Dulcineii DC - Diabet zaharat la copii *9*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns livia_and spune:

Buna!
Mirela, am trecut si eu prin ce treci tu. Am operat_o pe Andreea de polipi cand avea vreo 2 ani. Este o interventie usoara, nu ai de ce sa iti faci probleme. Noua ne-a recoltat sange cu o zi inainte, am plecat acasa si am revenit la spital a doua zi dimineata (am operat-o tot la budimex sa o avem pe d-na doctor Mihu aproape).
Dureaza 20 min, si e putin greu dupa ce isi revine. Andreea a reactionat foarte bine, si-a revenit repede si nu varsat. La sfatul doamnei doctor i-am dat sa manance mai mult cu o seara inainte pentru a evita hipoglicemiile deoarece nu ii poti da zahar.
Am cerut sa ii puna branula, tot de teama hipoglicemiei(sa ii poata face glucoza).
La ora 12 am plecat din spital, iar pana seara zici ca nu se intamplase nimic. Glicemiile au stat in jur de 200 toata ziua, pentru ca diminata, pana sa intre in operatie nu poate manca si nu ii faci nici insulina.
Cam asta e. Daca mai ai vreo intrebare nu ezita sa mi-o pui.
Multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Si noi tot la Budimex facem operatia dar asa mi-e o teama. Analizele le vom face in dimineata in care facem analizele. Am rugat-o pe doamna doctor orl-ist sa procedam asa si a fost de acord. Iusti este tare anxios si mi-e mai teama de impactul emotional decat de operatie in sine.
Cum se procedeaza acolo? Il tin imbracat in hainutele cu care venim sau il schimb in pijama? Eu banuiesc ca nu este nevoie sa ma schimb. Sau? Inainte de operatie il mai inteapa pentru ceva? Nu stiu, anestezie, antibiotic.... Cat i-a tinut branula dupa operatie? I-o scoate inainte sa se trezeasca?
Am niste emotii....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia_and spune:

Mirela, te cred stiu prin ce treci. Eu am lasat-o imbracata asa cum era, dar trebuie ceva lejer, nici eu nu m-am schimbat.
Atunci toti copiii erau insotiti de ambii parinti, doar cei care aveau probleme si ramaneau peste noapte aveau un singur insotitor.
Cat despre analize eu am vrut sa ii ia cu o zi inainte pentru a nu mai astepta mult inainte de operatie, si a fost prima care a intrat in sala.
Cat despre intepaturi nu stiu. O asistenta mi-a luat-o in brate, si a dus-o in sala. Acolo i-au pus branula.Totul se face acolo. Cand il scoate din operatie il duce in alta camera pana se trezeste (toti copii sunt intubati. Asa se procedeaza din cauza anesteziei), apoi il aduce in salon cand incepe sa isi revina. Totul depinde de organismul fiecarui copil, cat de repede isi revine. O sa il doara putin dupa dar ii vor da calmante. La copiii mai mari este altceva, stiu sa spuna. Andreea era prea mica.
Branula ne-a scos inainte sa plecam acasa. Pentru ca nu poate manca, poate face o hipo. Repet, am avut si am groaza de
hipoglicemii, am niste amintiri foarte nasoale. Fii tare in fata lui si incurajeaza-l!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Buna dimineata!
Multumesc Livia si de sfaturi si de incurajari!
Din pacate, de ieri, Iusti tuseste si are si ceva muci. Frate-sau are din abundenta si sunt verzi. I-am facut un exudat de vineri cand a mai avut o tura (ii trecusera intre timp dar vad ca au reaparut).
Astazi vine doctorita pediatra sa il vada dar nu cred ca il vom mai opera. Nu maine.
Nu stiu daca sa rasuflu usurata sau sa ma oftic ca nu o facem o data ca sa scapam.
Dar sa nu anticipez. Sa vedem ce va zice pediatra.
O zi buna va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia_and spune:

Buna!
Mirela, asa am patit si noi. Am asteptat sa treaca raceala, sa ne echilibram d.p.d.v. glicemic, si apoi a operat-o. Dar sa vezi, dupa operatie, o sa scapi de raceli, mai ales daca mergeti la mare cativa ani consecutiv.
Noua ne-a recomandat in primul an 14 zile de aerosoli la mare, fara a o expuna la canicula. Am urmat intocmai sfaturile si acum Andreea raceste cam de 2-3 ori pe an, maxim, si nu ii dau nimic pt imunitate dar mananca foarte multe fructe si legume, carne cat mai putina.
Fii tare si mai bine mai asteapta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Livia, pana la urma vom merge maine. A venit doctorita pediatra si este sanatos. Astazi nu a tusit deloc. Asa ca.... Doamne, am niste emotii!

Vreau sa te mai intreb ceva dar iti trimit mesaj privat. Te rog sa verifici tu si daca poti sa imi si raspunzi. Multumesc mult!

Editez ca vad ca nu ai activat PM-ul. Voiam sa te intreb cat ai dat si cui ai dat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Gata! Am scapat si de polipi. Tare mari emotiile si ale mele si ale lui Iusti care a avut glicemia 372. Am facut 2 unitati de insulina si tot nu a scazut sub 300. Acum suntem acasa si am intrat in programul normal de maancare si insulina si glicemia este 140. Deci, intram treptat in schema.

O zi buna si glicemii la fel va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia_and spune:

Buna!
Mirela,imi pare bine ca ati scapat si ca sunteti bine. Referitor la intrebarea ta, stiu ca acum nu te mai ajuta, dar iti spun ca am dat cam la toata lumea, dar sumele de acum 2 ani pana acum..... bine ca sunteti bine. Andreea apoi s+a echilibrat repede cu glicemiile, sper sa nu aveti nici voi probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Buna dimineata!
Da, si noi am dat in stanga si in dreapta dar macar totul a fost bine. Asta conteaza acum.

Sper sa se echilibreze si Iusti repede. Azi dimineata s-a trezit cu 134. Deci suntem pe calea cea buna.

Multumesc inca o data pentru interesul aratat!

Glicemii bune tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia_and spune:

BUNA!
Mirela nu ai pt ce sa multumesti. Imi pare bine ca am putut fi de ajutor catusi de putin. Stiu cum e sa treci prin astfel de situatii.

Andreea zilele trecute a avut o hipoglicemie nasoala rau, adica 28 dupa ce i-am dat zahar. Eram singura in casa,doar cu ei(cu Andreea si Alex) pur si simplu nu am scapat-o din ochi decat 2 min. Mancase la 13 ca de obicei. A fost o hipo care nu mi-o explic nici azi, si mai tare ma mir ca nu mi-a spus, pt ca ea de obicei spune cand are astfel de stari.

O zi buna si mai vorbim.

Mergi la inceput