partajarea partiala - dar daca sotul tau cere partajul tuturor bunurilor, atunci instanta asa va dispune, pentru toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdutza24 spune:

Buna seara, am si eu o intrebare pentru voi dar inainte sa va spun pe scurt problema
Am divortat in septembrie 2009, am ramas cu copilul,tatal a fost obligat sa plateasca pensie in valoare de 150 ron/luna,fara sa se aduca dovada veniturilor lui ptr ca nu are carte de munca. Banii trebuia sa i plateasca incepand cu mai 2009. Mentionez ca el a trimis 500 ron in decembrie 2009. Eu in iunie am facut plangere la politie ptr ca nu a platit pensie alimentara si nici taxe de judecata cum era precizat in hotararea de divort. raspunsul de la parchet a fost ca nu se poate incepe urmarire penala ptr ca nu este angajat. Mentionez ca el nu s a mai interesat de copil din martie 2009.
Intrebarea: ce pot face ca sa primesc pensia copilului?
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Solutia Parchetului este corecta - nu intra sub 305 CP, neplata cu rea-credinta timp de doua luni.

Nu prea ai ce face - te-ai putea indrepta in instanta spre bunici, daca ei ar avea de unde plati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axxxa spune:

Mi-am luat tzeapa clasica. Am avut prima infatisare, la care nu m-am prezentat, pt ca domnul parea ca s-a potolit si credeam ca ne putem relua viata. Din pacate, dupa ce s-a vazut cu actiunea de divort suspendata, a luat-o de la capat cu amanta. Acum ne-a venit acasa o comunicare, in care judecatoria ne anunta ca s-a suspendat judecarea cauzei. Cu recurs pe durata suspendarii. Ce inseamna asta?
Acum, eu as vrea sa repun dosarul pe rol, ce trebuie sa fac si in cat timp?
Multumesc frumos pentru raspunsuri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui axxxa

Mi-am luat tzeapa clasica. Am avut prima infatisare, la care nu m-am prezentat, pt ca domnul parea ca s-a potolit si credeam ca ne putem relua viata. Din pacate, dupa ce s-a vazut cu actiunea de divort suspendata, a luat-o de la capat cu amanta. Acum ne-a venit acasa o comunicare, in care judecatoria ne anunta ca s-a suspendat judecarea cauzei. Cu recurs pe durata suspendarii. Ce inseamna asta?
Acum, eu as vrea sa repun dosarul pe rol, ce trebuie sa fac si in cat timp?
Multumesc frumos pentru raspunsuri.


Daca esti dispusa sa renunti la admiratia multor barbati pentru criticile unuia singur, inseamna ca esti gata sa te mariti. (Katherine Hepburn)


Faci cerere de repunere pe rol, care trebuie sa sune cam asa:
"Subsemnata,......domiciliata .........., reclamant in dosarul cu nr. ........, inregistrat la Judecatoria........, suspendat la data de ....... cf. art. 242 Cod Procedura Civila, formulez prezenta cerere de repunere a cauzei pe rol. In drept, imi intemeiez cererea pe dispozitiile art. 245 C. Pr. Civila".

Cererea se retimbreaza, cu jumatate din taxa initiala.
Perimarea intervine dupa un an de nelucrare a cererii.

Sfatul meu este sa nu te joci asa - daca esti hotarata si crezi ca ai motive suficiente de divort du-l la capat (ia-ti, eventual, avocat care sa te ajute) - daca nu, renunta. Dar exercitiul asta cu neprezentare/suspendare nu dureaza la infinit.

Verifica pe comunicarea de la Judecatorie daca asta este temeiul legal de suspendare - art. 242 C. Pr. Civ. (asa ar trebui, daca motivul este neprezentarea). Daca este altul, spune care este, sa vedem exact despre ce vorbim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axxxa spune:

da, acesta este articolul
nu e vorba ca ma joc, e normal sa speri ca omul de langa tine vrea sa se schimbe, mai ales daca iti arata asta, si ii mai acorzi o sansa
nici mie nu-mi place ce-am patit, n-as fi vrut sa se intample asa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Offf cum spera omul sa fie bine.... mama ei de viata. Scuze de off topic.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axxxa spune:

pai nah, o sansa ii mai dai, mai ales daca-s si 2 copii la mijloc...insa lupul isi schimba parul, da' naravul ba
e complicata situatia, cred ca fiecare caz particular are complicatiile lui...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Axxa, daca nu esti tocmai hotarata - sa stii ca divortul se stinge in oricare faza a judecatii, prin impacarea partilor.
Deci nu te gandi ca daca incepi, obligatoriu ajungi la desfacerea casatoriei.
Sugestia mea cu "joaca" se referea la neprezentare/suspendare in conditiile in care ai depus cererea - nu era un indemn la divort.

Mergi la inceput