Topic - divort, casatorie, partaj (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns axxxa spune:

Nu, de data asta sunt hotarata. Prima data nu prea eram, considerand ca mai exista totusi o sansa de impacare, pe care i-am acordat-o, dar...m-am lamurit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jeni_h spune:

Buna ziua,

va rog, daca se poate sa ma ajutati cu raspunsul la o intrebare legata de custodia copilului. Pe scurt: copilul meu a fost conceput si nascut inainte de casatorie. Este declarata si recunoscuta ca fiind a lui. Copila s-a nascut in februarie iar noi ne-am casatorit in iulie, acelasi an. Intrebarea mea este: in caz de divort, care este soarta copilului? In favoarea cui se da custodia copilului? Mentionez ca eu am o situatie materiala destul de buna, un job bun, bine platit, adica am toate conditiile pt a asigura un trai mai mult decat decent copilului meu. Toate bunurile mele sunt dobandite inainte de casatorie din munca mea, am acte doveditoare. Inca ceva, sotul meu nu este cetatean roman, este libanez si, nici nu are absolut nici o proprietate sau macar un contract de munca.
Imi cer scuze , sunt cam bulversata de ce mi se intampla acum .... l-am prins ca ma insala .......
Va multumesc si astept cu interes raspunsul dvs.

P.S. Singura mea temere este legata de copil, mi-e frica sa nu-mi ia fata si sa plece din tara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In marea majoritate a cazurilor ramane mamei.Nu-ti face griji. Nu are sanse.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_mh spune:

Buna!
Si iata ca am revenit... cu noutati... si inca cate???!!!!
in primul rand ca sa v-a spun ca divortul meu aici in londra s-a termitat...
dar...
am descoperit lucruri socante...de atunci cand eu am postat primul meu mesaj aici...
nici nu o sa va vina sa credeti...
fostul meu nemernic si Bastard de sot... avea alta relatie din timpul cand era cu mine... a mers si el in Romania si a pus divort in luna februarie si atunci s-a laudat la rudele mele si la vecini cu relatia lui de cu un an in urma... ea locuia cu el deja... si initial a facuse in asa fel ca copii sa nu mai mearga pe la el pe acasa... apoi a prezentat-o ca fiind menajera...
lucrurile socante eu le-am aflat deabia in luna mai...
si la procesul intentat in romania el a cerut divortul initial din culpa mea si apoi l-a schimbat din culpa comuna...si nu a declarat ca munceste si traieste in londra...
si inca mai venea si la mine crezand ca poate...poate... dar multumesc lui Dumezeu ca nu i-am cedat...
un sarpe...
sunt atatia avocati cu care eu m-am consultat...
casa din romania este pe numele nostru la amandoi... eu nu doresc ca sa vand acea casa, in urma partajului, ci ca sa ramana copiilor... eu daca am nevoie am casa la mama mea.
Dar BASTARDul vrea banii pentru cealalta...
acum ii vede pe copii odata pe luna, 3 ore, nu-i scoate nicaieri... ii tine la el in casa in prezenta aleia... baiatul meu nici nu vrea ca sa mai auda de el...
...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Deci casa fiind bun comun intra in partaj. Aveti doar varianta fie de a vinde si fiecare isi ia banii fie unul dintre voi achita catre celalalt contravaloare care ii apartine si ramane cu casa iar celalalt cu banii partea lui.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca ma votati (mar-2) donez premiul oricare ar fi acelal pentru acest caz

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_30 spune:

La multi ani va doresc si va rog sa ma ajute si pe mine cineva.Incerc eu si toata familia noastra sa ajutam o fetita de 4 ani sa nu ajunga pe mana unei mame denaturate.Eu sunt mama si sunt sigura ca viata unui copil este alaturi de mama,dar aceasta mama(cumnata mea)nu pote sa fie mama.Acum 5 ani fratele meu s-a casatorit cu aceasta femeie.ea a venit in viata fratelui cu un baietel de 4 ani care a fost preluat in ingrijire de catre mama mea(care locuieste in curte cu ei).Intre timp ea a ramas insarcinata si a nascut o fetita de care nu se ingrijea(tot mama se ocupa).Noi am crezut ca este ocupata,obosita si saream toti sa ajutam femeia.intre timp ea a inceput sa-l insele pe fratele meu ,chiar si-a adus amantul in casa si mai rau a luat fetita si a mers cu ea in garsoniera barbatului.Baietelul fiind mai mare i-a spus fratelui meu cu ce se ocupa mama lui.Cand a vazut ca baiatul a parat a spus ca minte si ca este o pacoste si trebuie dus la casa copilului sa-l educe altii ca ea nu stie ce trebuie sa faca.Normal ca am sarit toti,de fapt ea vroia sa plece cu amantul ei in Italia si sa scape de baiat.A fost cu baiatul la protectia copilului si i s-a spus ca nu se poate sa abandoneze copilul acolo.Apoi a plecat in Italia si si-a lasat copii cu fratele meu care toata ziua era la munca iar ei cadeau in grija mamei mele.Au trecut lunile iar ea nu trimitea bani acasa,fratele era ingropat in datorii la banci.In final baietelul ei a inceput sa se comporte foarte ciudat,incepuse sa fure sa bata copiii la scoala sa se dezbrace si multe alte greutati.tatal meu a hotarat sa-l duca la protectia copilului pt ca ei il ajutau financiar pe fratele meu(ei fiind pensionari cu pensii de 4 mil respectiv 7 mil).Intre timp oamenii au incept sa vb si sa povesteasca ca ea il insela cu toti de la locul de munca si ca a facut prostitutie in Bucuresti si ca a nascut o fetita pe care a parasit-o la 6 luni si ca a mai avut 2 casnicii,ERAM IN STARE DE SOC.Acum ei sunt in divort si ea nu trimite bani fetitei si nici nu o intereseaza starea ei.Intrebarea e ,cum pot sa gasesc fetita pe care a parasit-o in Bucuresti ca sa demonstram ca o astfel de femeie nu pote sa aiba grija de fetita.Ea a amenintat ca ii va lua fetita(fetita ii spune mama bunicei ei),apoi rade si spune ca poate sa pastreze fata.Noi vrem sa avem grija de acest copil pentru ca fetita nici nu ii spune mama si nici nu intreaba de ea.Este foarte atasata de tatal ei.pe 26 ianuarie are termen la judecatoarie si trebuie sa gasesc dovezi sa demonstram toate aceste lucruri.Unde pot sa caut maternitatea unde a nascut sau inregistrat copilul.Va multumesc si va rog sa ma scuzati pentru toata aceasta poveste interminabila,dar poate ne ajuta cineva.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia_30

La multi ani va doresc si va rog sa ma ajute si pe mine cineva.Incerc eu si toata familia noastra sa ajutam o fetita de 4 ani sa nu ajunga pe mana unei mame denaturate.Eu sunt mama si sunt sigura ca viata unui copil este alaturi de mama,dar aceasta mama(cumnata mea)nu pote sa fie mama.Acum 5 ani fratele meu s-a casatorit cu aceasta femeie.ea a venit in viata fratelui cu un baietel de 4 ani care a fost preluat in ingrijire de catre mama mea(care locuieste in curte cu ei).Intre timp ea a ramas insarcinata si a nascut o fetita de care nu se ingrijea(tot mama se ocupa).Noi am crezut ca este ocupata,obosita si saream toti sa ajutam femeia.intre timp ea a inceput sa-l insele pe fratele meu ,chiar si-a adus amantul in casa si mai rau a luat fetita si a mers cu ea in garsoniera barbatului.Baietelul fiind mai mare i-a spus fratelui meu cu ce se ocupa mama lui.Cand a vazut ca baiatul a parat a spus ca minte si ca este o pacoste si trebuie dus la casa copilului sa-l educe altii ca ea nu stie ce trebuie sa faca.Normal ca am sarit toti,de fapt ea vroia sa plece cu amantul ei in Italia si sa scape de baiat.A fost cu baiatul la protectia copilului si i s-a spus ca nu se poate sa abandoneze copilul acolo.Apoi a plecat in Italia si si-a lasat copii cu fratele meu care toata ziua era la munca iar ei cadeau in grija mamei mele.Au trecut lunile iar ea nu trimitea bani acasa,fratele era ingropat in datorii la banci.In final baietelul ei a inceput sa se comporte foarte ciudat,incepuse sa fure sa bata copiii la scoala sa se dezbrace si multe alte greutati.tatal meu a hotarat sa-l duca la protectia copilului pt ca ei il ajutau financiar pe fratele meu(ei fiind pensionari cu pensii de 4 mil respectiv 7 mil).Intre timp oamenii au incept sa vb si sa povesteasca ca ea il insela cu toti de la locul de munca si ca a facut prostitutie in Bucuresti si ca a nascut o fetita pe care a parasit-o la 6 luni si ca a mai avut 2 casnicii,ERAM IN STARE DE SOC.Acum ei sunt in divort si ea nu trimite bani fetitei si nici nu o intereseaza starea ei.Intrebarea e ,cum pot sa gasesc fetita pe care a parasit-o in Bucuresti ca sa demonstram ca o astfel de femeie nu pote sa aiba grija de fetita.Ea a amenintat ca ii va lua fetita(fetita ii spune mama bunicei ei),apoi rade si spune ca poate sa pastreze fata.Noi vrem sa avem grija de acest copil pentru ca fetita nici nu ii spune mama si nici nu intreaba de ea.Este foarte atasata de tatal ei.pe 26 ianuarie are termen la judecatoarie si trebuie sa gasesc dovezi sa demonstram toate aceste lucruri.Unde pot sa caut maternitatea unde a nascut sau inregistrat copilul.Va multumesc si va rog sa ma scuzati pentru toata aceasta poveste interminabila,dar poate ne ajuta cineva.

Maria


Legal, n-ai cum. Sunt date strict personale, la care nu are nimeni acces.
Mai mult, nici daca ai gasi aceste date, nu sunt sub nicio forma dovezi in incredintarea minorului. Asta-i numai in filmele americane. Aici se judeca un divort si instanta va hotari daca este in interesul copilului sa fie incredintat mamei sau tatalui - ca a fost vreodata prostituata si a abandonat un copil nu inseamna ca nu poate fi acum o buna mama/sotie.
Toate dovezile pe care le va prezenta fratele tau in instanta trebuie sa se refere strict la relatia lor si la implicare in cresterea si educarea copilului. Este nevoie de martori, eventual inscrisuri care sa probeze tot ce spui ca s-a inbtamplat acolo - dar doar referitoare la casnicia lor, nu istorie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_30 spune:

Va multumesc din suflet.Din pacate aceasta copila de 4 ani s-a nascut intr-o tara de toata jena.Nu pot sa cred ca pe nimeni nu intereseaza istoria unei mame imorale care se joaca cu soarta copiilor ei.Dumnezeu sa ne ajute pe noi sa luptam pentru fetita si pe copila,sa aiba o soarta mai buna.Sarbatori fericite!

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Eu cred ca pui problema gresit. Ar fi de toata jena sa scormonesti in trecutul unui om - daca el acum este fara cusur, ce conteaza ce-a facut vreodata?
Sunt suficiente motive prezente pentru a cere (si cu sanse de a si primi) copilul.
Insa, daca tot vorbim de istoric - nici tatal nu va sta mai bine in fata instantei, cand judecatorul va constata ca i s-au lasat in grija doi copii, iar o persoana straina (fie ea si bunicul), fara a avea nicio legatura legala cu acesta, l-a luat pe unul de mana si l-a dus la protectia copilului.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_30 spune:

Va multumesc pentru timpul acordat dar vreau sa specific ca baiatul nu este fiul fratelui meu, ea cand a plecat nu a trimis bani sa ingrijeasca 2 copii.Asa cum am mai spus el este plin de datorii la banci,credite facute si cu sotia lui,ea fiind coplatitor.Va multumesc si va doresc Sarbatori fericite!

Maria

Mergi la inceput